Sięgnij do pochwy, znajdź mięśnie Kegla i wytrenuj je
DANUTA CAPIGA • dawno temuDobrze wyćwiczone mięśnie Kegla ułatwiają poród i przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka, zwiększają satysfakcję (obojga partnerów), znacznie zmniejszają też ryzyko takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.
Mięśniem Kegla nazywamy mięsień łonowo – guziczny, który łączy kość łonową z kością ogonową (guziczną) wyścielającą dno miednicy i podtrzymującą znajdujące się tam narządy m.in. pęcherz, macicę, odbytnicę.
Ćwiczenie mięśni Kegla polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Żeby je wzmocnić, potrzeba 6 tygodni systematycznych ćwiczeń.
Zestawy ćwiczeń są łatwe i przyjemne, więc na pewno nie zniechęcą nas na samym początku.
Pierwszy krok polega na zlokalizowaniu tych mięśni. Wystarczy przerwać strumień moczu podczas sikania, napinając mięśnie lub wprowadzić dwa palce do pochwy i spróbować je zacisnąć. Kiedy już wiemy, gdzie znajdują się mięśnie Kegla, możemy zacząć ćwiczenia.
Musimy się nauczyć prawidłowo napinać mięśnie. Podczas ćwiczenia nie można napinać mięśni pośladkowych i brzusznych. Na przemian ćwiczymy długie skurcze, które wymagają trochę wysiłku i skurcze krótkie, szybkie, jeden po drugim bez odpoczynku.
Należy pamiętać o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń – wdech nosem i wydech ustami. Wydech musi być dwa razy dłuższy od wdechu. Podczas wydechu napinamy mięśnie dna miednicy.
Zaczynając ćwiczenia przyjmujemy pozycję półleżącą, później wykonujemy je w pozycji stojącej. Robiąc skurcze, stopy rozstawiamy na szerokość bioder, a palce stóp skierowane do środka. Kiedy będziemy już prawidłowo wykonywać ćwiczenia, możemy to robić podczas przerw w pracy, oglądając telewizję, czekając na środki lokomocji.
Każde ćwiczenie wymaga regularności i dyscypliny. Po sześciu tygodniach pojawią się odczuwalne rezultaty. Jeśli zależy nam, by efekty były jeszcze lepsze, możemy wykonywać po kilkaset powtórzeń.
Problemy związane z osłabieniem mięśni Kegla uważa się za wstydliwe i o tym się nie mówi. Akcja „Cała Polska ćwiczy mięśnie Kegla” pokazuje, jak mieć przyjemność z zadbania o swoje zdrowie intymne i odkrywanie kobiecej seksualności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze