ADHD u niemowląt
KAROLINA • dawno temuBędąc w ciąży, często z dużymi obawami spodziewamy się porodu, kiedy natomiast na świecie pojawia się nasza pociecha, obok radości po chwili znów towarzyszą nam różnego rodzaju wątpliwości i rozterki związane z jego zdrowiem. Jak sobie poradzić z takimi sytuacjami? Zwykle nie mamy pojęcia, jakie zachowania noworodka mieszczą się w normie, a które z nich powinny być dla nas wyraźnym sygnałem, że coś dzieje się nie tak. W przypadku wielu schorzeń szybkie zdiagnozowanie może okazać się niezwykle ważne. Z drugiej strony jednak nie należy popadać z obsesję związaną z poszukiwaniami jakichkolwiek groźnych objawów u dzieci nienagannie funkcjonujących. Jedną z chorób, której objawy możemy zaobserwować już u niemowląt jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jak zachowuje się niemowlę z ADHD? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Objawy AHDH u niemowląt
Jak już wspomniano, pierwsze objawy ADHD u dzieci możemy zaobserwować już w okresie niemowlęcym. Ich zidentyfikowanie będzie łatwiejsze, jeżeli poznamy bliżej problem nadpobudliwości u dzieci. Otóż zespół ADHD przejawia się poprzez trzy główne symptomy – nadpobudliwość ruchową, impulsywność, a także zaburzenia związane z koncentracją uwagi. Nadpobudliwość u niemowląt zaobserwować możemy jako zaburzenia związane ze snem, który zwykle jest nieregularny, krótki i płytki. Poza tym objawy ADHD u małych dziecimogą być także związane z motoryką, która jest nad wyraz intensywna. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadmierną gestykulację czy mimikę. Trzeba jednak zaznaczyć, że ADHD u niemowlaka powinno być, jak w każdym innym wieku, diagnozowane przez specjalistę. Coraz częściej słyszy się o niesłusznym nadużywaniu określenia wskazującego na nadpobudliwość psychoruchową dzieci. Dzięki właściwej diagnozie będziemy mogli jak najszybciej przygotować się do wychowywania dziecka nadpobudliwego, co jest zadaniem wymagającym szczególnej uwagi ze strony rodziców.
Leczenie ADHD u dzieci
Kiedy już usłyszymy, że u naszej pociechy wykryto zespół nadpobudliwości psychoruchowej, powinniśmy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie, które ułatwi funkcjonowanie nie tylko naszej pociesze, lecz również nam. Istnieje wiele metod leczenia ADHD. Począwszy od próby przybliżenia dziecku jego schorzenia, uczęszczania na psychoterapię, skończywszy na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Jednak tego typu terapie nie są wskazane, jeżeli chodzi o niemowlaków. Co zatem możemy zrobić w przypadku tak małego dziecka z ADHD? Po pierwsze powinniśmy zapewnić mu warunki sprzyjające opanowaniu emocji i odprężeniu. Świetnie sprawdza się tutaj muzyka relaksacyjna. Poza tym niemowlę z ADHD powinno mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja temu przede wszystkim ustalony plan dnia. Następowanie codziennych czynności w określonych porach będzie zakotwiczeniem, na którym łatwiej będzie nam budować relacje z naszą pociechą. Dziecko będzie w takim przypadku bardziej odprężone, a rodzice łatwiej będą mogli się z nim komunikować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze