Maseczki kosmetyczne
JOLANTA MARTIN • dawno temuWiele kobiet podczas codziennej pielęgnacji twarzy niesłusznie rezygnuje ze stosowania maseczek kosmetycznych. Niektóre uważają, że są to zupełnie zbędne preparaty i niepotrzebny wydatek, inne znów twierdzą, że brak im czasu na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Jednak nie warto rezygnować z maseczek, ponieważ zawierają one znacznie wyższe niż kremy stężenie aktywnych składników pielęgnacyjnych i bardzo służą naszej skórze.
Wiele kobiet podczas codziennej pielęgnacji twarzy niesłusznie rezygnuje ze stosowania maseczek kosmetycznych. Niektóre uważają, że są to zupełnie zbędne preparaty i niepotrzebny wydatek, inne znów twierdzą, że brak im czasu na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Jednak nie warto rezygnować z maseczek, ponieważ zawierają one znacznie wyższe niż kremy stężenie aktywnych składników pielęgnacyjnych i — odpowiednio dobrane — bardzo służą naszej skórze.
Już nasze prababcie doceniały dobroczynne działanie domowych maseczek wykonanych z naturalnych produktów. Takie własnoręcznie wykonane kosmetyki do dziś zresztą mają wiele zwolenniczek. Do najbardziej popularnych domowych maseczek należą: papka z drożdży roztartych z wodą dla tłustej cery, maseczka z żółtka wymieszanego z oliwą dla cery suchej oraz maseczki z sezonowych owoców i warzyw (truskawek, moreli, marchewki, ogórka). Przy stosowaniu tego typu maseczek szczególną ostrożność powinny zachować posiadaczki cery nadwrażliwej i alergicznej, która może zareagować uczuleniem, zwłaszcza na zastosowane owoce.
W drogeriach, perfumeriach i aptekach mamy ogromny wybór gotowych maseczek kosmetycznych. Często są one pakowane w jednorazowe saszetki, więc ich cena nie jest wysoka i można wypróbować różne preparaty, zanim znajdzie się idealny dla swojej skóry.
Maseczki powinnyśmy dobierać w zależności od typu skóry i problemów, które mamy z cerą w danym momencie. Ze względu na działanie maseczki możemy podzielić na kilka rodzajów.
Maseczki nawilżające
Poprawiają nawodnienie naskórka przez dostarczenie substancji, które mają zdolność do silnego wiązania i zatrzymywania wody. W ich skład wchodzą najczęściej: gliceryna, hialuronian sodu, olejki roślinne, ceramidy, wyciąg z aloesu i różnorodnych ziół oraz algi morskie. Maseczki nawilżające polecane są przede wszystkim dla cery suchej, jednak mogą również działać korzystnie na cerę tłustą, która często bywa odwodniona na skutek stosowania zbyt silnych preparatów przeciwłojotokowych.
Maseczki oczyszczające
Ich zadaniem jest usunięcie ze skóry nadmiaru zrogowaciałych komórek i wydzieliny gruczołów łojowych. Takie działanie mają glinki (zwykle zielona lub biała), które są głównymi składnikami tych maseczek. Oczyszczające maseczki działają bardzo korzystnie na wygląd cery tłustej. Taka cera ma skłonność do wykwitów zapalnych, więc preparaty te wzbogacone są również w substancje działające ściągająco i antybakteryjnie, np. sole cynku, olejek z drzewa herbacianego lub triclosan.
Maseczki odżywcze
Przeznaczone są przede wszystkim dla cery dojrzałej. Mają bardzo bogatą recepturę, ponieważ ich rolą jest regeneracja skóry i wygładzenie zmarszczek. Najczęściej zawierają różnorodne odżywcze olejki roślinne, witaminy, ceramidy i fitohormony.
Maseczki liftingujące
Są to błyskawicznie działające preparaty, których zadaniem jest napięcie i rozświetlenie skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek i podkreślenie owalu twarzy. Przeznaczone są głównie dla cery zwiotczałej, z widocznymi oznakami starzenia. Maseczki te mogą również okazjonalnie stosować młode kobiety, np. przed imprezą czy randką, aby szybko poprawić kondycję skóry i usunąć objawy zmęczenia.
Maseczki wzmacniające naczynka
Przeznaczone są dla cery z rozszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi, skłonnej do nadmiernego zaczerwienienia, np. pod wpływem stresu lub temperatury. Ich aktywnymi składnikami są najczęściej: rutyna, wyciąg z miłorzębu japońskiego i kasztanowca oraz witamina PP i K. Mają one za zadanie zapobiegać nadmiernemu rozszerzaniu włosowatych naczyń krwionośnych i wzmacniać ich ścianki.
Maseczki najlepiej stosować podczas lub zaraz po wieczornej kąpieli, ponieważ ciepłe i wilgotne powietrze, powodując rozszerzenie porów skóry, ułatwia wchłanianie przez nią aktywnych składników. Podczas aplikacji maseczki warto też pamiętać o szyi, która, podobnie jak twarz, wymaga regularnej pielęgnacji. Na skórę szyi nie powinnyśmy jedynie nakładać preparatów o działaniu oczyszczającym i ściągającym, bo mogą ją nadmiernie przesuszyć i podrażnić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze