Nietolerancja pokarmowa
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPowtarzające się, nieprzyjemne dla cierpiącego, widoczne przez drugiego człowieka, występujące cyklicznie – to ogólny opis występowania objawów, które mogą wpływać na pojawienie się nietolerancji pokarmowej. Pojęcia tego nie da się jednoznacznie opisać, jednak wiadome jest, że przyczyna różnych reakcji organizmu może tkwić w przyjmowanym pokarmie. Ważne jest jednak dokładne dookreślenie produktu/produktów, które mogą wywoływać różnego rodzaju niemiłe dolegliwości.
Objawy nietolerancji pokarmowej
Ilu badaczy problemów, tyle też opinii. Nierzadko problem nietolerancji pokarmowej nie jest uważany jako choroba, a jedynie dolegliwość. Bez względu na traktowanie faktem jest, że jej wystąpienie może powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Problem jednakże pojawia się w czasie, gdy dochodzi do widocznej reakcji organizmu. Człowiek po spożyciu pokarmu, które mogło wywołać nietolerancję, najczęściej na następny dzień widzi pierwsze objawy. Zbyt wolne ujawnienie się objawów powoduje, że samodzielne poszukanie konkretnej przyczyny jej wystąpienia wymaga od człowieka sporo czasu, systematyki w zapisywaniu i nierzadko wyrzeczeń. Wszystko po to, by ostatecznie określić, co wywołało niepokojącą reakcję. Tak dzieje się zarówno z ludźmi dorosłymi, jak i niemowlakami czy dziećmi małymi i starszymi. Poszukiwania wymagają czasu. Najczęstszymi objawami, które mogą świadczyć o wystąpieniu nietolerancji pokarmowej są migreny, biegunki, wymioty, niestrawność, dreszcze, wzdęcia oraz wysypka na skórze. Niestety w wielu przypadkach osoby z nietolerancją wykazują szereg wielu objawów, które mylnie wpływają na interpretowanie. Nierzadko zdarza się i tak, że pierwsze objawy nietolerancji pokarmowej mogą być także przyczyną poważniejszych chorób. Istotne jest jednak odpowiednie reagowanie w sytuacjach niepokojących.
Reakcja na nietolerancję pokarmową
Człowiek, który doświadcza niemiłych dolegliwości powinien spokojnie zastanowić się nad faktem, czy od dnia poprzedniego nie zmieniło się nic w jego codziennej diecie. Co ważne, trzeba też uwzględnić poziom stresu, sposób spożywania posiłków, miejsce, czas, przyjmowanie płynów. Następnie warto te rzeczy zapisać i zastanowić się, co zostało zmienione w codziennym menu. Kolejno przez okres do 3 tygodni warto zapisywać spożywane produkty, wypite płyny i czas, w jakim to następowało. Dzięki tak systematycznemu opisaniu rzeczy można zauważyć, że po jakimś produkcie/produktach reakcja organizmu była podobna. Dalsze kroki polegają przede wszystkim na tym, by umiejętnie zastępować na co dzień produkty, które wywołują niepokojące objawy. Częstym błędem jest ich całkowite wyeliminowanie z jadłospisu. Warto zamiast ich unikać, stopniowo przyzwyczajać organizm do ich przyjmowania. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że organizm z czasem uodporni się na te produkty i nie będą one już wywoływały niepokojących i nieprzyjemnych objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze