Zobacz, jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem

10. Twoje dziecko obawia się lekarza?Wiele dzieci ma obawy przed wizytą u lekarza, gdyż specjalista ten kojarzy im się z nieprzyjemnymi badaniami, np. pobraniem krwi. Istnieją proste sposoby na to, aby zmniejszyć u dziecka lęk przed lekarzem.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

10. Twoje dziecko obawia się lekarza?
Wiele dzieci ma obawy przed wizytą u lekarza, gdyż specjalista ten kojarzy im się z nieprzyjemnymi badaniami, np. pobraniem krwi. Istnieją proste sposoby na to, aby zmniejszyć u dziecka lęk przed lekarzem.

9. Zadbaj o komfort dzieckaDziecko siedzące u lekarza na wysokim stole może czuć związany z tym niepokój. Możesz to zmienić, sadzając je na swoich kolanach. Dzieci wierzą, że nic im nie grozi, jeśli w pobliżu nich są rodzice.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

9. Zadbaj o komfort dziecka
Dziecko siedzące u lekarza na wysokim stole może czuć związany z tym niepokój. Możesz to zmienić, sadzając je na swoich kolanach. Dzieci wierzą, że nic im nie grozi, jeśli w pobliżu nich są rodzice.

8. Zabierzcie ulubionego pluszakaDziecko może poczuć się pewniej u lekarza, jeżeli będzie miało ze sobą pluszową maskotkę czy ulubioną zabawkę. Pozwól maluchowi zabrać ją na wizytę lekarską.
Zdjęcie autorstwa MountainMade WV Handmade Art / CC BY

8. Zabierzcie ulubionego pluszaka
Dziecko może poczuć się pewniej u lekarza, jeżeli będzie miało ze sobą pluszową maskotkę czy ulubioną zabawkę. Pozwól maluchowi zabrać ją na wizytę lekarską.

7. Pozwól lekarzowi w pierwszej kolejności zbadać starsze rodzeństwoNajmłodszy członek rodziny poczuje się pewniej, gdy zobaczy, że jego starsze rodzeństwo bez lęku poddaje się podstawowym badaniom lekarskim.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

7. Pozwól lekarzowi w pierwszej kolejności zbadać starsze rodzeństwo
Najmłodszy członek rodziny poczuje się pewniej, gdy zobaczy, że jego starsze rodzeństwo bez lęku poddaje się podstawowym badaniom lekarskim.

6. Towarzysz dziecku przy pierwszych wizytach lekarskichPostaraj się o to, aby twoje dziecko na pierwsze wizyty lekarskie uczęszczało razem z tobą. Dopiero w momencie, gdy oswoi się z gabinetem lekarskim, możesz wysyłać dziecko do pediatry pod opieką dziadków lub cioci.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

6. Towarzysz dziecku przy pierwszych wizytach lekarskich
Postaraj się o to, aby twoje dziecko na pierwsze wizyty lekarskie uczęszczało razem z tobą. Dopiero w momencie, gdy oswoi się z gabinetem lekarskim, możesz wysyłać dziecko do pediatry pod opieką dziadków lub cioci.

5. Daj dziecku przykładJeżeli wybierasz się razem z dzieckiem do stomatologa, nigdy nie okazuj lęku przed wizytą. Wiele osób obawia się tego specjalisty, ale pokazując dziecku własny strach, jedynie pogłębisz jego niepokój.
Zdjęcie autorstwa 807th Medical Command (Deployment Support) / CC BY

5. Daj dziecku przykład
Jeżeli wybierasz się razem z dzieckiem do stomatologa, nigdy nie okazuj lęku przed wizytą. Wiele osób obawia się tego specjalisty, ale pokazując dziecku własny strach, jedynie pogłębisz jego niepokój.

4. Sama wybierz pediatręWybierając pediatrę, zwróć uwagę nie tylko na jego kompetencję, lecz także osobowość. Ciepła i otwarta osoba będzie lepiej odbierana przez twoje dziecko, a to z kolei może się przyczynić do zmniejszenia lęku przed wizytą w gabinecie lekarskim.

4. Sama wybierz pediatrę
Wybierając pediatrę, zwróć uwagę nie tylko na jego kompetencję, lecz także osobowość. Ciepła i otwarta osoba będzie lepiej odbierana przez twoje dziecko, a to z kolei może się przyczynić do zmniejszenia lęku przed wizytą w gabinecie lekarskim.

3. Nagradzaj dziecko po wizycie lekarskiejBezpośrednio po konsultacji lekarskiej pochwal dziecko – powiedz, że jesteś z niego duma i pocałuj je w policzek. Możecie również pójść razem na lody albo do kina. Dzięki temu dziecko będzie mogło sobie stworzyć w głowie pozytywny obraz tego, co następuje po wizycie lekarskiej.
Zdjęcie autorstwa Leonid Mamchenkov / CC BY

3. Nagradzaj dziecko po wizycie lekarskiej
Bezpośrednio po konsultacji lekarskiej pochwal dziecko – powiedz, że jesteś z niego duma i pocałuj je w policzek. Możecie również pójść razem na lody albo do kina. Dzięki temu dziecko będzie mogło sobie stworzyć w głowie pozytywny obraz tego, co następuje po wizycie lekarskiej.

2. Pozwól dziecku decydować o badaniachPrzed badaniem warto zapytać dziecko, którą część ciała chce najpierw poddać badaniom, np. jamę ustną, klatkę piersiową czy brzuszek. Dzięki temu dziecko będzie świadome tego, co go czeka i będzie się czuło bezpieczniej.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Pozwól dziecku decydować o badaniach
Przed badaniem warto zapytać dziecko, którą część ciała chce najpierw poddać badaniom, np. jamę ustną, klatkę piersiową czy brzuszek. Dzięki temu dziecko będzie świadome tego, co go czeka i będzie się czuło bezpieczniej.

1. Bawcie się w lekarza w domuMożesz przygotować dziecko do wizyty lekarskiej poprzez wspólną zabawę w doktora w domowym zaciszu. Wystarczy, że kupisz zabawkowy zestaw do badań i razem z dzieckiem przebadacie wszystkie jego zabawki.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Bawcie się w lekarza w domu
Możesz przygotować dziecko do wizyty lekarskiej poprzez wspólną zabawę w doktora w domowym zaciszu. Wystarczy, że kupisz zabawkowy zestaw do badań i razem z dzieckiem przebadacie wszystkie jego zabawki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Szczepienia nieobowiązkowe - pneumokoki Urodziny na świeżym powietrzu Wzdęcia u noworodka Senność u dzieci Znaleźć czas dla siebie Żartobliwe anagramy (2) English Activator: drown czy sink? Ćwiczenia w czasie ciąży Testy owulacyjne - szybkie, skuteczne, zwiększające szansę Bezpieczne łóżeczka dla niemowląt, czyli jakie? Kronkiwongi - dziecięca kreatywność nie zna granic! Co szkodzi w czasie ciąży?