Pomidory – źródło zdrowia i witamin!
ANETA RZYSKO • dawno temuCzerwone, soczyste, bardzo zdrowe i niedoceniane. Mowa o pomidorach, które są źródłem wielu witamin a ich regularne spożywanie zapobiega wielu chorobom. Nadal jednak pomidor traktowany jest jako dodatek do kanapki tak od czasu do czasu a nie jako składnik większości posiłków każdego dnia.
Pomidory to niezwykle cenne źródło witamin i składników odżywczych dla każdego: kobiety, mężczyzny, osoby starszej i dziecka. Największą ich zaletą jest fakt, że dostępne są przez cały rok. Oczywiście najsmaczniejsze są dorodne pomidory w okresie letnim i wczesną jesienią. Nie warto jednak rezygnować z nich po tym sezonie. Pomidor bowiem powinien być stale obecny w naszej diecie a pozytywne skutki jego spożywania zauważymy bardzo szybko.
Przede wszystkim witaminy
Dla większości z nas najważniejsze w diecie są witaminy. Osoby, które chcą się zdrowo odżywiać, właśnie na ten aspekt zwracają największą uwagę podczas doboru składników pokarmowych. Pomidory dostarczają naszemu organizmowi solidnej dawki witaminy C, E, K, B1, B2, B3, B6. Dodatkowo zapewniają też kwas foliowy, niezwykle ważny dla kobiet w każdym wieku a już szczególnie dla tych pań, które planują zajść w ciążę lub oczekują dziecka. Zjedzenie jednego pomidora zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Do tego wspomniana witamina E oraz witaminy z grupy B i mamy zapewnioną piękną cerę. To właśnie te witamy odpowiadają za kondycję naszej skóry, jej nawilżenie, jędrność oraz odpowiedni poziom dotlenienia.
Pomidory to także źródło płynów (miąższ w 90% to woda) a to przekłada się na elektrolity także ważne dla organizmu człowieka. W obecnym tempie życia najważniejszym z nich jest potas, który wpływa pozytywnie na kondycję naszego serca. Dużo potasu powinno się znajdować w pokarmach osób z nadciśnieniem. Ponadto pomidory zapewniają nam także inne minerały: fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, sód, cynk oraz mangan.
Jeść trzeba mądrze
Teraz ważna uwaga dla wszystkich! Bardzo często zjadamy sałatki zawierające liczne warzywa sądząc, że działamy dla swojego dobra. Warto jednak poczytać fachową literaturę i dowiedzieć się, które składniki ze sobą łączyć. W przypadku pomidorów nie należy ich łączyć z zielonym ogórkiem. Taki zestaw bardzo często można spotkać w barach i restauracjach, kiedy zamawiamy sałatkę (np. grecką). Jest to jednak podstawowy błąd żywieniowy. Pomidor i ogórek zielony wytrącają sobie nawzajem witaminy. Przy takiej kompozycji, nasz pomidor traci prawie całkowicie witaminę C. Polecam więc zastąpić ogórek zielony ogórkiem kiszonym.
Przeciwutleniacze – a co to?
Często słyszymy skrót, że pomidory to doskonałe przeciwutleniacze. Wielu dietetyków podkreśla, że nasz organizm potrzebuje tych przeciwutleniaczy. Tak naprawdę nie mamy jednak pojęcia, co to jest. W skrócie przeciwutleniacze (znane również jako antyoksydanty) są to związki chemiczne, które opóźniają proces utleniania danej substancji. Mówiąc po ludzku są to naturalne substancje roślinne, które wspierają mechanizmy obronne komórek u człowieka i opóźniają procesy ich starzenia (powstałe w wyniku wspomnianego utleniania). Do takich antyoksydantów zaliczany jest m.in. beta-karoten czy luteina. Składniki te znajdują się oczywiście w pomidorach, jednak to, czym pomidor kasuje wszystkich, jest likopen. To także przeciwutleniacz, ale ten zaliczany jest do najsilniejszych, eliminujących wolne rodniki z naszego organizmu. Jedynym sposobem na pozyskanie likopenu (organizm sam go nie wytwarza) jest po prostu spożywanie. Najwięcej znajdziemy go w pomidorach, ale znajduje się też w marchwi, grejpfrutach, arbuzie. Aby lepiej przyswoić likopen należy sałatkę pokropić oliwą z oliwek lub olejem lnianym, gdyż ten przeciwutleniacz rozpuszcza się w tłuszczach.
To niezmiernie ważne, aby zadbać o wystarczającą ilość przeciwutleniaczy w naszej diecie. Jak już wiemy, usuwają one wolne rodniki, które odpowiedzialne są za uszkadzanie komórek i powodowanie wielu chorób takich jak nowotwory oraz choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zawały serca). Likopen uaktywnia się jeszcze mocniej podczas obróbki pomidorów szczególnie w procesie gotowania. Czas więc na zupę pomidorową lub spaghetti!
Dobre też na odchudzanie
Panie, które poważnie podchodzą do kwestii swojej wagi i zamierzają zrzucić parę zbędnych kilogramów, szczególnie powinny zaprzyjaźnić się z pomidorami. Przede wszystkim dlatego, że pomidor ma bardzo silne właściwości oczyszczające organizm. Proces ten widoczny jest też na skórze. Początkowo, po wprowadzeniu zwiększonej liczby pomidorów do naszej diety, zauważymy pewne niepokojące objawy skórne. Warto jednak przetrzymać ten etap. Zaprocentuje to piękną i gładką cerą już po paru dniach. Pomidory działają też moczopędnie, co także związane jest z oczyszczaniem organizmu. Wzmocniona zostaje filtracja, którą prowadzą nerki a to przekłada się na częstsze usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Zawierają także błonnik, czyli naturalny piling dla naszych jelit. Efekt? Lepsze, szybsze i skuteczniejsze trawienie. A skutków tego procesu chyba nie trzeba tłumaczyć.
Nie zapominajmy o sokach pomidorowych. Mają zbliżone wartości odżywcze do pomidorów, rzadko kiedy są dodatkowo słodzono a to oznacza, że nie są kaloryczne. Podobnie jak soki marchwiowe, dają także uczucie sytości, co przekłada się na ograniczenie podjadania pomiędzy posiłkami. To dodatkowy plus dla pomidorów. Zdrowe są także przetwory z pomidorów takie jak koncentraty i nie warto z nich rezygnować.
Pomidory dostarczają nam wielu ważnych dla naszego zdrowia składników, pomagają nie tylko oczyścić organizm, ale także wzmocnić go. Stosując dietę bogatą w pomidory, działamy długofalowo chroniąc się przed licznymi chorobami, w tym także nowotworami. Taki składnik jak błonnik powoduje, że resztki pokarmu nie odkładają się w jelitach i nie fermentują. Stajemy się więc zdrowsi i silniejsi.
A dla osób, które nie są zbyt kreatywne w konstruowaniu przepisów, przedstawiamy parę pomysłów:
jajecznica z pomidorem,gotowana kiełbasa z pomidorem zamiast ketchupu,sałatka z pomidora, kiszonego ogórka i cebulki, spaghetti z koncentratu pomidorowego i pomidorów (zamiast wody dodać sok pomidorowy),pieczona papryka z pomidorowym farszem (pomidory można wymieszać z kaszą gryczaną, podsmażonymi pieczarkami, ogórkiem kiszonym i taki farsz włożyć do wydrążonej papryki. Piec przez 30 minut),ryba duszona w pomidorach, pomidory z jogurtem naturalnym, zupa pomidorowa,sos pomidorowy (niech stopniowo zastępuje tradycyjny sos mięsny).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze