Przepis na pizzę - neapolitańska, sycylijska czy capricciosa?
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Rozpoczęło się nieśmiało. I na początku pizza uchodziła za danie jedzone przez ubogą część społeczeństwa. Przez lata przeszła jednak wiele zmian i teraz trudno wyobrazić sobie kraj, gdzie się jej nie serwuje. Ta typowa włoska potrawa należy do tzw. komfortowego jedzenia. Nawet jeśli ktoś nie jest wielkim fanem pizzy, od czasu do czasu przychodzi mu ochota na trójkątny kawałek z sosem pomidorowym i zapiekanym, rozpuszczonym serem.
Spis treści:
1.Krótka historia pizzy
2.Pizza neapolitańska
3.Pizza sycylijska
4.Pizza Capricciosa
5.Rodzaje ciast pizzy
Krótka historia pizzy
Początki pizzy sięgają 1000 lat wstecz. Pierwsze placki pieczono w Neapolu i tylko kształtem przypominały dzisiejsze danie. Były to koła z ciasta posypane ziołami i przyprawami zapieczone w piecu. Stanowiły podstawę wyżywienia ubogiej części społeczeństwa. Spożywano je także jako przekąskę. Placki nazywano focaccią, a określenie to pozostało do dziś.
Pizza rozpoczęła swoją karierę w 1800 r. Wtedy to po raz pierwszy potrawa ta trafiła na królewski stół. Przygotował ją piekarz Raffaele Esposito na cześć króla i królowej. Margarita (nazwa wzięła się od imienia królowej) odzwierciedlała kolory włoskiej flagi (biały to mozzarella, czerwony – sos i zielony – bazylia). Wkrótce stała się więc narodową potrawą.
Ale swoje prawdziwe życie pizza dostała dopiero w 1830 r., kiedy to otwarto pierwszą pizzerię Port’Alba. Piec podgrzewała lawa pochodząca z wulkanu Wezuwiusz położonego nad Zatoką Neapolitańską.
Pizza neapolitańska
Miejscem narodzin pizzy był właśnie Neapol. Danie składało się zazwyczaj z 3 składników – sera, sosu pomidorowego i bazylii. Mogło więc być tanie, a przez to też dostępne dla biednej społeczności. Neapolitańczycy przyrządzają pizzę w specyficzny sposób. Ten okrągły placek jedzony w Neapolu, nigdzie indziej nie będzie smakował tak samo. Zasady są jasne, a przepis na łatwą pizzę zawiera minimum składników: sos na pizzę przygotowuje się tylko z pomidorów marzano, ser musi być zrobiony z mleka bawolego i wody, a ciasto zagniecione z włoskiej mąki o dużej zawartości białka. Pizzę piecze się nie dłużej niż 90 sekund w piecu opalanym drewnem.
W Neapolu ciasto pizzy jest wyjątkowo cienkie. Na tyle cienkie, że sos i ser powodują, że drożdżowy placek rozmięka. Trzeba go więc jeść widelcem i nożem. Zresztą Neapolitańczycy nigdy nie kroją pizzy na kawałki. Jedna porcja to jedna cała pizza.
Do neapolitańskiego menu zalicza się pizzę marinara z czosnkiem, oregano i oliwą z oliwek, klasyczną margheritę oraz margheritę ekstra z mozzarellą pochodzącą z regionu Kampanii. Dlaczego neapolitana ma taka ubogą liczbę składników? Powód jest prosty: bardzo cienkie ciasto nie utrzymałoby wielu dodatków.
Przygotowanie takiego rodzaju pizzy w domu wydaje się łatwe. W końcu to nic trudnego ułożyć 3 składniki na cieście. Ale choć przepis na pizzę wydaje się banalny, lepiej zamówić ją przez internet na wynos lub zjeść w lokalu. Sekretem tego cienkiego drożdżowego placka jest sposób jego pieczenia. W domowym piekarniku nie osiągniemy temperatury wyższej niż 425°C, a to absolutne minimum, żeby upiec idealną neapolitańską pizzę.
Pizza sycylijska
Przenieśmy się teraz na włoską wyspę Sycylię. Pizzę jedzoną w tym regionie nazywa się sficione. Ten kwadratowy placek charakteryzuje się grubym i puszystym ciastem z chrupiącymi brzegami i dużą ilością sosu pomidorowego. Pizzę podaje się z serem lub bez niego. Czasami ser znajduje się pod sosem, dzięki czemu spód nie wilgotnieje i może pozostać chrupiący. Na sycylijską pizzę można położyć pomidory, cebulę, anchovies i zioła.
A jak upiec taką pizzę w domu? Blachę do pieczenia smarujemy wcześniej oliwą z oliwek. Placek zapiekamy w rozgrzanym piekarniku. Im wyższa temperatura, tym krótszy czas pieczenia. Jeśli nagrzejemy go do 220°, pizzę pieczemy przez ok. 15–20 minut.
Pizza sficione wywodzi się od włoskiej focaccii. Bezmięsną pizzę sycylijską tradycyjnie jada się we Włoszech 7 grudnia. Sycylijczycy wierzą też, że serwowanie tego dania w trakcie ważnych świąt, przynosi szczęście.
Pizza Capricciosa
Jakie składniki znajdują się na oryginalnej włoskiej pizzy capricciosa? To oczywiście ser i pomidory, ale też włoska pieczona szynka, grzyby (tu jest dowolność) i karczochy. Do niektórych wersji tej potrawy dodaje się szynkę prosciutto, marynowane serca karczochów, oliwę z oliwek, liście bazylii i jajko. Pizzę podaje się czasami na bardzo cienkim cieście w stylu neapolitańskim.
Kto wymyślił ten rodzaj kapryśnego (nazwa capricciosa znaczy właśnie kapryśny) drożdżowego placka?
Był nim właściciel restauracji w Rzymie, Enea Dante Santerini, który w 1952 r. opatentował nawet swój przepis. Capricciosa w zależności od regionu różni się liczbą i rodzajem składników, choć zawsze dba się o to, żeby były jak najświeższe. Sekret tego placka to wyjątkowe ciasto – chrupiące na zewnątrz i na spodzie, a puszyste w środku.
Od lat 80. XX wieku ten rodzaj pizzy należy do jednych z ulubionych wśród Włochów. Podobnie jest w Polsce. Capricciosa to jedna z najczęściej zamawianych online pizzy! Lubimy ją za bogactwo składników i to, że zawsze może smakować inaczej, w zależności od tego, co na nią położymy.
Do przygotowania pizzy capricciosa potrzebujemy następujących składników:
500 g mąki pszennej najlepiej typowo włoskiej
10 g drożdży
½ łyżeczki soli
1 łyżkę oliwy z oliwek
400 ml wody
Do położenia na ciasto:
300 g sosu pomidorowego
300 g mozzarelli
małe karczochy do smaku
4 plasterki szynki pokrojone na małe kawałki
czarne oliwki
pieczarki
oliwa z oliwek do smaku
Sposób przygotowania:
Mąkę zagniatamy z wodą do uzyskania miękkiego ciasta. Dodajemy drożdże, sól i oliwę z oliwek. Zagniatamy i odstawiamy na 10 min. Po tym czasie ponownie wygniatamy ciasto przez kilka minut. Wkładamy ciasto do pojemnika z pokrywką i wstawiamy do lodówki na 24h. Następnego dnia posypujemy blat mąką i formujemy z ciasta preferowany kształt. Unosimy brzegi ciasta.
Rozsmarowujemy na nim sos pomidorowy i pieczemy w piekarniku w 250°C przez 10 minut. Ciasto wyjmujemy z piekarnika i układamy na nim mozzarellę, szynkę, pieczarki i karczochy, a następnie pieczemy przez kolejne 10 minut. Przed podaniem skrapiamy pizzę oliwą z oliwek.
Rodzaje ciast pizzy
Podstawa doskonałej pizzy to idealnie upieczony placek. Dodatki do pizzy odpowiadają za jej konkretny smak, ale to po cieście rozpoznaje się dobrą pizzerię. Najchętniej wybieramy pizzę na cienkim cieście. Jej przyrządzenie jest prawdziwą sztuką, na której znają się tylko najlepsze pizzerie.
Pizza na cienkim cieście charakteryzuje się tym, że w miejscu, gdzie układa się składniki placek jest najcieńszy. Brzegi pizzy pozostają chrupiące. Taki spód wykorzystuje się przy pieczeniu pizzy neapolitańskiej oraz nowojorskiej. Składniki ogranicza się do tych najważniejszych, tak żeby nie przeciążyć delikatnego ciasta. Jeśli chcemy upiec pizzę na cienkim cieście z wieloma dodatkami, zróbmy nieco grubszy środek.
Grube ciasto może unieść wiele składników i duże ilości sosu. Jego grubość wynosi od 3 do 6 mm. Brzegi ciasta zawija się, tak żeby znajdujące się na nim dodatki nie miały możliwości z niego wypłynąć. Pizzę formuje się więc bezpośrednio na blasze lub w formie, w której będzie pieczona.
Żeby przygotować dobrą domową pizzę, warto zaopatrzyć się w składniki pochodzące z Włoch, szczególnie we włoską mąkę. Ciasto powinno leżakować przynajmniej 8–10 h, choć w dobrych pizzeriach odpoczywa przez całą dobę. A jeśli brakuje nam czasu na gotowanie i czekanie, możemy zamówić pizzę online z dostawą. Nie wychodząc z domu, dostaniemy po kilku minutach smaczny i ciepły posiłek. Doskonałe rozwiązanie na imprezę ze znajomymi, awaryjną kolację lub seans przed telewizorem.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze