Łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry
DANUTA CAPIGA • dawno temuNiskie temperatury mają niekorzystny wpływ na naszą skórę. Wśród częstych chorób skóry szczególną rolę odgrywa tak zwane atopowe zapalenie skóry. Objawami tej choroby jest zaczerwienienie, swędzenie, suchość i chropowatość skóry.
Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy, szyi, ale mogą też obejmować całe ciało. Jest to rodzaj zapalenia, które powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu ludzkiego, której powodem są uwarunkowania genetyczne.
AZS może się pojawiać na skutek działania różnego rodzaju alergenów (pylenie, kurz, sierść), substancji drażniących lub też reakcji organizmu na niektóre pokarmy. Jedną z przyczyn powstawania przewlekłych stanów zapalnych jest niedobór kwasu linolowego (omega – 6). Dlatego istotne jest, by w diecie chorego nie zabrakło zdrowych tłuszczów zawierających ten kwas.
— Spośród wielu produktów posiadających dobre tłuszcze najcenniejsze w leczeniu AZS są uznane na świecie arabskie oleje – mówi Maria Zubowicz, magister Maroko Sklep.
Olej arganowy składa się w 80% z jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dominują w nim nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3, 6 i 9), a ilość witaminy E jest dwa razy większa niż w oliwie z oliwek. Olej arganowy łagodzi stany zapalne skóry, wzmacnia odporność i jest nieoceniony w leczeniu AZS.
Czarnuszka siewna uważana jest za roślinę o właściwościach leczniczych już od setek lat i pomaga w leczeniu wielu zróżnicowanych chorób, również atopowego zapalenia skóry. O wartościach leczniczych oleju z czarnuszki przesądza przede wszystkim jego skład. Na szczególną uwagę zasługują kwasy tłuszczowe, w tym zwłaszcza kwas linolowy i linolenowy. Olej z czarnuszki stosowany w pielęgnacji skóry zmiękcza ją, zmniejsza zaczerwienienia, działa bakteriobójczo.
Olej arganowy połączony z olejem z czarnuszki zwiększa skuteczność w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Włączenie obu tych olejów do diety i pielęgnacji skóry z pewnością pomoże skutecznie walczyć z tą chorobą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze