Implanty antykoncepcyjne
URSZULA ROGALSKA • dawno temuBadania naukowców pozwalają co jakiś czas wprowadzać nowości, które mają ułatwić życie człowiekowi. Dzieje się tak w każdej dziedzinie życia i różnych aspektach zdrowia. Odnosząc to do antykoncepcji, uznawaną nowością są wszczepy antykoncepcyjne. Ich skuteczność ochrony przed zapłodnieniem sięga niemalże 100% i to nawet przez okres 5 lat. Czym charakteryzuje się taki implant?
Co to jest implantacja?
Rodzajów antykoncepcji jest wiele. Jedne osoby stawiają na kalendarzyk, badanie temperatury w pochwie i stosowanie testów owulacyjnych. Inne wolą prezerwatywę lub tabletki antykoncepcyjne. Istnieją jednak metody wymagające wykonania zabiegu ginekologicznego, jak np. umieszczenie wkładki domacicznej lub właśnie wykonanie implantacji. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pierwszych metod wymagana jest systematyczność i konsekwencja w pamiętaniu o zastosowaniu, a w przypadku drugich kobieta nie musi pamiętać o metodach antykoncepcji przed nawet 5 lat. Zabieg implantacji nie jest dostępny w Polsce, jednak warto wiedzieć, że polega na wszczepieniu pod skórę ramienia implantu hormonalnego w postaci małego cienkiego patyczka, nierzadko przypominającego zapałkę. Lekarz nacina skórę w znieczuleniu miejscowym i umieszcza w wewnętrznej stronie ramienia pałeczkę, w której to mieści się 6 kapsułek z zawartością progestagenu. Przez okres właśnie 5 lat implant ten samodzielnie uwalnia do organizmu odpowiednią dawkę hormonu. Wskaźnik indeksu Pearla wskazuje, iż skuteczność antykoncepcyjna implantu wynosi od 0,2 do 1,6 w pierwszym roku po wszczepieniu, a w następnych latach wzrasta do 3. W dowolnym momencie, do 5 lat, można spokojnie usunąć implant u lekarza ginekologa i rozpocząć starania o dziecko. Ta metoda antykoncepcji nie niesie za sobą zwiększonego ryzyka wystąpienia trudności w poczęciu dziecka. Warto jednak znać zarówno zalety, jak i wady tej metody hormonalnej.
Wady i zalety implantu antykoncepcyjnego
Decyzja o zastosowaniu metody antykoncepcyjnej w postaci implantu wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z lekarzem ginekologiem. Konieczne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Nie zaleca się tej metody osobom, u których podejrzewa się ciążę, ale także chorym na raka piersi lub wątrobę albo zbyt często narzekającym na nieuzasadnione krwawienia z pochwy, plamienia. Jeżeli jednak lekarz nie stwierdzi niepożądanych objawów, istnieje możliwość wszczepienia implantu. Jednakże dobrze jest wiedzieć, że oprócz tego, że szybko wszczepia się ten implant i pozwala on na swobodę przez 5 lat, to istnieje ryzyko pojawienia się trądziku lub bólów głowy. Nierzadko zdarza się także, że kobiety po wszczepieniu implantu antykoncepcyjnego narzekają na rozregulowany cykl miesiączkowy i bóle piersi, ale także na fakt, że zwiększyła się im waga ciała. Dlatego też warto dobrze przemyśleć decyzję o zastosowaniu antykoncepcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze