Halloween – święto duchów
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuHalloween to popularne święto obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. Skąd pochodzi i jakie wiążą się z nim zwyczaje?
Nazwa Halloween, oryginalnie pisana Hallowe’en, jest skróconą formą All Hallows' Even (od evening). Halloween ma pogański rodowód sięgający kultury Celtów sprzed 2000 lat. Wedle ich wierzeń dusze zmarłych po roku powracały na ziemię, aby wejść w ciała żywych. Chcąc je odpędzić, przebrani za upiory Celtowie tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu. Dopiero w XIX wieku święto to wraz z irlandzkimi emigrantami pojawiło się w Ameryce i do dziś jest tu najhuczniej obchodzone. W nocy z 31 października na 1 listopada, miłośnicy Halloween na podobieństwo obyczajów Celtów zakładają demoniczne stroje i urządzają uliczne pochody.
Charakterystycznym elementem Halloween są dekoracje z lampionów wykonywanych z dyń (ang. pumpkin), zwanych „jack-o’-lantern”. Legenda irlandzka głosi o niejakim Jacku, pijaku i włóczędze, który namówił diabła, żeby ten wszedł na drzewo. Jack wyciął w korze pnia krzyż, uniemożliwiając diabłu powrót na ziemię. Przez swoje grzechy Jack po śmierci nie mógł pójść do nieba, ale do piekła też nie, gdyż przechytrzył diabła. Aby Jack oświetlał sobie drogę w swojej wiecznej wędrówce w ciemnościach, diabeł podarował mu znicz z wydrążonej rzepy. Współcześnie rzepę zastąpiła dynia.
Najbardziej znany „halloweenowy” obyczaj to „trick or treat”: przebrane w różne stroje dzieci odwiedzają swoich sąsiadów i „grożą”, że jeżeli nie dostaną poczęstunku (treat), spłatają im figla (trick). Obyczaj ten wywodzi się z wędrówek druidów. Niegdyś rokrocznie wieczorem 31 października druidzi – kapłani celtyccy – wyruszali w odwiedziny do okolicznych domostw, domagając się poczęstunku. Jeżeli ofiara zadowoliła kapłanów, zapalali przed domem świecę i wkładali ją do wyrzeźbionej w rzepie „głowy Jacka O’Lanterna”, co miało chronić mieszkańców przed atakami złośliwych demonów. Jeśli poczęstunek był zbyt skromny, druidzi rzucali na dom klątwę. Dziś przebrane dzieci odwiedzają domy sąsiadów i wypowiadają hasło „Trick or treat” – „Psikus albo poczęstunek”. Dostają wtedy słodycze, a tym, którzy wybierają „psikusa”, robią złośliwe żarty, na przykład smarują klamki pastą do zębów.
HAPPY HALLOWEEN!Zobaczcie jak wykonać lampion z dyni:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze