Łóżkowe problemy kobiet - jak im zaradzić?
ALICJA • dawno temuKłopoty w łóżku należą do tej kategorii problemów, o których mówimy niechętnie. Jeśli już temat się pojawi, cień oskarżeń pada bardzo często na mężczyznę. Niestety, nie zawsze wina leży po jego stronie. Czy wiecie, z jakimi łóżkowymi problemami borykają się kobiety?
Problemy z osiąganiem orgazmu (anorgazmia)
Podłożem anorgazmii zazwyczaj jest psychika kobiety. Dlatego w ramach leczenia zalecana jest wizyta u psychologa lub seksuologa. Uporanie się z problemami życiowymi może być remedium na łóżkowe dolegliwości. Główne przyczyny braku orgazmu to:
- nieznajomość własnego ciała i jego reakcji, zwłaszcza punktów rozkoszy,
- nadmierne kontrolowanie się,
- stosowanie środków antykoncepcyjnych,
- odczuwanie zbyt dużej presji na osiągnięcie rozkoszy,
- kłótnia z partnerem lub złość na niego,
- poczucie winy z powodu uprawiania seksu,
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekłe choroby,
- depresja.
Jest to zaburzenie seksualne, które objawia się brakiem rozkoszy z odbywania stosunku płciowego, zmniejszeniem lub brakiem potrzeb seksualnych czy też niską pobudliwością seksualną. Przyczyną oziębłości płciowej mogą być wieloletnie problemy seksualne, konflikty w związku, nieakceptowanie form współżycia proponowanych przez partnera, zahamowania seksualne wynikające z wychowania lub religii, niedbałość partnera o higienę. Aby pozbyć się tej uciążliwej przypadłości zalecana jest wizyta u seksuologa lub psychologa.
Ból podczas stosunku
Przyczyną bólu podczas aktu seksualnego może być niezręczność partnera, ale także:
- infekcje grzybicze pochwy,
- niedostateczne nawilżenie pochwy,
- podrażnienie wywołane stosowanymi środkami antykoncepcyjnymi,
- mięśniaki macicy i inne choroby wewnętrznych narządów płciowych,
- choroby weneryczne,
- infekcje pęcherza,
- niewygodna dla kobiety pozycja.
Leczenie należy zacząć od wizyty u ginekologa i diagnozie stanu zdrowia. Po wykluczeniu chorób i infekcji czas na zmianę pozycji seksualnych oraz zaopatrzenie się w lubrykanty.
Pochwica
Pochwica to kurczenie się mięśni pochwy, co utrudnia nie tylko współżycie, ale także aplikację tamponów czy badanie ginekologiczne. Przyczyną pochwicy jest lęk przed penetracją, który może wynikać z surowego wychowania, gwałtu, porodu, lub urazu doznanego podczas badania. Pochwicę leczy się u psychologa lub seksuologa. W trakcie terapii ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony partnera.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze