Rumień zakaźny
PATRYCJA • dawno temuNa wiosnę przypada okres zwiększonej zachorowalności na zakaźne choroby. Epidemie wybuchają przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi, czyli m.in. w przedszkolach, szkołach i klubach dziecięcych. Jedną z takich chorób jest rumień zakaźny. Czym się objawia i jak go leczyć?
Objawy rumienia
Ta choroba wirusowa dotyka przede wszystkim dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że chore dziecko kichnie nie zasłaniając ust, a chmura kropelek śliny dotrze do znajdujących się w pobliżu kolegów i koleżanek. Wirus dostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe nosa i jamy ustnej. Choroba rozwija się 1–2 tygodnie. Po tym czasie na skórze twarzy pojawia się swędząca wysypka, której może towarzyszyć gorączka. Przypominające kształtem motyla bladoróżowe plamki powstają najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzeniają się na ramiona, tułów i uda.
Rumień zakaźny — leczenie
W przypadku chorób zakaźnych leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. W przypadku rumienia stosuje się środki łagodzące świąd. Wysypka powinna ustąpić po 5–10 dniach. Aby nie doszło do nawrotu choroby chroń dziecko (przez najbliższe tygodnie po ustąpieniu objawów) przed słońcem, stresem i nadmiernym wysiłkiem. Nieprzeziębiony, przechorowany rumień daje odporność na całe życie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze