Czy znieczulenie porodu jest refundowane przez NFZ?
PATRYCJA • dawno temuCzy usłyszałaś podczas porodu, że za znieczulenie pobierana jest dodatkowa opłata? Jeśli tak, osoba prowadząca poród postąpiła niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
Doniesienia z Ministerstwa Zdrowia
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia, znieczulenie porodu jest finansowane przez NFZ. Szpitale powinny informować rodzące mamy o możliwości otrzymania znieczulenia zewnątrzoponowego.
Wspólna decyzja
Dostęp do bezpłatnego znieczulenia porodu nie oznacza, że należy z niego koniecznie skorzystać. Osoba prowadząca poród powinna poinformować rodzącą kobietę o wszelkich dostępnych metodach uśmierzania bólu podczas porodu, zarówno tych farmakologicznych jak i niefarmakologicznych. Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkim kobietom można podać znieczulenie zewnątrzoponowe. Co więcej, po podaniu środków uśmierzających ból mogą wystąpić skutki uboczne. Decyzja o podaniu środka znieczulającego powinna zostać podjęta wspólnie — przez mamę i lekarza.
Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
Polega na zrobieniu zastrzyku w dolnej części kręgosłupa. W jego wyniku drętwieje dolna część brzucha i kobieta przestaje czuć skurcze. Ta metoda uśmierzania bólu cieszy się dużą skutecznością. Niestety, znieczulenie zewnątrzoponowe wiąże się z wprowadzeniem cewnika do żyły w ramieniu rodzącej, co zmniejsza dopływ tlenu do dziecka. Po porodzie mogą wystąpić u świeżo upieczonej mamy problemy z oddawaniem moczu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze