Jak leczyć uzależnienia?
KAROLINA • dawno temuWolność to jedna z najczęściej podnoszonych wartości. Bez względu na to, czy odnosi się ona do rzeczywistego podejmowania swobodnych decyzji, czy tylko do posiadania takiej możliwości, nie ulega wątpliwości, że ceni ją sobie każdy człowiek. I choć często zapominamy, że ją posiadamy i poddajemy się regułom dyktowanym przez nasz sposób życia, to jednak zawsze istnieje drugie wyjście, z którego możemy skorzystać. O tym, jak ważna jest wolność, możemy przekonać się, przywodząc wspomnienia związane z opuszczaniem rodzinnego domu i rozpoczęciem własnego życia. To właśnie wówczas część z nas po raz pierwszy podejmuje zupełnie samodzielnie decyzje. Czasami, przyzwyczajając się do pewnych zachowań, z wyboru nie korzystamy z przywileju wolności. Problem pojawia się wówczas, gdy możliwość wyboru z jakiegoś powodu tracimy. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy są uzależnienia.
Co to jest uzależnienie?
Chyba każdy z nas zna choć jedną uzależnioną osobę. Wbrew pozorom, nie jest to zjawisko rzadkie. Zanim jednak przedstawione zostaną rodzaje uzależnień, należy zastanowić się chwilę i odpowiedzieć na pytanie, co to jest uzależnienie. Otóż okazuje się, że bardzo często posługujemy się tym pojęciem, dlatego też jego określenie wydaje się czystą formalnością. Uzależnieniem jest nabyta potrzeba, często posiadająca silne natężenie, związana z koniecznością spożycia jakiejś substancji albo też określonego zachowania się. Już na podstawie tej definicji można wskazać dwa podstawowe rodzaje uzależnień, jakimi są uzależnienie psychiczne oraz uzależnienie fizyczne. Do każdego z wyróżnionych rodzajów można zaliczyć poszczególne typy. Najczęściej uzależnienie kojarzone jest z alkoholizmem, narkomanią czy nikotynizmem, jednak ich wskazanie nie jest wystarczające. Obok nich coraz większą popularnością w mediach cieszą się: zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od Internetu, leków, telewizji, słodyczy, jedzenia, a nawet słuchania muzyki. Jak można zaobserwować na podstawie wskazanych przykładów, uzależnienia są dość dużą i bardzo zróżnicowaną grupą chorób, dlatego też ich leczenie w każdym przypadku jest trochę inne. Poza tym poszczególnych uzależnionych różnią nie tylko dane substancje i zachowania, przez które stracili wolność wyboru, ale także indywidualne cechy osobowości. Zobacz, jak wygląda leczenie uzależnień.
Leczenie uzależnień
Już na początku należy zaznaczyć, że nieco inaczej leczy się uzależnienia fizyczne i psychiczne, choć zdarza się, że są one ze sobą ściśle połączone. Bez względu na początki walki z uzależnieniami kluczową rolę odgrywa podjęcie decyzji o zerwaniu z nimi. Jej brak powoduje, że nawet odwyki w najbardziej prestiżowych ośrodkach odwykowych są bezskuteczne. Uzależnienia psychiczne nie są łatwe do pokonania. Na początku warto zgłosić się do najbliższego ośrodka leczenia uzależnień. Tam zazwyczaj otrzymujemy informacje na temat dostępnych w naszej okolicy metod walki z nałogiem. Bardzo dużą popularnością oprócz indywidualnych rozmów z psychologiem cieszą się grupy wsparcia. To właśnie podczas ich spotkań można poznać innych uzależnionych i ich sposób na walkę z nałogiem. Leczenie uzależnień fizycznych jest ściśle związane z odstawieniem danej uzależniającej nas substancji. Organizm na takie postępowanie reaguje dość mocno bólem, biegunką, bezsennością i wieloma innymi uciążliwymi dolegliwościami. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny te efekty odstawienia można w znaczny sposób złagodzić, co w znacznym stopniu ułatwia leczenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze