Nawadnianie organizmu jako zdrowy nawyk
REDAKCJA • dawno temu"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!". To przysłowie zna prawie każdy z nas niezależnie od wieku, a jednak tak rzadko je stosujemy w praktyce. Dotyczy to także naszych nawyków żywieniowych. A przecież najbardziej na świecie zależy nam na zdrowiu naszej rodziny, szczególnie dzieci.
#aq p { margin: 0 0 10px 0; padding: 0; }#aq h1, #aq h2, #aq h3, #aq h4, #aq h5 { font-size: 12px; font-weight: bold; margin: 0; padding: 0; }#aq h1 { display: block; text-align: center; color: red; margin-bottom: 30px; }#aq h2 { display: block; text-align: center; color: #3366FF; margin: 25px 0 10px 0; }#aq h3 { font-style: italic; text-decoration: underline; margin-top: 15px; }#aq h4 { font-style: italic; margin: 10px 0; }#aq p.leadaq { font-weight: bold; }#aq p.i { font-style: italic; }#aq p.mt { margin-top: 10px }#aq p.red { color: red; }#aq table { margin: 10px 0; background-color: #E0E7F1; border-collapse: collapse; border: 1px solid #095DD4; width: 100%; }#aq table td { padding: 2px 10px; border-top: 1px solid white; }#aq table th { font-size: 12px; background-color: #095DD4; color: white; }
"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!" - to przysłowie zna prawie każdy z nas niezależnie od wieku, a jednak tak rzadko je stosujemy w praktyce. Dotyczy to także naszych nawyków żywieniowych. A przecież najbardziej na świecie zależy nam na zdrowiu naszej rodziny, szczególnie dzieci.
Dlaczego należy pić wodę? Organizm dorosłego człowieka zawiera 60% wody, co w przypadku mężczyzny ważącego 70 kg odpowiada co najmniej 42 litrom wody. U noworodków procent ten jest wyższy (75%), a u osób starszych niższy (50%). Aby utrzymać właściwy bilans płynów w organizmie, należy zachować równowagę pomiędzy ilością spożywanej i wydalanej wody. A jej straty są znaczne: w postaci moczu (1 do 1,5 litra), z oddechem (0,5 litra), poprzez oddychanie skórne (0,5 litra), z potem (od 0,5 do 10 litrów w przypadku intensywnego i długotrwałego wysiłku). W sumie wynoszą one minimum 2,5 litra dziennie. Nasz organizm jest w stanie wyprodukować około 1,5 litra wody na dzień, czyli jej zdecydowaną większość.
Dorosły człowiek zjada dziennie około 1,5 kg żywności. Ocenia się, że nasze pożywienie dostarcza nam średnio od 0,5 do 1 litra płynów dziennie. Szczególnie bogate w wodę są owoce i warzywa (zawierają około 90% wody). Jeżeli zsumujemy wodę, którą sami wytwarzamy, z wodą pochodzącą z pożywienia, pozostanie nam jej do wypicia tylko 1 do 1,5 litra dziennie.
Stereotypy:
Nie ma potrzeby dużo pić, ponieważ tracimy mało wody – FAŁSZ
W rzeczywistości każdego dnia tracimy przynajmniej 2,5 litra wody.
Wodę uzyskujemy przede wszystkim z napojów – FAŁSZ
Prawie 1 litr wody pochodzi z pożywienia, szczególnie jeśli jemy dużo owoców i warzyw.
Dobra rada:
Dorośli każdego dnia powinni wypijać od 1 do 1,5 litra wody, a nawet więcej, zależnie od sytuacji (upały, biegunki, intensywny wysiłek).
Stereotypy:
Nie potrzebuję dużo pić i bardzo dobrze to znoszę – FAŁSZ
W rzeczywistości osoby, które twierdzą, że mało piją, odczuwają pragnienie jak wszyscy inni, tyle że je ignorują. Żyją więc w stanie chronicznego odwodnienia o niewielkich skutkach bezpośrednich, ale mogącego z czasem doprowadzić do odwodnienia skóry, podatności na kamicę, a według opinii niektórych ekspertów – chorób układu krążenia.
Łyk wody mi wystarcza, żeby zaspokoić pragnienie – FAŁSZ
Łyk wody tylko gasi pragnienie, nie poprawiając bilansu płynów w organizmie. Trzeba wypić więcej, aby znacząco podnieść zawartość wody w przestrzeniach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych przynajmniej dużą szklankę wody.
Pragnienie i jego tajemnice
Pragnienie jest sygnałem wysyłanym przez organizm w chwili, gdy rozpoczyna się proces odwadniania. Odwodnienie powoduje kłopoty z ciśnieniem krwi (krew zbudowana jest w głównej mierze z wody), co pociąga za sobą kłopoty ze ściankami naczyń krwionośnych. Wtedy do mózgu przesyłany jest sygnał, który wywołuje uczucie pragnienia (w mózgu istnieje ośrodek za nie odpowiedzialny). Mechanizmy te są wydajne i reaktywne u dzieci i dorosłych, jednak z wiekiem stają się mniej sprawne. To dlatego m.in. osoby starsze bardzo szybko się odwadniają. Uczucie pragnienia pojawia się bowiem u nich z opóźnieniem.
Dobra rada:
Należy pić regularnie, nie czekając na pragnienie – najlepiej 1,5 litra wody dziennie. Ilość ta ulega zwiększeniu w przypadku upałów, biegunek, gorączki, intensywnego uprawiania sportu. Wówczas należy pić możliwie jak najczęściej w ciągu dnia.
PAMIĘTAJ!!! Zapewnij organizmowi Twojego dziecka właściwy bilans wodny
Organizm zarówno dzieci, jak i dorosłych traci dziennie znaczące ilości wody – z oddechem, w postaci moczu, poprzez niezauważalne oddychanie skórne i z potem. Ciało dziecka składa się mniej więcej w trzech czwartych z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu: regulacji temperatury, krążenia krwi i przenoszenia minerałów oraz składników odżywczych do komórek. Dlatego też wszelkie jej straty powinny być jak najszybciej uzupełniane. Ważne jest, aby zwracać uwagę dzieciom na to, że powinny uzupełniać wodę, którą tracą. W jaki sposób? Zachęcając je do jedzenia owoców i warzyw (zawierają ponad 90% wody), a przede wszystkim do regularnego picia wody. Dziecko powinno wiedzieć, że dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest, by jeść dużo owoców i warzyw, a przede wszystkim regularnie pić wodę. Rolą rodziców jest nauczenie dzieci tego zdrowego odruchu – podobnie jak codziennego mycia zębów!
Dobra rada:
Jeżeli Twoje dziecko prosi o coś do picia, podaj mu szklankę wody.
Ugasić pragnienie czy zapobiec odwodnieniu? Wystarczy, że Twoje dziecko wypije łyk albo dwa wody, a uczucie pragnienia zniknie. Nie oznacza to jednak wcale, że jego organizm nie potrzebuje już więcej płynów. Aby zachować odpowiedni bilans wodny organizmu – dziecko powinno wypić o wiele więcej.
Jak rozpoznać odwodnienie?
Jeśli dziecko oprócz pragnienia odczuwa suchość w buzi, ma podwyższoną temperaturę, jest rozdrażnione lub płacze – bardzo możliwe, że grozi mu odwodnienie. Aby to rozpoznać, ujmij w palce fałdkę skóry na zewnętrznej stronie dłoni, uszczypnij lekko i przekręć delikatnie maksymalnie do 45° i puść. Jeżeli ślad nie znika natychmiast, podaj dziecku szklankę wody lub wezwij lekarza.
Dobra rada:
Należy pić przed wysiłkiem, podczas niego i po nim. Jest to konieczne nie tylko, aby zapewnić poprawny poziom płynów w organizmie i uzupełnić straty wody w procesie pocenia się, ale także aby zapewnić sprawne funkcjonowanie mięśni, które w 70% składają się z wody.
WAŻNE! Zwróć uwagę, aby Twoje dziecko wypijało około 0,5 litra wody dziennie…
… jest to odpowiednia ilość wody, jeśli waży ono ok. 15 kg. Nie czekaj, aż poprosi o coś do picia — pragnienie jest objawem odwodnienia. Nasze ciało daje w ten sposób znać, że potrzebuje wody! Kiedy jest gorąco (np. latem, w samochodzie) lub w trakcie aktywności fizycznej, ważne jest, aby dziecko piło więcej i częściej, ponieważ odwadnia się ono szybciej niż organizm dorosły. Dzieci starsze powinny pić wodę regularnie, przez cały dzień. Ważne, by stało się to ich przyzwyczajeniem.
Ile wody dziennie potrzebuje dziecko?
Wiek | Dzienne spożycie wody w ml/kg |
---|---|
1 rok do 6 lat | 90 do 65, czyli 1 litr w przypadku dziecka ważącego 15 kg |
7 do 10 lat | 65 do 55, czyli 1,8 litra w przypadku dziecka ważącego 30 kg |
11 do 18 lat | 50 do 40, czyli 2,2 litra w przypadku nastolatka ważącego 45 kg |
WAŻNE!!! Priorytet – każdego dnia pić wystarczająco dużo
Woda — Najzdrowszy napój
Woda jest ważna dla zdrowia dziecka, ponieważ to najzdrowszy napój, który nie zawiera kalorii, a młody organizm przyswaja ją najlepiej spośród wszystkich napojów. Wybierz naturalną wodę o delikatnym smaku (np. Nestlé Aquarel) dla swojego dziecka.
PAMIĘTAJ! Aby każdego dnia włożyć małą butelkę wody do tornistra lub worka sportowego dziecka.
Picie wody – to dobry zwyczaj!
Otyłość u dzieci staje się coraz większym problemem. Można z nim walczyć, ograniczając ilość kalorii przyjmowaną z pożywieniem, lub pomóc je spalać, zwiększając ilość ruchu na świeżym powietrzu. Niestety dzieci lubią cukier i dlatego wolą napoje słodzone. Jeżeli policzysz, ile dziennie może wypić dziecko, i pomnożysz to przez siedem kostek cukru, jakie znajdują się w każdej puszce napoju słodzonego, rezultat okaże się zaskakujący! Woda nie tylko nie zawiera kalorii i środków konserwujących, ale jest płynem najlepiej wchłanianym przez organizm dziecka.
Dobra rada:
Pij wodę w obecności swoich dzieci i mów głośno, jaka jest smaczna i jak dobrze gasi pragnienie!
Dobra rada:
W czasie posiłków postaw szklankę z wodą obok talerza i zwróć uwagę, aby napełnić ją tak szybko, jak tylko jest pusta.
…ponieważ woda jest niezbędna dla rozwinięcia zmysłu smaku…
Stereotypy:
Nie należy pić przy stole – FAŁSZ
To błędne przekonanie powoduje, że nie pijemy wystarczająco dużo w ciągu dnia. Należy korzystać z posiłków, aby pić. Wypicie 2 do 3 szklanek wody nie zakłóca trawienia.
Jeśli pijemy zbyt dużo, męczymy nerki – FAŁSZ
Wręcz przeciwnie, duża ilość moczu jest niezbędna do oczyszczania nerek; ponadto bardziej rozrzedzony mocz jest czynnikiem chroniącym przed kamieniami żółciowymi i nerkowymi.
Dobra rada:
Należy pić kilka szklanek wody dziennie, zaczynając od samego rana oraz korzystając z posiłków jako okazji do wypicia wody.
PAMIĘTAJ! Osoby w starszym wieku powinny zawsze mieć butelkę lub szklankę wody w zasięgu ręki.
Poczuj różne smaki
Keczup z ciastem? Dżem na warzywach? Twoje kubki smakowe na pewno zaprotestują. Podobnie jest z dziećmi: jak mogą rozwijać swój zmysł smaku, jeżeli do każdego posiłku piją słodzony napój? Tylko woda pozwala dziecku odczuć pełen smak tego, co je, oraz pozwala na prawidłowe wykształcenie tego zmysłu. Dzięki temu łatwiej je skłonić, by odżywiało się zdrowo i różnorodnie.
Dobra rada:
Przyzwyczaj swoje dziecko od najmłodszych lat do picia wody – unikaj dodawania cukru do napojów.
Złe nawyki żywieniowe
Słodkie napoje (zawierające cukier lub słodzik), spożywane podczas posiłku lub tuż przed nim, wprowadzają w błąd zmysł smaku dziecka. Sprawia to, że woli ono pożywienie bogate w tłuszcz, mocno przyprawione lub bardzo słodkie – czyli niezdrowe. Coraz rzadziej je owoce i warzywa. Woda powinna być dostępna do picia w trakcie posiłku i przed nim. Słodkie napoje powinny być zarezerwowane tylko na specjalne okazje – takie jak urodziny i przyjęcia.
Wybór wody
Jaka jest różnica pomiędzy wodą źródlaną a wodą mineralną? Istnieją trzy podstawowe rodzaje wody butelkowanej:
Naturalna woda źródlana to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych, czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi (głębokość źródła, budowa geologiczna, strefy ochronne), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków.
Naturalna woda mineralna to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych, czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi (głębokość, budowa geologiczna, strefy ochronne), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, mająca stały skład chemiczny podany na etykiecie, nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków, charakteryzuje się właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne.
Woda stołowa (procesowa) to woda otrzymana po dolaniu do wody źródlanej naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych, ma różne pochodzenie, poddawana procesom uzdatniania, takim jak np. destylacja.
Wszystkie te wody dostępne są na rynku w wersji niegazowanej i gazowanej.
Ilość minerałów | Rodzaj wody |
---|---|
powyżej 1500 mg/l | wysoko zmineralizowana |
do 1500 mg/l | średnio zmineralizowana |
do 500 mg/l | nisko zmineralizowana |
do 50 mg/l | bardzo nisko zmineralizowana |
Określenie wody | Zawartość |
---|---|
zawierająca wapń | powyżej 150 mg/l |
zawierająca magnez | powyżej 50 mg/l |
zawierająca fluorki | powyżej 1 mg/l |
zawierająca sód | powyżej 200 mg/l |
Stereotypy:
Codzienne picie wody zawierającej wapń może prowadzić do powstania kamieni – FAŁSZ
Organizm zdrowego człowieka wykorzystuje potrzebną ilość wapnia i wydala nadwyżkę.
Należy zmieniać rodzaj pitej wody – FAŁSZ
Jeśli wybrana woda jest dobrze dostosowana do potrzeb pijącego, nie ma potrzeby jej zmieniać.
Dobra rada:
Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów wód. Należy nauczyć się czytać etykietki i sprawdzać zawartość minerałów, wapnia i magnezu (również sodu, np. w przypadku diety bezsolnej, diety niemowlęcej itp.).
Nestlé Aquarel jest wodą rekomendowaną przez Instytut Matki i Dziecka dla dzieci powyżej 1. roku życia (opinia IMID nr 2/2004)
Nestlé Aquarel dostępna jest w butelkach:
- » 5-litrowa niegazowane
- » 1,5 litra gazowana i niegazowana
- » oraz 330 ml z dozownikiem i w wersji standard
(Kliknij w butelki po lewej stronie aby zobaczyć powiększenia.)
Nestlé Aquarel to krystalicznie czysta woda, pochodząca z polskiego źródła „Jodła”. Orzeźwiająca i lekka – smakuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Woda Nestlé Aquarel to odpowiedź na potrzeby całej rodziny. To prawdziwe źródło zdrowia – nie tylko dzięki jej wysokiej jakości, ale również zaskakująco niskiej cenie.
Dzienne spożycie napojów
Niech to będzie nowa, zdrowa rodzinna zasada. Wprowadzić ją w życie rodzinne pomoże Wam poniższa tabela (tabelka w załączeniu), którą eksperci współpracujący z Nestlé Aquarel opracowali specjalnie, abyście łatwo mogli obserwować i kontrolować właściwy poziom nawodnienia swoich dzieci.
Tabela została przystosowana do tego, aby można było ją łatwo wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, np. w kuchni na lodówce lub blisko miejsca gdzie przechowujecie wodę. Za każdym razem kiedy Twoje dziecko coś pije, narysuj to.
(Kliknij w miniaturkę po lewej stronie aby zobaczyć tabelkę naturalnej wielkości.)
Nestlé Aquarel – w trosce o zdrowie całej rodziny!
Bezpłatna infolinia: 0 800 174 902
www.nestle-aquarel.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze