Biegunka
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWpadamy w panikę, kiedy nas dopada, zwłaszcza poza domem. Zdaniem lekarzy jest sposobem pozbywania się bakterii i szkodliwych substancji, dlatego niektórzy uważają, że po prostu należy ją przeczekać, a nie leczyć. Zazwyczaj przechodzi w ciągu 24 - 48 godzin. Często wymaga pomocy lekarza, gdyż może być objawem poważnych chorób.
Najczęstsze przyczyny powstawania biegunki:
czynniki emocjonalne,nieprawidłowy przebieg procesów trawienia związany z wadliwym wydzielaniem soków trawiennych,alergia pokarmowa,błędy dietetyczne najczęściej związane z przejadaniem się lub spożywaniem niewłaściwej jakości pokarmów,schorzenia jelit, np. uchyłkowatość, zespół jelita drażliwego,antybiotyki,zakażenia przewodu pokarmowego przez bakterie i wirusy.
Jak zapobiegać?
spożywać jogurty (biegunka wywołana antybiotykami),długo gotować mięso i jajka przed podaniem, dbać o czystość przedmiotów używanych do przygotowywania potraw (zatrucie pokarmowe),techniki relaksacyjne (biegunka wywołana stresem).
Jak radzić sobie z biegunką?
W wypadku braku tolerancji laktozy (cukru mlecznego), która często jest przyczyną biegunki, odstaw przetwory mleczne, oprócz jogurtów i niektórych serów dojrzewających.
Wyeliminuj lekarstwa, które mogą przyczyniać się do powstawania biegunki, bądź skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zażywasz np. antybiotyk.
Przyjmuj dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Szczególnie zaleca się płyny, które dostarczają organizmowi glukozy i soli mineralnych. Można je przygotować samemu z łyżeczki cukru i szczypty soli na litr wody lub z ½ łyżeczki miodu i szczypty soli na szklankę soku owocowego. Można też pić niegazowane napoje z odpowiednią ilością glukozy lub kupić gotowe preparaty w aptece.
Pamiętaj o właściwej, lekkostrawnej diecie. Nie są wskazane: fasola, kapusta, chleb, makarony, jabłka, gruszki, śliwki, ziemniaki, płatki kukurydziane, owsiane, napoje gazowane, soki owocowe, kawa, mleko, nabiał. Zaleca się przetwory z marchwi, sok i kisiel z czarnych jagód, wodę, herbatę, niegazowane napoje, rosół. Kiedy biegunka ustępuje, można stopniowo wracać do normalnych pokarmów, zaczynając od bananów, sucharów, ryżu, kurzej piersi przygotowanej na parze, rozgotowanych jabłek i puree ziemniaczanego. Można stosować ryżankę (zagotować 1 filiżankę ryżu w 6 filiżankach wody przez ok. 45 minut. Rozgotowany ryż odcedzić, a wodę pić po ½ filiżanki co godzinę).
Dbaj o właściwą higienę, często myj ręce i unikaj przygotowywania posiłków.
Przygotuj zimne lub ciepłe okłady na ewentualne bóle brzucha, które mogą towarzyszyć biegunce.
W razie konieczności sięgnij po dostępne w aptece lekarstwa bez recepty lub skonsultuj się z lekarzem.
W ziołolecznictwie zaleca się zieloną herbatę oraz napary z rzepiku pospolitego, liści malin lub jeżyn, które działają ściągająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową jelit (pij 4–5 filiżanek dziennie), odwary z czarnych jagód, kłączy pięciornika (odwar — 1 łyżkę zalej szklanką zimnej wody, podgrzej do wrzenia i gotuj na małym ogniu około 10 minut, pij małymi łykami od 3 do 4 filiżanek dziennie, nalewka z pięciornika — pij 3, 4 razy dziennie 30–40 kropli z wodą lub herbatą rumiankową albo miętową), liści jeżyny, kory dębu. Zaleca się też pigwę (puree lub syrop z owoców) i krwawnicę pospolitą, która łagodzi stan zapalny (50 kropli rozpuść w szklance wody, pij 3 razy dziennie przez 2 dni), korzeń dzięgielu litworu (napar z 20 g zalej litrem wrzącej wody, pij trzy szklanki dziennie), tymianek pospolity (1 g zalej litrem wrzącej wody, pij 3 szklanki dziennie) i melisa lekarska, które zwalczają kolkę. Podobne działanie do borówki czarnej ma koniczyna polna, z której należy przyrządzić odwar (2 łyżeczki ziela zalej szklanką zimnej wody, zagotuj, zestaw z ognia i pozostaw krótko do naciągnięcia — do 2 minut, pij małymi porcjami przez tydzień).
Stosuj techniki siatsu, która polega na uciskaniu palca wskazującego na długości dwóch i pół centymetra od kąta paznokcia po stronie kciuka. Kciuka drugiej ręki należy użyć do utrzymania ucisku przez 5–7 sekund kilka razy w ciągu godziny.
Jak postępować, kiedy biegunkę mają małe dzieci, dla których może być ona niebezpieczna:
pamiętaj o nawadnianiu (dostępne w aptece preparaty),stosuj odpowiednią dietę (niemowlęta — kaszka ryżowa, banany przez 1–2 dni, przetarta marchew, kisiel jagodowy; starsze dzieci — suche tosty, krakersy, mięso kurczaka bez skóry),przywróć bakteryjną florę jelit poprzez jogurty zawierające szczepy bakterii Lactobacillus lub probiotyki.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Niepokoić powinna biegunka utrzymująca się dłużej niż 2 dni, a ponadto gdy towarzyszy jej gorączka, wymioty, bóle brzucha lub wysypka, osłabienie czy krew, ropa albo śluz w stolcu. U małych dzieci (dłużej niż jeden dzień) i u osób starszych biegunka ze względu na ryzyko odwodnienia może być groźna, dlatego wymaga szybkiej interwencji lekarza. Może stanowić nawet zagrożenie życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze