Nauka samodzielnego jedzenia
ALICJA BARSZCZ • dawno temuNiemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione piersią. A jak potem rozszerzać jego dietę i uczyć samodzielnego jedzenia? Czy nie jest to jeszcze za wcześnie?
Maluszek powoli próbuje sam brać łyżeczkę do ręki, ma swoje naczynia, takie jak talerzyk, plastikowe sztućce, z czasem własny kubeczek. Jeśli nie potrafi nabrać jedzenia na łyżeczkę, pomaga sobie paluszkami. W ten sposób nie tylko uczy się samodzielności, ale poznaje konsystencję poszczególnych produktów, kształci swoje zdolności manualne.
Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie bałagan, który po sobie zostawia… Jedzenie rozrzucone nie tylko po stole, ale też po podłodze, usmarowana buzia, rączki i całe ubranko. Rodzice często ze zniecierpliwieniem obserwują swoje dzieci, by w końcu nakarmić je w czystości i znacznie szybciej, ale czy tak powinno być?
Każdy maluszek przecież musi nauczyć się samodzielnie jeść i nie unikniemy skutków ubocznych takiej nauki. Za to efekty z pewnością uszczęśliwią zarówno dziecko, jak i rodzica.
Więcej o nauce samodzielnego jedzenia w sekcji "Jestem duży, jem jak dorosły" na Parenting.pl.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze