15 nawyków, które niszczą zęby

15. Żucie loduLód jest naturalny i nie zawiera cukru, więc wydaje się nieszkodliwy. Jednak zbyt mocne żucie twardych, zamarzniętych kostek może spowodować ułamanie lub nawet pęknięcie zęba. Jeśli doprowadzi to do podrażnienia tkanki miękkiej ukrytej w zębie, wywołany zostanie regularny ból. Gorące lub zimne dania mogą wyzwolić ostry jednorazowy lub bardziej długotrwały ból zęba. Jeżeli nie możesz zrezygnować z żucia – miej pod ręką gumę bez cukru.
Zdjęcie autorstwa Wesley Naves / CC BY

15. Żucie lodu
Lód jest naturalny i nie zawiera cukru, więc wydaje się nieszkodliwy. Jednak zbyt mocne żucie twardych, zamarzniętych kostek może spowodować ułamanie lub nawet pęknięcie zęba. Jeśli doprowadzi to do podrażnienia tkanki miękkiej ukrytej w zębie, wywołany zostanie regularny ból. Gorące lub zimne dania mogą wyzwolić ostry jednorazowy lub bardziej długotrwały ból zęba. Jeżeli nie możesz zrezygnować z żucia – miej pod ręką gumę bez cukru.

14. Butelka na dobranocNigdy nie jest za wcześnie, by zacząć dbać o zęby. Podawanie dziecku butelki z sokiem lub mlekiem do poduszki to prosta droga do rozwinięcia się próchnicy. Dziecko może przyzwyczaić się do zasypiania z butelką w buzi, co oznacza kąpiel zębów w cukrze przez całą noc. Lepiej zatem trzymać butelkę z dala od kołyski.
Zdjęcie autorstwa Tom & Katrien / CC BY

14. Butelka na dobranoc
Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć dbać o zęby. Podawanie dziecku butelki z sokiem lub mlekiem do poduszki to prosta droga do rozwinięcia się próchnicy. Dziecko może przyzwyczaić się do zasypiania z butelką w buzi, co oznacza kąpiel zębów w cukrze przez całą noc. Lepiej zatem trzymać butelkę z dala od kołyski.

13. PiercingPrzekłucie języka jest w modzie, ale gryzienie metalowego kolczyka może spowodować pęknięcie zęba. Podobne ryzyko istnieje w wypadku piercingu ust. Poza tym, metal ocierający się o dziąsła może je poranić lub nawet prowadzić do utraty zęba. Jama ustna stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, więc piercing zwiększa ryzyko infekcji i ran. Najlepiej omów z dentystą ewentualne ryzyko związane z piercingiem, zanim się na niego zdecydujesz.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

13. Piercing
Przekłucie języka jest w modzie, ale gryzienie metalowego kolczyka może spowodować pęknięcie zęba. Podobne ryzyko istnieje w wypadku piercingu ust. Poza tym, metal ocierający się o dziąsła może je poranić lub nawet prowadzić do utraty zęba. Jama ustna stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, więc piercing zwiększa ryzyko infekcji i ran. Najlepiej omów z dentystą ewentualne ryzyko związane z piercingiem, zanim się na niego zdecydujesz.

11. Pastylki na kaszelPastylki na kaszel są powszechnie używane, co nie znaczy jednak, że są zdrowe. Większość zawiera dużą ilość cukru, więc po złagodzeniu bólu gardła pastylką koniecznie umyj zęby. Cukier wchodzi w reakcję z lepkim osadem nazębnym, a następnie bakterie w osadzie zmieniają cukier w kwasy, które mają szkodliwy wpływ na szkliwo i powodują ubytki.
Zdjęcie autorstwa Vassilis / CC BY

11. Pastylki na kaszel
Pastylki na kaszel są powszechnie używane, co nie znaczy jednak, że są zdrowe. Większość zawiera dużą ilość cukru, więc po złagodzeniu bólu gardła pastylką koniecznie umyj zęby. Cukier wchodzi w reakcję z lepkim osadem nazębnym, a następnie bakterie w osadzie zmieniają cukier w kwasy, które mają szkodliwy wpływ na szkliwo i powodują ubytki.

10. ŻelkiWszystkie słodkie smakołyki wspomagają rozwój próchnicy, ale niektóre bardziej niż inne. Żelki przyklejają się do zęba, utrzymując cukier i powstające kwasy w kontakcie ze szkliwem przez długi czas. Jeśli nie możesz zrezygnować z żelków, zjedz kilka podczas posiłku zamiast jako osobną przekąskę. Podczas posiłku wzmaga się produkcja śliny, która pozwala pozbyć się resztek jedzenia i kwasów.
Zdjęcie autorstwa Thomas Rosenau / CC BY

10. Żelki
Wszystkie słodkie smakołyki wspomagają rozwój próchnicy, ale niektóre bardziej niż inne. Żelki przyklejają się do zęba, utrzymując cukier i powstające kwasy w kontakcie ze szkliwem przez długi czas. Jeśli nie możesz zrezygnować z żelków, zjedz kilka podczas posiłku zamiast jako osobną przekąskę. Podczas posiłku wzmaga się produkcja śliny, która pozwala pozbyć się resztek jedzenia i kwasów.

9. Napoje gazowaneSłodycze to nie jedyne źródło dodatkowego cukru. Napoje gazowane mogą zawierać do 11 łyżeczek cukru na porcję. Co więcej, napoje te mają w swoim składzie także kwasy fosforowe czy cytrynowe, które szkodliwie wpływają na szkliwo. Dietetyczne napoje nie zawierają cukru, ale mogą mieć zwiększoną zawartość kwasów w formie sztucznych słodzików.
Zdjęcie autorstwa Soumyadeep Paul / CC BY

9. Napoje gazowane
Słodycze to nie jedyne źródło dodatkowego cukru. Napoje gazowane mogą zawierać do 11 łyżeczek cukru na porcję. Co więcej, napoje te mają w swoim składzie także kwasy fosforowe czy cytrynowe, które szkodliwie wpływają na szkliwo. Dietetyczne napoje nie zawierają cukru, ale mogą mieć zwiększoną zawartość kwasów w formie sztucznych słodzików.

8. Otwieranie rzeczy zębamiOtwieranie butelek czy plastikowych opakowań zębami jest bardzo wygodne, ale nawyk ten przyprawia dentystów o ciarki. Przy takich czynnościach łatwo o pęknięty lub ułamany ząb. Zawsze trzymaj nożyczki i otwieracze do butelek pod ręką, bo zęby powinny służyć tylko do jedzenia.
Zdjęcie autorstwa Daniel Spiess / CC BY

8. Otwieranie rzeczy zębami
Otwieranie butelek czy plastikowych opakowań zębami jest bardzo wygodne, ale nawyk ten przyprawia dentystów o ciarki. Przy takich czynnościach łatwo o pęknięty lub ułamany ząb. Zawsze trzymaj nożyczki i otwieracze do butelek pod ręką, bo zęby powinny służyć tylko do jedzenia.

7. Napoje energetyczneNie ma wątpliwości, że napoje energetyczne świetnie orzeźwiają po treningu – zawierają one jednak dużą ilość cukru. Podobnie jak słodycze czy napój gazowany, energetyki wzmagają produkcję kwasów szkodliwych dla szkliwa. Częste ich picie może prowadzić do rozwoju próchnicy, dlatego lepsza jest niezawierająca cukru ani kalorii woda.
Zdjęcie autorstwa Nattu / CC BY

7. Napoje energetyczne
Nie ma wątpliwości, że napoje energetyczne świetnie orzeźwiają po treningu – zawierają one jednak dużą ilość cukru. Podobnie jak słodycze czy napój gazowany, energetyki wzmagają produkcję kwasów szkodliwych dla szkliwa. Częste ich picie może prowadzić do rozwoju próchnicy, dlatego lepsza jest niezawierająca cukru ani kalorii woda.

6. Sok owocowySoki owocowe są pełne witamin i antyoksydantów, ale niestety większość z nich zawiera potężną dawkę cukru. Niektóre soki mogą mieć tyle samo cukru co napoje gazowane. Przykładowo, w napoju gazowanym o smaku pomarańczy jest tylko 10 gramów więcej cukru niż w soku pomarańczowym. Owoce są naturalnie słodkie, więc wybieraj napoje niesłodzone. Możesz też zmniejszyć ilość cukru, mieszając sok z wodą.
Zdjęcie autorstwa Geoff Peters / CC BY

6. Sok owocowy
Soki owocowe są pełne witamin i antyoksydantów, ale niestety większość z nich zawiera potężną dawkę cukru. Niektóre soki mogą mieć tyle samo cukru co napoje gazowane. Przykładowo, w napoju gazowanym o smaku pomarańczy jest tylko 10 gramów więcej cukru niż w soku pomarańczowym. Owoce są naturalnie słodkie, więc wybieraj napoje niesłodzone. Możesz też zmniejszyć ilość cukru, mieszając sok z wodą.

5. Chipsy ziemniaczaneBakterie w osadzie nazębnym rozłożą produkty skrobiowe na kwasy. Kwasy te będą atakować zęby przez kolejnych 20 minut lub dłużej, jeśli resztki jedzenia utkną w zębach. Czyść zęby nicią dentystyczną po spożyciu chipsów lub innych produktów skrobiowych, które przeważnie zostają między zębami.
Zdjęcie autorstwa Leon Brooks

5. Chipsy ziemniaczane
Bakterie w osadzie nazębnym rozłożą produkty skrobiowe na kwasy. Kwasy te będą atakować zęby przez kolejnych 20 minut lub dłużej, jeśli resztki jedzenia utkną w zębach. Czyść zęby nicią dentystyczną po spożyciu chipsów lub innych produktów skrobiowych, które przeważnie zostają między zębami.

4. Ciągłe podjadaniePodjadanie wyzwala mniej śliny niż główny posiłek, pozostawiając resztki jedzenia w zębach na długie godziny. Unikaj częstego podjadania oraz trzymaj się przekąsek ubogich w cukier i skrobię, np. kawałki marchewki.
Zdjęcie autorstwa Stacy Spensley / CC BY

4. Ciągłe podjadanie
Podjadanie wyzwala mniej śliny niż główny posiłek, pozostawiając resztki jedzenia w zębach na długie godziny. Unikaj częstego podjadania oraz trzymaj się przekąsek ubogich w cukier i skrobię, np. kawałki marchewki.

3. Żucie ołówkaCzy zdarza ci się żuć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Podobnie jak żucie lodu, nawyk ten może powodować pęknięcia lub ukruszenie zęba. Zdecydowanie lepsza jest guma do żucia wywołująca produkcję śliny, która sprawia, że zęby są mocne i chroni przed kwasami atakującymi szkliwo.
Zdjęcie autorstwa Prosavage2600 / CC BY

3. Żucie ołówka
Czy zdarza ci się żuć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Podobnie jak żucie lodu, nawyk ten może powodować pęknięcia lub ukruszenie zęba. Zdecydowanie lepsza jest guma do żucia wywołująca produkcję śliny, która sprawia, że zęby są mocne i chroni przed kwasami atakującymi szkliwo.

2. Picie kawyCiemny kolor kawy i jej kwasowość powodują z czasem żółknięcie zębów. Na szczęście, jest to jedno z najłatwiejszych do usunięcia przebarwień. Skonsultuj się z dentystą, jeśli martwisz się o przebarwienia zębów.
Zdjęcie autorstwa Roger Price / CC BY

2. Picie kawy
Ciemny kolor kawy i jej kwasowość powodują z czasem żółknięcie zębów. Na szczęście, jest to jedno z najłatwiejszych do usunięcia przebarwień. Skonsultuj się z dentystą, jeśli martwisz się o przebarwienia zębów.

1. PaleniePapierosy i inne wyroby tytoniowe powodują przebarwienia zębów, a nawet ich wypadanie w wyniku choroby dziąseł. Palenie tytoniu może powodować raka jamy ustnej, ust i języka.
Zdjęcie autorstwa geralt / CC BY

1. Palenie
Papierosy i inne wyroby tytoniowe powodują przebarwienia zębów, a nawet ich wypadanie w wyniku choroby dziąseł. Palenie tytoniu może powodować raka jamy ustnej, ust i języka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Jak pomóc podrażnionej skórze? Pielęgnacja włosów zimną - 5 najczęściej popełnianych błędów Fryzury do kwadratowej twarzy Szorstkie kolana i łokcie Aqua Relipidum Krem lipoaktywny - dynamiczne nawilżanie komórkowe dla skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej Domowe oczyszczanie organizmu Scrub a peeling Maska do włosów Makijaż permanentny Maska parafinowa beauty biotic RÓWNOWAGA PIĘKNA Zajady