Właściwości selera
KAROLINA • dawno temuPo raz kolejny obiecujesz sobie, że od poniedziałku zarzucisz jedzenie fast foodów i słodyczy, a do swojej diety postarasz się wprowadzić więcej warzyw? Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza że zniechęcać może brak szybkich i widocznych rezultatów. Jednym z niedocenianych, choć bardzo popularnych źródeł witamin i minerałów, jest seler. Przeczytaj niniejszy artykuł, a dowiesz się, dlaczego seler warto uwzględnić w swojej diecie, i jak przyrządzać z niego smaczne posiłki.
Jak wygląda seler?
Seler nie zachwyca sowim wyglądem, a cześć z nas kojarzy go z niezbyt przyjemnym smakiem. Najpopularniejszą jego odmianą stosowaną w gastronomii jest seler naciowy. Cechą charakterystyczną omawianego warzywa jest porowata bulwa oraz zielone liście wyglądem zbliżone do pietruszki. Uprawa selera posiada długą tradycję. Jego właściwości doceniane są już od około 2 tysięcy lat. To rosnące w Polsce warzywo znane było już przez starożytnych Rzymian, Słowian i Greków. Co więcej, odgrywało niebagatelną rolę w ich życiu duchowym. Dlaczego jedzenie selera cieszyło się tak dużym uznaniem?
Otóż seler to źródło witaminy C i witamin z grupy B, E i PP. Poza tym w bulwie znajduje się szereg soli mineralnych, tj. wapń, fosfor, potas, cynk, magnez. Warzywo to jest niezwykle mało kaloryczne, bowiem 100 g bulwy to około 40 kcal, czyli tyle, ile ma łyżeczka białego cukru. To świetny produkt do stosowania w czasie kuracji odchudzających, zwłaszcza, że dzięki zawartym w nim składnikom oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym wspomaga odporność organizmu i ułatwia pracę układu pokarmowego. Z uwagi na zawarte w nim witaminy jest także warzywem korzystnie wpływającym na wygląd i zdrowie skóry. Działa uspokajająco i obniża ciśnienie tętnicze. Zobacz, w jakiej postaci możesz wprowadzić seler do swojej diety.
Przepisy z selera naciowego
Seler to warzywo, które wykorzystać możemy na dwa sposoby. Jeżeli nie przepadasz za jego smakiem, powinnaś stosowaćje jako dodatek. Istnieje wiele potraw, których przyrządzenie opiera się na tym zdrowym warzywie.
Surówka z selera to przystawka ułatwiająca trawienie ciężkich potraw. W jej skład wchodzi surowy starty seler, kilka kropel cytryny, cukier i śmietana.
Innym pomysłem jest zupa z selera. Podobnie jak w przypadku surówki seler powinien być obrany, umyty i starty, a następnie ugotowany w bulionie.
Nieco zaskakującą propozycją są kotlety z selera, które przyrządza się z podgotowanych kawałków warzywa z dodatkiem jajka i bułki tartej.
Jeżeli jesteś głodny, a postanowiłeś zrzucić kilka zbędnych kilogramów, możesz szybko zaspokoić swój apetyt, pijąc sok z selera. Szybki w przyrządzeniu napój jest niezwykle zdrowy, a dodanie do niego jabłek znacznie podnosi walory smakowe.
Nie trać zatem czasu i już dziś spróbuj uzdrowić swoje ciało i duszę selerem!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze