Obroń się przed rakiem piersi
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuRak piersi to najczęściej występujący typ raka u kobiet na całym świecie. W Europie ten nowotwór zabija więcej kobiet, niż jakikolwiek inny. Każdego roku notuje się 430 tysięcy nowych zachorowań wśród Europejek. Według Światowej Organizacji Zdrowia przynajmniej jednej trzeciej wszystkich przypadków można zapobiec. Jak uchronić się przed rakiem piersi?
Rak piersi to najczęściej występujący typ raka u kobiet na całym świecie. W Europie ten nowotwór zabija więcej kobiet, niż jakikolwiek inny.Każdego roku notuje się 430 tysięcy nowych zachorowań wśród Europejek.
Jak uchronić się przed rakiem piersi?
Po pierwsze – profilaktyka
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przynajmniej jednej trzeciej wszystkich przypadków raka piersi można zapobiec. Jak? Badaj się codziennie, dotykając swoich piersi. Naucz córkę i swoją matkę sposobu takiego badania. Każde niepokojące miejsce na piersi, zmiana, stwardnienie nie powinno być bagatelizowane. Nowotwór piersi może być całkowicie wyleczalny, jeśli w porę poinformujemy lekarza o naszych przypuszczeniach i jeśli w porę same wykryjemy drobny guz. Pamiętaj o mammografii lub USG piersi po 30. roku życia. Badanie wykonuj co roku.
Po drugie — aktywność fizyczna
Czy wiesz, że aktywność fizyczna może uratować ci życie? Coraz więcej dowodów wskazuje na istniejący związek pomiędzy aktywnością fizyczną, a ryzykiem występowania raka piersi. Szacuje się, że statyczny styl życia jest odpowiedzialny za 10–16% wszystkich przypadków zachorowań na raka piersi. Umiarkowana aktywność fizyczna każdego dnia to łatwy sposób na zadbanie o lepsze zdrowie. Najlepiej, jeżeli jest się aktywnym fizycznie przez całe życie, ale rozpoczęcie ćwiczeń nawet po okresie menopauzy jest korzystne.
Zwiększ swoją aktywność fizyczną. Wykonuj umiarkowanie intensywne ćwiczenia przez przynajmniej 30–60 minut każdego dnia. To może być pływanie na basenie, joga, fitness, siłownia, jazda na rowerze, domowa gimnastyka a nawet codzienne spacery po parku szybszym tempem, na przykład z kijkami lub wchodzenie po schodach.
Po trzecie — zdrowy styl życia
Styl życia od najmłodszych lat może mieć wpływ na zdrowie piersi w przyszłości. Zmień styl życia na bardziej aktywny, dynamiczny. Zmiany musisz wprowadzić również u swoich domowników. Niech twoja córka więcej się rusza, namów ją by nie korzystała z windy, zainteresuj ją jakąś dziedziną sportu, gimnastykuj się z nią, to może być przy okazji świetna zabawa. Wyciągnij swoją mamę lub teściową na spacer. Namów je na nordic walking – starszym paniom kijki przypadną do gustu. Zachęcaj do zajmowania się działką, przydomowym ogródkiem lub uprawianiem ziół na balkonie. Każda aktywność fizyczna zaprocentuje w przyszłości lepszym zdrowiem. Nie pozwalaj by dzieci długo siedziały przed komputerem, a dorośli przed telewizorem. Ten czas lepiej spożytkować na spacery po parku, z psem, zbieranie grzybów, kasztanów, liści i łapanie świeżego powietrza. Zapiszcie się całą rodzin na kurs tańca, zorganizujcie sąsiedzkie lub rodzinne rozgrywki na przykład w piłkę koszykową.
Ucz koleżanki w pracy, że stojąc w tramwaju można ćwiczyć mięśnie brzucha, napinając i rozluźniając je, a w biurze ruszać pod biurkiem stopami i nogami. Podczas lunchu wychodź na zewnątrz z kanapką i spaceruj, nie zamieniaj krzesła przy biurku na krzesło przy barowym stole. Wracając z pracy, zamiast jechać w zapchanym autobusie, wysiądź dwa przystanki wcześniej i przejdź pieszo, to ci wyjdzie na zdrowie. Do tego samego namawiaj swoje dzieci.
Po czwarte — odpowiednia waga i umiar
Zachowuj odpowiednią wagę ciała przez całe swoje dorosłe życie, utrzymując wskaźnik masy ciała BMI pomiędzy 18,5 a 24,9. To wcale nie takie trudne, jakby się mogło wydawać. Nie chodzi o to, byś przechodziła restrykcyjną dietę, liczyła kalorie, ważyła każdy posiłek. Musisz po prostu uważać, co jesz – nie jeść za tłusto, nie jeść za słodko, za często i za dużo. Zdrowe, nie za duże porcje i godziny posiłku – to jedyne rzeczy, o których powinnaś pamiętać przez całe życie. Pilnuj, by ostatni posiłek skończył się trzy godziny przed snem. Jedząc z umiarem, co 3 godziny, maksymalnie 5 razy dziennie i nie podjadając pomiędzy posiłkami, unikniesz otyłości. Do umiarkowanego stylu jedzenia przyzwyczajaj także swoją rodzinę.
Nadmierna waga ciała i brak aktywności fizycznej są odpowiedzialne za 25–33% przypadków zachorowań na raka piersi. Nadwaga (wskaźnik masy ciała BMI wynoszący 25 i powyżej) lub otyłość (wskaźnik masy ciała BMI wynoszący 30 lub więcej) to istotne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zachorowań na raka piersi.
Po piąte — rezygnacja z używek
Unikaj spożywania alkoholu, który może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie tylko papierosy, z których absolutnie powinnaś zrezygnować, ale także alkohol szkodzi twemu zdrowiu i naraża cię na nowotwór piersi. Jedna lampka czerwonego wina na dobre trawienie od czasu do czasu to wszystko, na co możesz sobie pozwolić.
Po szóste – zrównoważona dieta
Postaraj się prowadzić bardziej zdrowy tryb życia, stosuj zrównoważoną dietę. Nie eliminuj niektórych produktów, wszystko jest ci potrzebne, a organizm sam ci podpowie, na co w tej chwili ma zapotrzebowanie. Jedz zarówno owoce, warzywa, produkty mleczne, jak i mięso, produkty zbożowe. Do swojej diety koniecznie wprowadź ryby. Jasne, że powinnaś spożywać najwięcej owoców i warzyw, a najmniej produktów mącznych: makaronów, białego pieczywa; a także słodyczy. Twój posiłek powinien być różnorodny, pełen witamin i ważnych dla organizmu substancji.
Zamiast eliminować niektóre produkty, lepiej poszukaj sprawdzonych i polecanych przez znajomych dostawców mięsa, wędlin, jaj, mleka, warzyw i owoców. Odwiedzaj sklepy osiedlowe, bazarki, warzywniaki. Możesz też kupować ekologiczne produkty, ale te są wciąż bardzo drogie.
Nie idź na łatwiznę i nie gotuj ciągle tego samego. Wprowadzaj różne produkty, udoskonalaj przepisy, baw się kuchnią, improwizuj. Posiłek to nie tylko konieczność dla zaspokojenia głodu, ale także przyjemność i możliwość wyboru zdrowych, różnorodnych produktów. Przekonaj swoich domowników, starsze i młodsze pokolenie. Ucz swoją córkę zrównoważonej diety, w której niczego nie brakuje, w której w odpowiednich proporcjach podawane są produkty z całej piramidy żywieniowej.
Więcej informacji na: www.breasthealthday.org.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze