Autoagresja - przyczny
DAMIESA • dawno temuPrzejaw autoagresji jest jedną z patologii społecznych, która wynika z choroby duszy. Kłucie, gryzienie się czy nawet bicie wynikają z problemów natury emocjonalnej i w najgorszym scenariuszu mogą doprowadzić do próby samobójczej, dlatego nie należy takich symptomów ignorować. Skąd biorą się takiesamookaleczanie? Jak przeciwdziałać niepokojącym zachowaniom u młodzieży?
Autoagresja u młodzieży
Samookaleczanie dotyka często młodzież w okresie buntu. Jest to przejaw agresji, manifestacja sprzeciwu wobec otaczającego świata, a także sposób na tłumienie gniewu czy lęków. Często nastolatki nie radzą sobie z dotykającymi je problemami, stresem czy presją otoczenia i okaleczając się, chcą zwrócić na siebie uwagę, zakomunikować, że potrzebują pomocy.
U dorosłych taki przejaw autoagresji często jest skutkiem ubocznym przeżycia jakiejś traumy, np. po śmierci bliskiej osoby. Cięcie się przynosi chwilową ulgę i pozwala stłumić silne emocje, zamieniając je na ból fizyczny, więc pozwala zapomnieć. Samookaleczanie często dotyka także osób z poczuciem winy, które tym sposobem chcą wymierzyć sobie karę cielesną.
Autoagresja — leczenie
Jak widać, przyczyn może być bardzo dużo i trudno jest zamknąć je w jakieś konkretne ramy, dlatego, aby fachowo zbadać problem, osoba cierpiąca na taki atak autoagresji powinna zgłosić się do psychoterapeuty, który postawi właściwą diagnozę i zastosuje indywidualnie dobrane leczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze