10 porannych motywatorów do ćwiczeń
10. Przestań rozmyślać, zacznij działać
Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do działania. Dzięki temu poranny trening staje się w pewnym momencie codzienną rutyną, a z czasem nawet ważnym elementem, bez którego nie można prawidłowo funkcjonować w ciągu całego dnia.
9. Pamiętaj o zasłużonej przerwie od ćwiczeń
W trakcie ćwiczeń dochodzi do powstania mikrouszkodzeń w mięśniach, w czasie których obserwujemy rozerwanie drobnych włókien znajdujących się w ich obrębie. To bardzo ważne, aby w ciągu tygodnia poświęcić 1-2 dni na całkowity odpoczynek, aby organizm mógł się w pełni zregenerować po intensywnych ćwiczeniach.
8. Urozmaicaj treningi
Nuda to jeden z czynników, który obniża nie tylko motywację do działania, ale również wydolność fizyczną organizmu. To bardzo ważne, aby na każdy dzień tygodnia zaplanować inny trening. Takie urozmaicenie sprawi, że chęci na wykonanie ćwiczeń danego dnia będą zdecydowanie większe. Poza tym, mięśnie nie będą miały okazji przyzwyczaić się do wysiłku towarzyszącego ćwiczeniom i szybciej uzyskamy zadowalające efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej czy wymodelowania konturów ciała.
7. Myśl o zgrabnej sylwetce
Większość osób rozpoczyna racjonalne odżywianie i regularną aktywność fizyczną głównie po to, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę pozbawioną nadmiernych kilogramów. Niestety droga do tego celu jest długa i wymaga nie tylko intensywnych działań, ale również wyrzeczeń. To ważne, aby podtrzymywać motywację do działania na wysokim poziomie. Bardzo pomocna w tym przypadku może się okazać wizualizacja zgrabnej figury, która jest skutkiem ubocznym wynikającym z regularnej aktywności fizycznej oraz przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.
6. Myśl o endorfinach wydzielających się w czasie ćwiczeń
Niekiedy czynnikiem utrudniającym podjęcie aktywności fizycznej jest silne zmęczenie. Warto wtedy pomyśleć o niezwykle dobrym samopoczuciu, które pojawia się tuż po wysiłku fizycznym. Jest to związane z hormonami szczęścia – endorfinami, które wydzielają się w organizmie w czasie ćwiczeń.
5. Nie zapominaj o regularnych posiłkach
Nie ma nic gorszego dla organizmu niż podjęcie aktywności fizycznej „na czczo”. Skutkiem tego może być gwałtowny spadek energii w czasie ćwiczeń, co z kolei negatywnie się przekłada na dokładność ich wykonywania. Poza tym, ćwiczenia na pusty żołądek mogą zmusić organizm do pobierania energii z aminokwasów wchodzących w skład mięśni. Skutkiem tego może być zmniejszenie masy mięśniowej. Chociażby z tego względu warto regularnie co 3 godziny spożywać posiłek, a godzinkę przed treningiem zjeść przekąskę, np. banana.
4. Zwiększ swoją motywację poprzez Facebooka
Badania statystyczne sugerują, że motywacja do działania jest większa w przypadku osób, które podzieliły się z bliskimi swoją chęcią do wykonywania regularnych treningów. W tym przypadku czynnikiem motywującym do codziennej aktywności jest wizja tego, co pomyślą inni w sytuacji, gdy nam to postanowienie nie wyjdzie.
3. Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy do treningu dzień wcześniej
Przygotowane pod ręką buty do ćwiczeń oraz strój zwiększają szanse na wykonanie porannego treningu. Nie traci się wówczas czasu na niekiedy frustrujące poszukiwania odpowiednich skarpetek czy spodenek do treningu.
2. Zaplanuj trening
To ważne, aby dokładnie zaplanować formę ćwiczeń w ciągu danego dnia (np. fitness, pływanie czy bieganie). Dzięki temu o poranku nie traci się czasu na rozmyślanie o tym, jaki trening wybrać i wykonać.
1. Nie zapominaj o śnie
Sen stanowi podstawową potrzebę biologiczną naszego organizmu, która umożliwia jego funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Zbyt krótka ilość snu czy jego zaburzenia w ciągu nocy mogą skutkować niechęcią do podjęcia porannego treningu. To ważne, aby dbać o co najmniej 7-8 godzin snu w ciągu nocy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze