Rodzaje upławów
MARGERITA • dawno temuUpławy to przypadłość, która dosięga niemal każdą kobietę. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest biała i bezzapachowa, podczas gdy upławy przykro pachną, przybierają żółtą, zielonkawą lub brązową barwę. Często upławom towarzyszy świąd i pieczenie pochwy. Nie wszystkie rodzaje upławów sugerują chorobę, ale z pewnością oznaczają jakieś kobiece schorzenie. Wygląd i konsystencja upławów wskazuje określoną chorobę. Jeśli zaobserwujesz u siebie nietypowe upławy z pochwy, niezwłocznie udaj się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje problem i zleci odpowiednie leczenie.
Czym są upławy?
Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy o nieprzyjemnej woni oraz zmienionej konsystencji i barwie. Taka dolegliwość jest uciążliwa dla kobiety, ponieważ upławy wypływają w nadmiernych ilościach. Niekiedy przyczyną pojawienia się upławów może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków, np. do kąpieli czy też środków higienicznych, jakimi są tampony oraz niedostateczna higiena intymna. Najczęściej jednak za przyczyny upławów uznaje się zmiany chorobowe pochwy i sromu. Długotrwałe upławy mogą powodować nadmierne pieczenie i świąd pochwy, a nawet ból podczas stosunku. Zaniedbana dolegliwość, oprócz ogromnego dyskomfortu, może wywołać poważne choroby intymne, do których należy stan zapalny macicy, pochwy, jajników, a w przyszłości może przyczynić się do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Dlatego bardzo ważne jest wczesne reagowanie na pojawienie się upławów.
Rodzaje upławów i dolegliwości z nimi związane
- Gęste, białe serowate upławy
Serowate upławy, inaczej określane, jako upławy o konsystencji twarożku, są przeważnie typowym objawem świadczącym o grzybicy pochwy. Infekcja grzybicza najczęściej jest spowodowana rozwojem grzybów z rodzaju Candida. Przyczynami pośrednimi może być wyjałowienie korzystnej, naturalnej flory bakteryjnej pochwy, spowodowane przebytą antybiotykoterapią, stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych czy też niewłaściwą higieną intymną. Serowatym upławom towarzyszy bardzo często świąd i pieczenie pochwy oraz sromu i nierzadko ból podczas oddawania moczu i stosunków.
- Pianista wydzielina o żółto-zielonkawej barwie oraz ostrym nieprzyjemnym zapachu
Taka wydzielina z pochwy jednoznacznie oznacza zakażenia rzęsistkownicą. Chorobę tę wywołuje bakteria – rzęsistek pochwowy. Jest to choroba przenoszona drogą płciową i oprócz upławów powoduje świąd i pieczenie w pochwie, silne bolące parcie na mocz oraz bóle w podbrzuszu.
- Obfite wodniste upławy, o biało-szarawej barwie oraz rybim zapachu
Taki rodzaj wydzieliny z pochwy to waginoza bakteryjna, potocznie nazywana jako bakteryjne zakażenie pochwy. Jest to stan spowodowany zaburzeniem równowagi ekosystemu pochwy. Bardzo często taka dolegliwość kobieca przechodzi bezobjawowo i nie stwierdza się objawów podrażnienia, bolesności czy świądu. Nieleczona waginoza może przybrać postać utajoną i wywołać poważne powikłania w postaci przedwczesnego poronienia lub tez wywołać przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a nawet przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy, przydatków.
- Ropno-śluzowe upławy
Ropne upławy mogą przemawiać za zakażeniem chlamydiozą. Chlamydią trachomatis zarazić się można podczas stosunku seksualnego, również oralnego jak i analnego. Kobiecie zarażonej chalmydiozą oprócz ropnych upławów o konsystencji śluzu, towarzyszy pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, bóle okolicy lędźwiowej, mdłości, gorączka, krwawienia śródcykliczne oraz dolegliwości bólowe podczas aktu seksualnego. Choroba chlamydioza jest groźna, a nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji, m.in. wywołuje zapalenie narządów miednicy mniejszej, a następnie staje się czynnikiem niepłodności szyjkowej i jajowodowej u kobiet.
Na koniec warto podkreślić, że nie każda wydzielina z pochwy wskazuje na stan chorobowy. Kolor i konsystencja wydzieliny pochwowej jest uzależniona od fazy cyklu miesięcznego kobiety. Dlatego warto obserwować swoje ciało i nauczyć się odczytywać sygnały, jakie wysyła. A w przypadku, kiedy upławy przybierają inną barwę niż zwykle lub zaczynają im towarzyszyć dolegliwości bólowe, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W końcu zdrowie jest najważniejsze!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze