Skóra atopowa
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuSkóra atopowa to problem nie tylko niemowląt i dzieci, ale coraz częściej także dorosłych. Objawy atopii bywają niezwykle uciążliwe, a są to przede wszystkim uczucie ściągnięcia skóry, świąd oraz łuszczenie. Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje u małych dzieci. Jest w ich przypadku cięższe do leczenia, ponieważ maluchy nie potrafią powstrzymywać się od drapania swędzącej skóry. Prawdopodobnie schorzenie jest dziedziczne.
Pielęgnacja skóry atopowej
Skóra atopowa nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Często bowiem pojawiają się na niej objawy atopowego zapalenia skóry. Początkowo widzimy zaczerwienione plamy, które zaczynają dokuczliwie swędzieć. Oczywiście najlepiej powstrzymać się od drapania, aby nie powstały drobne ranki, które mogą ulec zakażeniu. Po pewnym czasie zmiany na skórze zaczynają być bolesne, a następnie wysychają i złuszczają się. Przez pewien czas może pozostawać na skórze ciemniejszy ślad, który z czasem także ulegnie rozjaśnieniu. Okresy wzmożenia objawów skóry atopowej to głównie zima i jesień, gdy dokucza nam mróz. Jednakże wiele osób cierpi także w lecie, gdy spocona skóra obciera się o siebie lub o ubranie.
Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest nawilżanie, ale nie byle czym. Wbrew pozorom tłuste kremy nie sprawdzą się tu najlepiej, szczególnie jeśli dodatkowo mamy problem z trądzikiem lub przetłuszczaniem się skóry. Świetnie sprawdzają się specjalne kremy i mleczka przeznaczone dla skóry atopowej, zwane inaczej emolientami. Są droższe niż zwykłe kremy i poza większymi sieciami drogeryjnymi można je kupić głównie w aptece. Lekka konsystencja niektórych kosmetyków wymaga jednak kilkakrotnej aplikacji w ciągu dnia. Kosmetyk nakładamy na oczyszczoną skórę, najlepiej jak najszybciej po jej wytarciu. Jeśli woda nie zdąży jeszcze wyparować ze skóry, emolient zatrzyma ją w naskórku i zapobiegnie wysuszeniu.
Zabiegi dla skóry atopowej
Jeśli chodzi o inne zabiegi pielęgnacyjne, stosujemy podobne zasady jak w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej. Zwykłe mydła mają odczyn zasadowy, którego nasza skóra nie lubi. Dobrze jest zatem sięgnąć po delikatne produkty myjące dla skóry atopowej, najlepiej z tej samej serii co kosmetyk nawilżający. Starajmy się nie moczyć skóry zbyt długo w chlorowanej, twardej wodzie. Gorące kąpiele nie są raczej wskazane, gdyż mocno wysuszają naskórek. Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa na wszelkie alergeny, dlatego pomocna może okazać się wizyta u dermatologa lub alergologa. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie leków. Jeśli skóra atopowa występuje u dziecka, musimy zachować większą ostrożność. Warto prać ubrania w hipoalergicznych płatkach mydlanych lub płynie przeznaczonym dla wrażliwej skóry. Częste stosowanie silnie pachnących detergentów w domu lub mieszkaniu też nie jest wskazane. Objawy atopii na skórze pojawić się mogą również pod wpływem alergii pokarmowych, zatem uważajmy na mocno przetworzone produkty oraz pryskane warzywa i owoce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze