Jak działa implant antykoncepcyjny? Poznaj jego wady i zalety oraz skuteczność
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuJedną z najbardziej nowatorskich metod zapobiegania ciąży jest implant antykoncepcyjny, którego skuteczność przebija nawet wkładki domaciczne. Implant wszczepia się pod skórę, a jego działanie trwa nawet do 5 lat. W swoim składzie zawiera wyłącznie jeden składnik, czyli progestagen, w związku z czym ma bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat implantu antykoncepcyjnego, zapoznaj się z poniższym tekstem.
Implant antykoncepcyjny jest długotrwałą i odwracalną metodą zapobiegania ciąży. Wygląda bardzo niepozornie, ponieważ to pręcik o długości zaledwie 4 cm, a jego szerokość nie przekracza 2 mm. Po wszczepieniu pod skórę (po wewnętrznej stronie ramienia) działa natychmiastowo, poprzez uwalnianie progestagenu, który chroni przed nieplanowaną ciążą. Podobnie, jak inne środki stosowane w ramach antykoncepcji, tak i implant posiada swoje wady.
Implant antykoncepcyjny – dla kogo jest przeznaczony?
Wskazania dotyczące stosowania implantu niedawno zostały poszerzone, głównie z powodu jego wchłaniania przez skórę i utrzymywania równego poziomu hormonu, który minimalizuje możliwe skutki uboczne. Implant polecany jest kobietom, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych albo plastrów z powodów zdrowotnych. W związku z tym panie cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, ryzyko choroby nowotworowej lub zakrzepicę (przy dodatkowym nadzorem lekarskim), mogą spokojnie pomyśleć o implancie antykoncepcyjnym. Co ciekawe, nawet w przypadku kobiet po 35. roku życia, palących, z tendencją do nadwagi i otyłości także mogą one zdecydować się na tę metodę.
Implant antykoncepcyjny – jak działa?
Efekt implantu antykoncepcyjnego utrzymuje się od 6 miesięcy do nawet 5 lat. Przez cały ten czas, wszczepiony implant uwalnia bardzo niskie dawki progestagenu, który poprzez otaczające tkanki dostaje się bezpośrednio do krwioobiegu, po czym rozprowadza się równomiernie w całym organizmie. Implant działa zapobiegając jajeczkowaniu (owulacji), zagęszcza śluz (uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórek jajowych) oraz hamuje cykliczne dojrzewanie endometrium. Pamiętaj, że po zakończeniu działania implantu, należy go usunąć i zastąpić nowym. Jego wcześniejsze usunięcie musi być umotywowane medycznie, np. u kobiet silnie otyłych lub takich, gdy wystąpią działania niepożądane.
Implant antykoncepcyjny – wady i skutki uboczne
Choć niewątpliwą zaletą implantu antykoncepcyjnego jest powolne uwalnianie hormonu, to jednak nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawiony wad. Podskórny implant bezpośrednio wpływa na miesiączki, doprowadzając do ich nieregularności, a w niektórych przypadkach krwawienie może w ogóle nie wystąpić. Innymi skutkami ubocznymi stosowania implantu antykoncepcyjnego są m.in.: obniżone libido, wahania nastroju, nudności i bóle brzucha, wzrost wagi, upławy z dróg rodnych czy trądzik. Sam implant antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!
Implant antykoncepcyjny – skuteczność
Każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej wymaga szczegółowej konsultacji z lekarzem, który poda wszystkie zalecenia oraz odeśle na badania. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań do wszczepienia implantu antykoncepcyjnego, wówczas warto wziąć pod uwagę jego skuteczność, która przemawia jak najbardziej za jego stosowaniem. Wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku 0,01, co można odczytać jako 99% ochronę przed zajściem w ciążę. Ponadto jest to metoda w pełni odwracalna i po usunięciu implantu, nie ma najmniejszych przeszkód, aby zajść w ciążę już w kolejnym cyklu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze