Skóra po opalaniu
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuDługie przebywanie na słońcu nawet z użyciem filtrów przeciwsłonecznych nie dostarcza naszej skórze zbyt miłych wrażeń. Nawet jeśli nie masz skłonności do oparzeń słonecznych, twoja skóra może znaleźć inny sposób na okazanie ci swojego niezadowolenia. Zatem ważna jest nie tylko ochrona skóry przed słońcem, ale również odpowiednia pielęgnacja po opalaniu. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń skóry, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze nie eksponuj skóry na słońce w godzinach 11–15. Zawsze stosuj krem z odpowiednio wysokim filtrem, a przed urlopem zacznij łykać kapsułki z beta-karotenem, które uodparniają naskórek na działanie promieni słonecznych. Jeśli zaniedbasz te czynności, pielęgnacja po opalaniu może okazać się znacznie trudniejsza.
Jak dbać o skórę po wyjściu z wody?
O skórę zadbaj już w momencie zejścia z plaży lub wyjścia z basenu. Świetnie, jeśli masz do dyspozycji prysznic. Powinnaś dokładnie wymyć ciało z chloru, soli lub piasku. Nie używaj zbyt gorącej wody. Lepiej, jeśli polejesz się nieco chłodniejszą, ale nie zimną, gdyż taka gwałtowna zmiana temperatury dla rozgrzanego słońcem ciała może być niebezpieczna. Jeśli zauważysz, że skóra jest zaczerwieniona i piecze, natychmiast użyj kojącego balsamu lub sprayu po opalaniu. Świetnie sprawdzi się także dostępny w aptece środek zawierający pantenol. Pantenol działa jak opatrunek na podrażnioną, uszkodzoną lub poparzoną skórę.
Pielęgnacja skóry podrażnionej opalaniem
Na noc zafunduj podrażnionej słońcem skórze kompres z grubej warstwy natłuszczającego kremu lub mleczka. Jeśli chcesz, możesz kosmetyk włożyć na chwilę do lodówki, aby schłodzić naskórek. Jeśli doszło do poparzenia, na pewno skóra zacznie schodzić. Nie powinnaś wtedy wykonywać peelingu ani myć ciała szorstką gąbką, gdyż nowa, odsłonięta skóra jest bardzo wrażliwa i delikatna.
Co zrobić po oparzeniu słonecznym?
Jeśli poza zaczerwienieniem i schodzącą skórą wyskoczyły ci bąble, natychmiast udaj się do lekarza. Doszło bowiem do poważnego poparzenia skóry. Nie stosuj wtedy żadnych pękających naczynek krwionośnych mogą spodziewać się rumieńców na twarzy i większej ilości pajączków, w szczególności na nogach. To właśnie nogi są tą częścią ciała, która najszybciej puchnie pod wpływem gorąca i słońca, a co za tym idzie, spowalnia się przepływ krwi w naczyniach. Warto stosować krem lub żel z wyciągiem z kasztanowca lub arniki oraz tabletki wzmacniające ściany naczyń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze