Zadbaj o swoje ciśnienie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuUtrzymując ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie, możemy w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych, bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Mowa tu o zawale serca, niewydolności serca czy udarze. Chcąc tym zagrożeniom zapobiec, już dziś podejmij odpowiednie kroki.
Objawy:
często nadciśnienie jest bezobjawowe,zmęczenie, sapanie podczas wysiłku,ból głowy,dzwonienie w uszach,czasami zawroty głowy.
Przyczyny:
w większości przypadków nie ma szczególnych przyczyn organicznych,ukończenie 50. roku życia,płeć — mężczyźni są bardziej narażeni,stres, nadwaga,palenie papierosów, niewłaściwa dieta,cukrzyca insulinozależna oraz nadmiar cholesterolu.
Działania, które musisz podjąć, aby zapewnić sobie zdrowe życie:
Pozbądź się nadwagi, która w 60% powoduje zagrożenie nadciśnieniem. Nadmiar tłuszczu zwiększa ciśnienie krwi. Dzieje się tak na skutek sztywnienia ścianek naczyń krwionośnych oraz słabszej zdolności nerek do filtrowania krwi z sodu.
Zadbaj o właściwą dietę. Powinna to być dieta niskotłuszczowa, w której nie może zabraknąć warzyw i owoców, gdyż potrafią one zdziałać cuda. Już po dwóch tygodniach zmiany sposobu odżywiania zauważalne są pierwsze efekty. Poza tym taka dieta jest również doskonałym sposobem zapobiegania nadciśnieniu. Obecne w niej wapń oraz magnez zapewniają elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, natomiast potas przyczynia się do usuwania zalęgającego w organizmie sodu. Pierwiastki te znajdziesz w różnych produktach. Źródłem wapnia są oczywiście produkty mleczne oraz brokuły i szpinak. Magnez znajduje się w otrębach owsianych, pestkach dyni, w kaszy jęczmiennej oraz fasoli. Potas występuje w soku pomarańczowym, sosie pomidorowym, ziemniakach pieczonych ze skórką, bananach i rodzynkach oraz w gotowanym szpinaku.
Poza tym zastanów się, czy nie spożywasz soli w zbyt dużych ilościach. Nadmiar sodu obecnego np. w soli kuchennej poważnie zagraża naszemu zdrowiu, wpływając na podwyższenie ciśnienia krwi. Dzienna dawka sodu w przypadku osób nie mających problemu z ciśnieniem, to niecała łyżeczka soli, natomiast przy nadciśnieniu to mniej więcej pół łyżeczki dziennie. Koniecznie zrezygnuj więc z gotowych mrożonych dań, przetworzonego mięsa, jedzenia w puszce, hamburgerów, serów oraz gotowych sosów do sałatek. Nie jest wskazane także jedzenie chipsów czy solonych orzeszków.
W diecie nie może oczywiście zabraknąć produktów mlecznych, jednak najlepiej by były one odtłuszczone.
Zdaniem naukowców do spadku ciśnienia przyczynia się również sok z buraków, który powinno się pić dwa razy dziennie po jednaj szklance. Zalecana jest także cząstka ciemnej czekolady. Poza tym warto wiedzieć, że cola w bardzo dużym stopniu zwiększa ryzyko nadciśnienia, zwłaszcza u osób, dla których jest ona codzienne wypijanym płynem. Jeżeli jednak potrzebujesz trochę kofeiny, lepszym rozwiązaniem jest kawa, która przy regularnym piciu tylko na krótko podnosi ciśnienie krwi.
Obowiązkowo zrezygnuj z palenia papierosów. Wystarczy 15 papierosów dziennie, a zagrożenie wzrasta do 11%.
Spaceruj. Możesz wybrać kilka krótkich spacerów w ciągu dnia lub jeden długi w zależności od czasu, jakim dysponujesz. Efekt będzie podobny, a zyski ogromne. Korzystna dla twojego organizmu będzie również jazda na rowerze, pływanie czy poranny jogging.
Zapewnij sobie 7–8 godzin snu, najlepiej, o ile można, przy otwartym oknie.
Aby nie dopuścić do nadciśnienia, powinnaś zastosować się do wyżej wymienionych zaleceń. Do prawidłowej kontroli potrzebne jest także regularne mierzenie ciśnienia. Możesz to robić w przychodni lub w domu, jeśli posiadasz ciśnieniomierz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze