Poznaj główne przyczyny odpowiedzialne za senność i zmęczenie
10. Depresja
Typowe objawy depresji mają podłoże zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Osoby dotknięte tą chorobą mogą odczuwać silne zmęczenie w ciągu dnia.
9. Niedoczynność tarczycy
Choroba ta jest wynikiem niedoboru hormonów tarczycy, co z kolei prowadzi do znaczącego spowolnienia wszelkich procesów metabolicznych organizmu. W związku z tym osoby chorujące na niedoczynność tarczycy mogą odczuwać silne zmęczenie i senność w ciągu dnia.
8. Zbyt dużo kofeiny
Kawa czy napoje energetyczne raczej kojarzą nam się z produktami, które podkręcają wydajność organizmu. Jednak niektóre badania naukowe sugerują, że zbyt duże ilości kofeiny mogą przyczynić się do wystąpienia silnego zmęczenia.
7. Odwodnienie
Silne zmęczenie może być wynikiem odwodnienia organizmu. Z tego względu warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów, których ilość nie powinna być mniejsza niż 2,5 l w ciągu dnia.
6. Za mało energii dostarczanej z pożywienia
Senność i zmęczenie mogą wynikać z niedostatecznej podaży kalorii dostarczanej do organizmu wraz z pożywieniem. To bardzo ważne, aby przestrzegać zasad racjonalnego odżywiania, gdyż dzięki temu organizm może prawidłowo funkcjonować w ciągu całego dnia.
5. Anemia
Czerwone krwinki odpowiedzialne są za transport tlenu do tkanek i narządów. Ich niedostateczna ilość może mieć niekorzystny wpływ na wydolność organizmu. Niedokrwistość stanowi bardzo częstą przyczynę zmęczenia.
4. Choroby serca
Przyczynami odpowiedzialnymi za odczuwanie zmęczenia w trakcie codziennych czynności mogą być problemy z sercem. Jeżeli zwykłe obowiązki domowe powodują przyspieszenie oddechu i nasilenie zmęczenia albo senności – konieczna jest wizyta lekarska.
3. Alergie pokarmowe
Badania kliniczne sugerują, że rozmaite alergie pokarmowe mogą być odpowiedzialne za nasilenie zmęczenia czy senności. W szczególności, jeżeli objawy te nasilają się bezpośrednio po spożyciu żywności.
2. Niedostateczna ilość snu
Zbyt mało snu w ciągu nocy może negatywnie wpływać na koncentrację, a nawet zdrowie danej osoby. Dorosły człowiek powinien poświęcać na sen minimum 7 godzin. To ważne, aby przed położeniem się do łóżka wyłączyć wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, który może zakłócać zasypianie, tj. telewizor, komputer czy komórkę.
1. Bezdech senny
U niektórych osób obserwuje się silne zmęczenie zaraz po przebudzeniu, nawet w sytuacji, gdy spały one minimum 7-8 godzin w ciągu całej nocy. Przyczyną odpowiedzialną za ten stan może być bezdech senny, czyli okresowe zatrzymanie czynności oddechowych podczas snu. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia tych objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze