Fakty i mity na temat zdrowego jedzenia. Co jeść, a czego unikać na co dzień?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuNa pewno wielokrotnie zastanawiałaś się, co to znaczy zdrowe jedzenie. Tak naprawdę trudno znaleźć odpowiednią definicję, która w pełni zmieściłaby wszystkie potrzebne informacje na ten temat. Poszukując danych dotyczących zdrowego jedzenia, można natknąć się na nieprawdziwe czasami wzmianki o produktach, które należy ograniczać w codziennej diecie. Pamiętaj, że zachowując umiar w jedzeniu, unikniesz szkodliwych skutków ubocznych – w końcu jeść można wszystko, ale ostrożnie.
Zdrowe jedzenie jest hasłem wywoławczym dla wielu osób zajmujących się dietetyką. Czasami zdarza się, że z pozoru zdrowe produkty wcale takie nie są. Skąd biorą się sprzeczności w tej kwestii? Głównie z powodu starych nawyków lub przekonań do słuszności własnych racji. Sprawa zdrowego jedzenia jest problematyczna, ale warto poruszać ten temat.
Spożywanie tłuszczów powoduje otyłość
Jednym z bardzo popularnych mitów dotyczących zdrowego jedzenia dotyczy spożywania szeroko pojętego tłuszczu. To drażliwy temat, głównie z powodu negatywnego skojarzenia. Należy pamiętać o tym, że tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – w nich rozpuszczają się witaminy A, D, E i K. Ich brak w codziennej diecie może okazać się przyczyną niedoborów i zubożenia jadłospisu. Dzięki tłuszczom organizm pozyskuje budulec dla komórek i narządów. Do zdrowego jedzenia można zaliczyć tłuszcze pochodzenia roślinnego, np. oliwę z oliwek, olej rzepakowy.
Jajka podwyższają poziom cholesterolu
Sprawa jajek także pozostaje niekiedy tematem tabu, jeśli chodzi o zdrowe jedzenie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób jajka są przyrządzane. Oczywiście, gdy będziesz wyłącznie smażyć je na maśle i dodawać tłusty boczek, rzeczywiście znacznie zostanie podniesiony poziom cholesterolu we krwi, niż po zjedzeniu ugotowanych jajek. Określenie jajek mianem zdrowego jedzenia jest tak naprawdę nieco dyskusyjne – z jednej strony lekko podnoszą stężenie złego cholesterolu, czyli LDL. Z drugiej jajka posiadają w sobie wiele składników odżywczych, m.in. białko, żelazo, witaminy z grupy B. Na zdrowe jedzenie w postaci jajek mogą sobie pozwolić osoby bez żadnych zdiagnozowanych chorób.
Ziemniaki tuczą czy nie?
Dla niektórych osób zdrowe jedzenie oznacza całkowite lub częściowe wyeliminowanie ziemniaków z menu. Jednak popełniają one błąd, ponieważ ziemniaki posiadają wiele białka, potas, fosfor, magnez, cynk, miedź, jod oraz błonnik. Dzięki spożywaniu ziemniaków szybko można odczuć sytość, ale nie są zalecane do codziennego jedzenia. Zdrowe jedzenie powinno być urozmaicone, dlatego też warto wprowadzić je do jadłospisu od 1 do 2 razy w tygodniu. Najzdrowsze ziemniaki to te gotowane lub pieczone, aby ograniczyć utratę witamin. W przypadku obranych ziemniaków najlepiej gotować na parze.
Nie każda ryba jest zdrowa
Choć wiele osób traktuje ryby jako przykład zdrowego jedzenia, warto pamiętać, że nie każda z nich jest rzeczywiście zdrowa. Uważaj szczególnie na tuńczyka, ponieważ często może zawierać w sobie metale ciężkie, natomiast łosoś bywa karmiony antybiotykami. Chcąc włączyć do zdrowego jedzenia ryby, warto pomyśleć o śledziu, mintaju, flądrze, szprotce czy dorszu. Wszystkie one dostarczają dużo jodu, białka i kwasów omega-3.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze