Testy owulacyjne
BEATKA • dawno temuOznaczanie dni płodnych pomaga w planowaniu rodziny. Kobiety pragnące zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę mogą stosować testy owulacyjne, które pomogą określić moment jajeczkowania. Test jest prosty w obsłudze i już po 5 minutach daje wynik. Owulację można rozpoznać po jej charakterystycznych objawach – zmiana konsystencji śluzu, podwyższona temperatura i ból owulacyjny.
Działanie testów owulacyjnych
Do zapłodnienia może dojść raptem przez kilka dni w miesiącu. Niewiele osób uświadamia sobie to, jak ważna jest świadomość procesów zachodzących w organizmie. Pary rozpoczynające starania o dziecko zazwyczaj są niecierpliwe. Tymczasem poczęcie dziecka nie jest tak łatwe jak się wydaje. Osoby nie mające pojęcia na temat dni płodnych i niepłodnych odbywają stosunki w nieodpowiednie dni.
Testy owulacyjne oznaczają stężenie w moczu hormonu luteinizującego LH. Najwyższy poziom hormonu można zaobserwować tuż przed owulacją. Najwyższą wartość osiąga na 1–1,5 dnia przed jajeczkowaniem. Dlatego też testy owulacyjne pozwalają określić owulację na dwa dni przed. Testy owulacyjne są przydatne kobietom, które pragną ustalić dni płodne. Znajomość dni płodnych i niepłodnych pomaga w naturalnym planowaniu rodziny. Testy owulacyjne nie są rodzajem antykoncepcji dla kobiet.
W jaki sposób można wykonać test owulacyjny? Wykonanie takiego testu jest łatwe i nieinwazyjne. Wystarczy przeznaczyć na niego 5 minut. Sposób użycia jest podobny jak w przypadku testu ciążowego. Jedną część płytki testowej należy skropić moczem. Następnie wystarczy odczekać 5 minut i można odczytać wynik. Jedna linia oznacza brak owulacji, a dwie oznaczają zbliżające się jajeczkowanie. Test należy przeprowadzić w określonym momencie. Najlepiej wybrać dzień środkowy cyklu – dzień pierwszy cyklu menstruacyjnego to dzień pierwszy krwawienia, a dzień ostatni to ostatni dzień przed krwawieniem.
Objawy owulacji
Żeby określić czas występowania owulacji bardziej precyzyjnie lub mniej, należy obserwować swój organizm. Każda kobieta może zauważyć inne objawy, niemniej jednak są pewne niezmienne dolegliwości charakterystyczne w okresie największej płodności. Obserwacje należy prowadzić regularnie. Tylko wtedy będzie można rozpoznać subtelne objawy owulacji.
Pierwszym charakterystycznym objawem owulacji jest wyższa temperatura ciała. Podnosi się ona raptem o kilka stopni, gdy z jajowodów kobiety uwolnione zostanie jajeczko. Wyższa temperatura utrzymuje się przez około trzy dni. Metoda termiczna pozwala wyznaczyć dni płodne. Żeby metoda termiczna była skuteczna, pomiary należy robić codziennie rano.
Kolejnym elementem, który należy obserwować jest śluz szyjkowy. Konsystencja i wygląd śluzu zmieniają się zależnie od fazy cyklu, w którym znajduje się kobieta. Podczas dni płodnych śluz robi się rozciągliwy i śliski. Z kolei w pierwszej fazie cyklu śluz jest biały, gęsty, nieprzejrzysty i lepki. Niektóre panie mogą odczuwać ból owulacyjny, który lokalizuje się w podbrzuszu i jajnikach. Bardzo rzadko pojawia się lekkie plamienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze