Brak erekcji u młodych mężczyzn – przyczyny i rozwiązania problemu
REDAKCJA • dawno temuBrak erekcji i niska potencja, która doświadcza młodych mężczyzn, często jest tematem tabu. Ci, których ona dotyczy, nie chcą poruszać tej kwestii, bo czują się zawstydzeni, dlatego też trudno jest określić dokładnie skalę tego problemu. Skoro nie możemy porozmawiać o liczbach, warto przynajmniej pokusić się o ustalenie przyczyn tej dolegliwości i zastanowić jak można ją wyeliminować.
Problemy z seksem
Problemy, o których mowa to nie zawsze tylko brak erekcji. Może to być również częściowa erekcja, przedwczesny wytrysk, brak ochoty na seks, czy nawet niemożność osiągnięcia orgazmu. To, co je wszystkie łączy to fakt, że wielu mężczyzn doświadcza ich w ciągu swojego życia. Zwykle występują okresowo i są spowodowane chorobą, czy stresem i łatwo można je wyleczyć. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku młodych mężczyzn, z tym że dla nich, a szczególnie tych dopiero rozpoczynających swoje życie seksualne, mogą być one trudne do zwalczenia, a nawet traumatyczne. Nieznajomość własnego ciała, zbyt duże oczekiwania wobec własnych możliwości, nadmierna pewność siebie, a nawet obraz seksu zniekształcony przez pornografię to czynniki, które tylko pogarszają sytuację i mogą powodować rosnącą niechęć do seksu i frustrację. Dlatego tak ważne jest zrozumienie przyczyn tego schorzenia, co pozwoli szybciej je zwalczyć.
Przyczyny
Czynniki, które powodują problemy z erekcją, można podzielić na trzy kategorie:
• Fizjologiczne
Oznaczają fizyczną niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji. W młodym wieku występuje ona bardzo rzadko i zwykle jest spowodowana chorobą. Dolegliwości, które zwiększają ryzyko problemów w życiu seksualnym to m.in.: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby układu nerwowego jak stwardnienie rozsiane, a także zaburzenia psychiczne, np. depresja.
• Styl życia
Niezdrowy styl życia bardzo negatywnie wpływa na potencję. Nieodpowiednie odżywianie, nałogi (nadużywanie alkoholu lub palenie papierosów), brak ruchu, zmęczenie (spowodowane np. przepracowaniem lub niedostateczną ilością snu) bezpośrednio wpływają na zaburzenia erekcji. Bardzo poważnym czynnikiem osłabiającym zdolności seksualne jest także stres, szczególnie jeśli występuje przewlekle.
• Psychologiczne
Lekarze są zgodni, że to najczęstsza przyczyna zaburzeń seksualnych u młodych mężczyzn. Składają się na nią takie problemy, jak: niska samoocena, lęk przed kompromitacją, lęk przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi, problemy w związku (np. kłótnie, brak porozumienia), monotonia w życiu seksualnym. Rzadziej przyczyna może być znacznie poważniejsza np. traumatyczne przeżycia z dzieciństwa (molestowanie seksualne) lub uzależnienie od masturbacji.
Jak leczyć?
Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy proces leczenia zaburzeń erekcji, musimy ustalić ich przyczynę, ponieważ tylko poprzez jej wyeliminowanie, uda się przywrócić normalną sprawność seksualną. W przypadku czynników fizjologicznym musimy najpierw zająć się leczeniem choroby, która wpływa na potencję, co zwykle wystarcza, aby jej negatywny wpływ zniknął. Jeśli przyczyną problemów jest styl życia, najskuteczniejszym lekarstwem będzie jego zmiana. Rzucenie palenia, zdrowsza dieta, ograniczenie alkoholu i więcej ruchu – to przepis na wyeliminowanie problemów. W trzecim przypadku, gry w grę wchodzą problemy psychiczne, zalecana jest psychoterapia, choć warto zaznaczyć, że proces leczenia może być długotrwały.
Inną opcją jest oczywiście leczenie objawowe, czyli przyjmowanie leków zwiększających potencję. Ten sposób działa szybko, co sprawia, że ma wielu zwolenników, ale trzeba pamiętać, że nie eliminuje problemu i ma krótkotrwały efekt. Może nawet prowadzić do powiększenia frustracji i kompleksów, bo podminowuje wiarę w męskość osoby niebędącej w stanie obejść się bez „niebieskiej tabletki”.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze