Dieta dla pięknych włosów
JOLANTA MARTIN • dawno temuWłosy są ważnym atrybutem kobiecej urody. W trosce o ich piękny wygląd fundujemy im różne zabiegi fryzjerskie i pielęgnujemy coraz lepszymi odżywkami i maskami. Regularna pielęgnacja na pewno poprawia wygląd włosów, jednak ogranicza się do ich zewnętrznej części, łodygi, która składa się z martwych, zrogowaciałych komórek.
Włos zbudowany jest z widocznej części zewnętrznej zwanej łodygą lub trzonem i ukrytego w skórze korzenia. Korzeń umieszczony jest w pochewce zwanej mieszkiem włosowym, do której uchodzą gruczoły łojowe wydzielające sebum natłuszczające włosy. Z mieszkiem włosowym łączy się również mięsień przywłosowy, który reguluje napięcie skóry i pochylenie włosa. Korzeń włosa ma w dolnej części zgrubienie zwane opuszką lub popularnie cebulką włosa. W cebulce znajdują się komórki macierzy włosa i to właśnie dzięki ich podziałom odbywa się wzrost włosów (około 1 cm na miesiąc). Cebulka włosa osadzona jest na brodawce, w której znajdują się liczne naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczanie komórkom macierzy substancji budulcowych i odżywczych.
Nie zachodzą w nich już żadne procesy biologiczne, a pielęgnacja daje jedynie efekt wizualny, polegający głównie na wygładzeniu łusek osłonki włosa. Rzeczywisty wpływ na kondycję włosów ma prawidłowa dieta, ponieważ wraz z krwią substancje odżywcze dostają się do żywej części włosów, gdzie odbywa się ich wzrost.
Podstawowym budulcem łodygi włosa jest włókienkowate białko zwane keratyną. Jej strukturę tworzą długie łańcuchy polipeptydów zbudowane z aminokwasów, w których znaczny udział mają aminokwasy zawierające siarkę – cysteina (17%) i metionina (0,5%). Dzięki obecności tych aminokwasów możliwe jest powstanie tzw. mostków dwusiarczkowych, które pełnią funkcję wzmocnień keratynowej konstrukcji i nadają jej prawidłową strukturę przestrzenną. Dużą ilość aminokwasów siarkowych zawierają jajka, ryby, fasola, soja i pełnoziarniste produkty zbożowe. Organizm jest również w stanie sam wytwarzać cysteinę, pod warunkiem że otrzymuje w diecie dostateczną ilość siarki. Bogate w siarkę są produkty roślinne o ostrym smaku: rzodkiewka, cebula, czosnek, chrzan i rzeżucha.
Gdy nasza dieta obfituje w dużą ilość nasyconych tłuszczów zwierzęcych, włosy mogą stać się matowe i łamliwe. Piękny połysk zapewni włosom żywność bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Są to organiczne kwasy tłuszczowe mające co najmniej dwa wiązania podwójne między atomami węgla, tzw. wiązania nienasycone, stąd nazwa tych związków. Najlepszym źródłem NNKT są oleje roślinne, tłuste ryby morskie, a także orzechy oraz nasiona dyni i słonecznika.
Niezwykle ważny dla dobrej kondycji włosów jest kompleks witamin z grupy B. Ich niedobory mogą stać się przyczyną wypadania włosów, nieprawidłowego rogowacenia lub nadmiernego łojotoku. Wśród witamin z grupy B szczególne znaczenie dla wyglądu włosów ma biotyna, kwas pantotenowy i kwas paraaminobenzoesowy. Biotyna zwana jest również witaminą H od niemieckiego słowa Haut – skóra, co podkreśla jej związek z prawidłowym wyglądem skóry i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Biotyna stymuluje wzrost włosów i zapewnia im właściwą sprężystość, a jej niedobór może w skrajnych przypadkach wywołać łysienie plackowate. Kwas pantotenowy (witamina B5) i kwas paraaminobenzoesowy (PABA) poprawiają pigmentację włosów i w ten sposób zapobiegają siwieniu. Najlepszym źródłem witamin z grupy B są drożdże piwne, ale spore ich ilości znajdują się również w wątróbce, kiełkach pszenicy i produktach pełnoziarnistych.
Dla właściwego wzrostu włosy potrzebują licznych biopierwiastków, ale wyjątkowo szybko na ich kondycji odbija się niedobór żelaza i cynku. Kobiety są szczególnie narażone na niedobór żelaza, ponieważ tracą pewną ilość tego pierwiastka podczas każdej miesiączki. Gdy deficyt żelaza nie jest uzupełniany odpowiednią dietą, mogą pojawiać się problemy z włosami, które stają się łamliwe i ulegają przerzedzeniu. Bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest czerwone mięso. Spore ilości żelaza zawierają także suszone morele, orzechy, nasiona dyni, rodzynki i razowy chleb pełnoziarnisty. Jednak w produktach roślinnych występuje tzw. żelazo niehemowe, które jest słabiej przyswajalne niż żelazo hemowe obecne w mięsie. Przy uzupełnianiu niedoborów żelaza warto pamiętać, że jego wchłanianie znacznie przyspieszają pokarmy bogate w witaminę C.
Cynk jest biopierwiastkiem, który działa stymulująco na porost włosów i hamuje nadmierne ich przetłuszczanie. Doskonałym źródłem cynku są ostrygi. Dużo cynku zawierają również pestki dyni i słonecznika, mięso indyka, jajka, drożdże piwne i grzyby.
Włosy są bardzo czułym wskaźnikiem, ponieważ szybko reagują na wszelkie niedobory żywieniowe. Tę ich właściwość wykorzystuje się przy analizie włosów pod kątem poziomu makro- i mikroelementów w organizmie. Dzięki temu badaniu możliwe jest prześledzenie poziomu biopierwiastków w organizmie w okresie ostatnich 3–4 miesięcy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze