Zmęczenie – jesienne przesilenie czy objaw poważnej choroby
DANUTA CAPIGA • dawno temuPo ciepłym, pełnym światła lecie i złotej jesieni nastaje czas szarości, zachmurzenia, ciągłych opadów, a co za tym idzie złego samopoczucia. Nie mamy problemów osobistych, a mimo to czujemy się nie najlepiej, nic nam się nie chce i najchętniej chcielibyśmy odciąć się od reszty świata. Jesteśmy przygnębieni, odczuwamy nadmierną senność, apatię, przesadną wrażliwość, wahania nastroju. Są to tak zwane objawy przesilenia jesiennego.
Po ciepłym, pełnym światła lecie i złotej jesieni nastaje czas szarości, zachmurzenia, ciągłych opadów, a co za tym idzie złego samopoczucia. Nie mamy problemów osobistych, a mimo to czujemy się nie najlepiej, nic nam się nie chce i najchętniej chcielibyśmy odciąć się od reszty świata. Jesteśmy przygnębieni, odczuwamy nadmierną senność, apatię, przesadną wrażliwość, wahania nastroju. Są to tak zwane objawy przesilenia jesiennego.
Najczęstszym czynnikiem, który wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia jest krótszy dzień i zmniejszona ilość światła słonecznego, co powoduje wzrost produkcji melatoniny, która wprowadza nasz organizm w senność. Dlatego tak ważne są spacery i ruch na świeżym powietrzu. Należy też postawić na zrównoważoną dietę z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Istotne jest spożywanie pełnowartościowych śniadań oraz produktów bogatych w witaminy z grupy B, które pomagają uwolnić energię z pokarmów np. płatki śniadaniowe, chleb żytni wieloziarnisty, rośliny strączkowe, mięso, nabiał. Cenne może się okazać również żelazo, które znajdziemy w czerwonym, chudym mięsie, drobiu, rybach.
Ważną rolę odgrywa sen, który powinien być regularny i wystarczająco długi (od 6 do 8 godzin). Umiarkowany wysiłek fizyczny i świadome, prawidłowe oddychanie tj. wdychanie nosem i wydychanie ustami pomogą zredukować poziom stresu.
Jeśli zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc, może być objawem wielu chorób. Przemęczenie i wynikające z niego złe samopoczucie wpływają negatywnie na działanie układu immunologicznego – zmniejszają odporność narażając nas na częstsze i wymagające dłuższej terapii infekcje.
Zmęczenie odczuwalne jako senność może być na przykład oznaką anemii. Trzeba więc pamiętać o ciągłym uzupełnianiu żelaza w spożywanych produktach.
Częste znużenie, osłabienie mięśni i ich skurcze, wzrost wagi ciała może być objawem tarczycy.
Zmęczenie jest też jednym z najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego. Dotyczy prawie wszystkich chorych, natomiast u około 50% jest objawem dominującym. Zmęczenie u chorych na SR może mieć charakter uogólniony (dotyczy całego organizmu) lub lokalny (np. uczucie zmęczenia kończyn dolnych).
Jeśli jesienna chandra to tylko sezonowe zaburzenia nastroju, to możemy z nią walczyć zdrową dietą, aktywnością fizyczną, relaksacyjnym snem. Dzięki temu bez względu na pogodę za oknem, wstaniemy rześcy i pełni energii. Kiedy jednak zmęczenie zaczyna nam doskwierać i trwa zbyt długo, konieczna jest konsultacja lekarska.
Źródło: informacja Aleksandra Kwiatkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze