Nowoczesna metoda leczenia migotania przedsionków
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuW Polsce coraz bardziej popularna staje się krioablacja, czyli nowoczesna metoda leczenia migotania przedsionków. Polega ona na celowym uszkodzeniu mięśnia sercowego za pomocą niskich temperatur w miejscu, które wywołuje zaburzenia rytmu serca. Jest to skuteczny sposób leczenia umożliwiający pacjentowi całkowity powrót do wykonywania codziennych czynności, w tym także uprawiania sportu.
Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia. Wraz zwiekiem rośnie ryzyko jego wystąpienia. W Europie cierpi na nie około 6milionów ludzi.
Migotanie przedsionków objawia się kołataniem serca, dusznościami,omdleniami, zawrotami głowy oraz wzmożoną męczliwością. Przedsionkiserca nie kurczą się, lecz drgają, co może być przyczyną szybkiegorytmu serca. Nie wszyscy chorzy zdają sobie z tego sprawę, ponieważschorzenie to może różnie dawać o sobie znać. Brak leczenia powodujepoważne skutki w postaci niewydolności serca czy udaru mózgu. Najczęstszą metodą leczenia migotania przedsionków jest leczeniefarmakologiczne. Nie zawsze jednak daje ono oczekiwane rezultaty. Stosujesię wówczas ablację przezskórną (wprowadzenie elektrody ablacyjnej doserca i celowe uszkodzenie miejsc będących źródłem arytmii). Ablacjęprzezskórną można wykonywać prądem o wysokiej częstotliwości(ablacja RF) albo z wykorzystaniem niskich temperatur (krioablacja).
Od kilku lat na świecie, a od 2008 roku w Polsce wykorzystuje sięnajnowszą metodę ablacji, czyli krioablację — technikę balonową ipunktową. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez żyłę, zwykle wokolicę pachwiny, specjalnego cewnika do wnętrza serca i kierowanie go wmiejsce odpowiedzialne za powstawanie zaburzeń rytmu. Do cewnikawprowadzany jest podtlenek azotu, który celowo uszkadza obszarodpowiedzialny za zaburzenia rytmu serca.
Zaletą ablacji punktowej jest jej odwracalność. Lekarz może wykonaćpróbę i sprawdzić, czy właśnie ta tkanka jest odpowiedzialna zatworzenie arytmii. Schładza on wybrane miejsce tylko na chwilę. Jeżeliokazuje się, że to niewłaściwy punkt, specjalista przerywa mrożenie, atkanka dalej może przewodzić impulsy. Ten rodzaj krioablacji stosujesię w leczeniu regularnych częstoskurczów np. w zespole WPW.
— Krioablacja balonowa stosowana w migotaniu przedsionków pozwala jednymmrożeniem odizolować ogniska arytmii znajdujące się najczęściej wżyłach płucnych, czyli naczyniach prowadzących krew z płuc do lewegoprzedsionka serca. Daje ona najlepsze wyniki u pacjentów z napadowąformą migotania przedsionków oraz z typowym układem anatomicznym żyłpłucnych. Skuteczność odległą krioablacji balonowej w przeciągu 6–12miesięcy po zabiegu oceniania się od 59% do 86%. - mówi prof. PUMJarosław Kaźmierczak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w KliniceKardiologii SPSK nr 2 w Szczecinie.
Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle trwa on odpółtorej godziny do trzech. Pacjent bardzo szybko wraca do formy, jużnastępnego dnia może wrócić do domu. Sprawdzenie, czy zostaławyeliminowana przyczyna migotania przedsionków, jest możliwe dopiero potrzech miesiącach, po wykonaniu zabiegu ablacji, podczas wizytykontrolnej. Takie wizyty są konieczne w ciągu pierwszego roku co trzymiesiące, a przez następne dwa lata co pół roku. Zabieg krioablacjibalonowej w leczeniu migotania przedsionków znalazł się na nowej liścieprocedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wiele osób zbyt późno dowiaduje się o swojej chorobie. Aby tak się niedziało, warto w odpowiednim momencie zdecydować się na badaniadiagnostyczne. Migotanie przedsionków można wykryć podczas badania EKG,monitoringu pracy serca (Holter) czy wszczepienia rejestratora arytmii ILR.
Źródło: www.dobre-serce.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze