7 zasad karmienia piersią
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKarmienie piersią jest niezapomnianym przeżyciem dla każdej mamy. Uczuć towarzyszących temu wydarzeniu nie da się porównać z niczym innym. Mimo że początki czasem bywają trudne, nie warto się zniechęcać. Trzeba się po prostu tej nowej umiejętności nauczyć.
Nie ma znaczenia ani rozmiar piersi, ani to czy nasze matki nas karmiły, niezdolność do karmienia nie jest dziedziczna.
Jaką pozycję wybrać?
Zanim zdecydujesz się na wybór pozycji, zastanów się, jak będzie ci najwygodniej. Karmienie czasem trwa długo i możesz nie dać rady trzymać dziecka i garbić się, siedząc np. na krześle. Będzie bolał cię kręgosłup, dziecko wyczuje twoje rozdrażnienie i zmęczenie, a karmienie zamiast relaksu i satysfakcji przyniesie złość i ból. Bez względu na wybór pozycji powinnaś pamiętać o tym, by maluszek podczas karmienia był jak najbliżej ciebie. Bakterie, które masz na skórze, nie są groźne dla twojego dziecka. Wystarczy, że dbasz o higienę. Zwróć uwagę, czy dziecko obejmuje ustami całą brodawkę wraz z otoczką. W przeciwnym razie możesz odczuwać ból. Jeżeli tak się stanie i po kilku sekundach nie zniknie, spróbuj przystawić dziecko do piersi ponownie.
Jak długo karmić?
Każda z nas, która miała możliwość karmienia maleństwa piersią, z pewnością często zastanawiała się nad tym, czy dziecko się najadło, czy zjadło odpowiednią ilość pokarmu i wreszcie czy karmienie trwało wystarczająco długo. Nie ma reguły, ile powinno trwać karmienie, wszystko zależy od dziecka. Niektórym dzieciom najedzenie się zajmuje dwukrotnie więcej czasu niż pozostałym. Każdy maluszek ssie tyle, ile potrzebuje. W nocy upewnij się, czy dziecko nie przysypia przy piersi. Jeżeli nie słychać odgłosów przełykania, postękiwania, delikatnie rozbudź maleństwo i odstaw od piersi.
Jeżeli twoje dziecko jest szczuplejsze od swoich rówieśników, nie martw się na zapas. Zasięgnij porady pediatry, który sam oceni, czy należy je dokarmiać. W ciągu miesiąca powinno przybierać na wadze co najmniej 500 g. Pamiętaj, że w miarę upływu czasu pokarm staje się gęstszy i treściwszy. Jeśli dziecko często budzi się w nocy, a jego mocz się zmienia, może to oznaczać odwodnienie. Wtedy podaj maluszkowi wodę dla niemowląt.
Co zrobić z nadmiarem pokarmu?
Jeżeli ilość pokarmu się zwiększy, ogranicz wypijanie płynów i jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Nie decyduj się na odciąganie mleka laktatorem, gdyż im więcej ściągniesz, tym więcej go przybędzie. Przed karmieniem weź ciepły prysznic, a tuż po nim zrób sobie zimny okład lub przyłóż do piersi liście białej kapusty.
Co jeść, aby nie zaszkodzić dziecku?
W okresie karmienia piersią powinnaś dużo pić, najlepiej 2 litry dziennie. Odstaw jednak na ten czas gazowane i sztucznie słodzone napoje na rzecz soków, wody niegazowanej i zielonej herbaty. Wybierając wodę, sprawdź, czy ma odpowiednie atesty i czy jest wskazana dla karmiących mam. Unikaj potraw ciężkostrawnych, konserwantów i sztucznych barwników. W pierwszych tygodniach życia dziecka zrezygnuj także z produktów wzdymających — grochu, kapusty, fasoli. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, wyeliminuj ze swojej diety pokarmy, które mogą uczulać.
Karmienie poza domem
Rezygnując z karmienia poza domem, musiałabyś ograniczyć wyjścia i dostosowywać swoje plany do pory karmienia, a nie zawsze da się je przewidzieć. Nie musisz tego robić, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach jest coraz więcej miejsc dla matek karmiących. Poza tym kup sobie specjalny biustonosz, którego rozpięcie nie sprawi ci kłopotu. Załóż też odpowiednią, rozpinaną bluzkę, abyś mogła dyskretnie podać dziecku pierś. Możesz także wziąć ze sobą pieluchę tetrową, którą zakryjesz się przed spojrzeniami ciekawskich.
Przechowywanie pokarmu
Im częściej karmisz, tym więcej pokarmu wytwarzasz. Odciągaj pokarm tylko wtedy, gdy nie będziesz mogła sama nakarmić dziecka. Wtedy przechowuj je w sterylnym pojemniku w lodówce. Mleko to możesz również zamrozić.
Kiedy zrezygnować z karmienia?
Zanim zdecydujesz się odstawić dziecko od piersi, skonsultuj się z pediatrą. Stopniowo powinnaś przyzwyczajać je do innego pokarmu i innego sposobu jedzenia. W tym celu najpierw do butelki podawaj swój pokarm, a dopiero po jakimś czasie zmień go na inny.
Źródło: www.irr.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze