Kolorowe galaretki
KAROLINA • dawno temuGalaretkę kojarzymy przede wszystkim z jej wyjątkową (uroczo trzęsącą się) konsystencją i wszystkimi kolorami tęczy. Nie zdajemy jednak sobie sprawy z tego, jak często stosuje się ją w gastronomii. Z jednej strony spożywamy ją wraz z pysznymi deserami, a z drugiej jest nieodzownym składnikiem niektórych dań mięsnych. Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą jedzenie galaretki oraz zapoznaj się z propozycjami potraw z jej udziałem.
Jedzenie galaretki
Galaretkę charakteryzują dwie znamienne dla niej cechy. Pierwszą jest specyficzna konsystencja, o czym już wspomniano wcześniej, drugą natomiast przezroczystość. Efekty te osiąga się poprzez zastosowanie odzwierzęcej żelatyny, pektyny albo agaru. Dwa ostatnie z wymienionych substancji mogą być spożywane przez wegetarian. Cieszą się one dużym uznaniem także wówczas, gdy istnieje (często bezpodstawne) zagrożenie zarażenia odzwierzęcą chorobą. Problem ten dotyczy przede wszystkim galaretki wołowej, dlatego też została zdominowana przez jej wieprzowy odpowiednik.
Galaretkę je się wyłącznie na zimno, ponieważ tylko wówczas zachowuje swoją wyjątkową konsystencję. Zanim ją spożyjesz, musi minąć trochę czasu od przygotowania. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile tężeje galaretka? Uzależnione jest to bowiem od ilości wody, w której została rozpuszcza oraz od temperatury otoczenia. Warto wiedzieć, że jedzenie galaretki niesie ze sobą szereg korzyści. Szczególnie poleca sie ją osobom cierpiącym na choroby stawów i owrzodzenie żołądka. Poza tym w 100 g gotowego produktu znajduje się około 60 kcal, dlatego bezzasadne jest pytanie: czy galaretka tuczy? Jedzenie galaretkijest świetnym pomysłem dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami, ponieważ godnie zastępuje kaloryczne desery. Zawarte w omawianym produkcie substancje poprawiają również zdrowie włosów i paznokci, a także kondycję skóry. Zobacz, w jakiej postaci możesz dostarczyć galaretkę do organizmu.
Przepisy z galaretką
Potrawy z galaretką podzielić należy na dwie duże grupy. W pierwszej z nich znajdą się wszystkie jej słodkie odmiany, a więc różne rodzaje deserów, tj. wafle z galaretką, biszkopt z galaretką, sernik z galaretką, szarlotkę z galaretką i galaretkę z mlekiem skondensowanym określaną także mianem ptasiego mleczka. Przygotowanie omawianego produktu spożywczego może być jednak łatwiejsze, bowiem równie smaczna jest galaretka z owocami albo z dodatkiem bitej śmietany.
Drugą grupę stanowią słone galaretki. Dania te oparte są na różnego rodzaju mięsach. I tak możemy mówić o galaretce rybnej, galaretce z nóżek i golonki oraz galaretce z kurzych łapek – to sprawdzone przepisy na tzw. zimne przekąski obecne na wszelkich imprezach okolicznościowych. W celu wyeksponowania przyrządzonych dań serwuje się je z dodatkiem octu i pieczywem. Niestety w odróżnieniu od galaretek na słodko z owocami tych słonych nie można przyrządzić w wegetariańskiej wersji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze