Kozłek lekarski
OLGA CHOJNACKA • dawno temuRozpoznać go można po białych lub bladoróżowych kwiatach. Jest składnikiem wielu kropli i mieszanek ziołowych. Robi się z niego smaczne nalewki. Duże wartości lecznicze mają zwłaszcza jego kłącza i korzenie. Łagodzi bóle miesiączkowe i bóle żołądka, ułatwia zasypianie, uspokaja i poprawia koncentrację, wspomaga leczenie zapalenia płuc oraz wzmacnia serce.
Kozłek lekarski (znany pod nazwą waleriana lekarska) jest składnikiem kropli, mieszanek ziołowych i leczniczych nalewek. Inne nazwy tej rośliny to koziołek, kocia trawa, kozia broda. Rozpoznać go można po białych lub bladoróżowych kwiatach.
Znany był już w średniowieczu jako zioło na wszystkie dolegliwości, głównie ceniono go jako lek na epilepsję. Duże wartości lecznicze mają jego kłącza i korzenie. Zbiera się je jesienią w drugim roku uprawy. Oczyszczone i pokrojone należy przechowywać w suszarniach o temperaturze do 35 stopni.
Jego zapach to afrodyzjak dla kotów.
Właściwości kozłka lekarskiego:
działa rozkurczająco,wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (kozłek poprawia jakość snu i pomaga w szybszym zasypianiu osobom cierpiącym na bezsenność, działa uspokajająco ze względu na występujący w nim kwas walerianowy, poprawia koncentrację).
Kozłek lekarski w postaci wyciągu, herbatki lub kapsułek zalecany jest dla złagodzenia dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem, może również pomóc w przypadkach endometriozy (zewnętrzna gruczolistość macicy).
Sposoby leczenia kozłkiem lekarskim
W łagodnych zaburzeniach snu można stosować nalewkę z kozłka tuż przed snem, natomiast w zaburzeniach neurowegetatywnych pić 2–3 razy dziennie 15–30 kropli nalewki (dostępna w sklepach zielarskich) dodanej do ¼ szklanki wody.Przy schorzeniach serca na tle nerwicowym zaleca się sproszkowane korzenie koziołka. Do 2 kieliszków wina należy dodać 1 łyżeczkę proszku i odstawić na 10–14 dni. Po odcedzeniu pić 3 razy dziennie po 30 kropli.Napój z korzeni kozłka wspomaga leczenie zapaleniu płuc i jest wskazany przy chorobach gorączkowych osłabiających serce, w dawkach 4 razy dziennie po łyżce stołowej.Na bóle żołądka zaleca się zalanie 1 litrem chłodnej wody 50 g korzeni kozłka. Całość ogrzewa się stopniowo do zagotowania, po czym odstawia się na 30 minut. Powinno się zażywać 2–3 razy dziennie po ½ szklanki.
Kozłek lekarski w zasadzie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, choć nie powinny go zażywać kobiety w ciąży. Jednak zanim zdecydujesz się na kurację ziołową, zasięgnij porady lekarza, zwłaszcza, jeśli zażywasz jednocześnie leki konwencjonalne. Podczas kuracji lekami ziołowymi wskazane jest wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia reakcji na zioła. Najbardziej niepokojącym działaniem niepożądanym w lecznictwie ziołowym jest uszkodzenie wątroby. W przypadku ziół zachodnich, jak i chińskich zanotowano takie przypadki uszkodzenia wątroby po stosowaniu kłączy kozłka lekarskiego. Dlatego przed zażywaniem jakiegokolwiek leku warto dowiedzieć się, skąd pochodzi i czy został przebadany (informacje na opakowaniu). W przypadku zaburzeń pracy wątroby należy natychmiast odstawić lek i zgłosić się do lekarza. Niepokoić powinny zwłaszcza: mdłości, bóle brzucha, ciemny mocz i jasne stolce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze