Kaszel
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWystarczy przejechać się autobusem, aby przekonać się, ilu ludzi dotyczy problem kaszlu. Większość niesłusznie bagatelizuje ten dość dokuczliwy i często długotrwały objaw choroby. Kaszel jest bowiem najczęstszym objawem schorzeń układu oddechowego. Co można zrobić, aby złagodzić ból gardła i pozbyć się uciążliwego kaszlu?
Wystarczy przejechać się autobusem, aby przekonać się, ilu ludzi dotyczy problem kaszlu. Większość bagatelizuje ten dość dokuczliwy i często długotrwały objaw choroby. Co można zrobić, aby złagodzić ból gardła i pozbyć się uciążliwego kaszlu?
Kaszel jest najczęstszym objawem schorzeń układu oddechowego. Powstaje w wyniku wydalenia powietrza z dróg oddechowych. Dzieje się tak, by oczyścić je z niepotrzebnych substancji drażniących. Odruch kaszlu wywoływany jest przez zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, a także pokarmy lub płyny, które dostały się do tchawicy. Może też być reakcją obronną na pyłki i kurz oraz objawem tiku nerwowego. Przewlekle występujący kaszel jest często skutkiem palenia papierosów. U osób starszych odruchy kaszlowe są osłabione ze względu na zmniejszoną wrażliwość błony śluzowej dróg oddechowych.
Rodzaje kaszlu:
suchy (bez odkrztuszania plwociny) - występuje na początku ostrych procesów zapalnych dróg oddechowych,wilgotny (z odkrztuszaniem) - pojawia się w przewlekłych procesach zapalnych, ropniach płuc itp.
Choroby, w przebiegu których może występować kaszel:
alergia,astma,zapalenie oskrzeli, gardła, płuc, opłucnej,mukowiscydoza,rak płuc,rozedma,zawodowe choroby płuc,gruźlica,choroby układu krążenia (kaszel przewlekły, występujący głównie w nocy).
Kiedy należy iść do lekarza?
gdy kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie,gdy kaszlowi towarzyszy podwyższona temperatura,gdy pojawia się krwioplucie lub odkrztuszanie zielonkawej wydzieliny,gdy występuje ból w klatce piersiowej, ból ucha, a węzły chłonne są powiększone,gdy towarzyszy mu charczenie i uczucie braku tchu.
Domowe sposoby leczenia:
inhalacje naparem z tymianku, rumianku, eukaliptusa lub liści mięty pieprzowej oczyszczają drogi oddechowe (1 łyżka suszonego ziela na filiżankę wody),syropy wykrztuśne,spirytus kamforowy, salicylowy lub mrówkowy do nacierania klatki piersiowej,napary z lipy lub czarnego bzu,mech islandzki w połączeniu z podbiałem pospolitym, rosiczką okrągłolistną i tymiankiem,napar z korzenia prawoślazu, liści babki lancetowatej, ziela tymianku i rosiczki (przy uporczywym kaszlu towarzyszącym ostremu nieżytowi oskrzeli), z korzenia pierwiosnka i kwiatów dziewanny (przy kaszlu w ostrym lub przewlekłym nieżycie oskrzeli). Do przygotowania naparu należy wziąć 2 łyżeczki mieszanki, zalać szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 10 minut i odcedzić. Pić gorący kilka razy dziennie. Można dodać miodu.bańki,herbatka ze sproszkowanego imbiru, szczypty goździków i szczypty sproszkowanego cynamonu,płukanka łagodząca ból gardła (szczypta soli i sproszkowanego kłącza kurkumy na szklankę wody),eukaliptus, szanta, dzika wiśnia, lukrecja stosowane wraz z leczeniem farmakologicznym działają łagodząco na gardło,herbatka z kozieradki ułatwiająca wykrztuszanie,herbatka z dziewanny łagodząca podrażnienia błony śluzowej,mieszanka miodowo- cebulowa (do drobno pokrojonej cebuli dodać miodu, pozostawić na noc, a następnie odcedzić, pić 4 razy dziennie po 1 łyżce),rezygnacja z palenia papierosów w wypadku kaszlu spowodowanego nałogiem nikotynowym (możliwości pozbycia się kaszlu przy jednoczesnym paleniu są niewielkie), techniki relaksacyjne pomocne w leczeniu kaszlu wywołanego stresem,wypijanie dużych ilości płynów,gorąca kąpiel połączona z wdychaniem nasyconego parą powietrza,ssanie tabletek zapobiegających drapaniu w gardle,masaż punktu P 5 znajdującego się w zagięciu łokcia, poza mięśniem dwugłowym, który dobrze wyczuwalny jest przy zgiętym ramieniu (wskazane przy nerwowym pokasływaniu).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze