Ćwiczenia dla dyslektyków
KAROLINA • dawno temuPrzez jednych traktowana jako synonim lenistwa, dla innych natomiast stanowi źródło poważnych kompleksów, których pozbycie się jest trudne do wyobrażenia – dysleksja jest problemem wielu osób. Do dziś niestety pokutują poglądy mówiące o tym, że osoby posiadające objawy dyslektyczne są niedouczone, a nawet upośledzone intelektualnie. Na szczęście coraz częściej mówi się o problemie zarówno dzieci, jak i dorosłych cierpiących na dysleksję. Trzeba jednak już na początku zaznaczyć, że jej stwierdzenie nie jest dowolne. Zanim określimy daną osobę mianem dyslektycznej, musi ona przejść szereg testów. Jednak posiadanie takiego zaświadczenia wcale nie oznacza, że nasz problem został rozwiązany. Wręcz przeciwnie, rodzice dziecka dyslektycznego powinni dołożyć wszelkich starań, by nie czuło się ono w żaden sposób gorsze bądź mniej zdolne od rówieśników. Niezbędnym elementem takiego postępowania jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń dla dzieci z dysleksją. Jeżeli twoje dziecko posiada omawiany rodzaj trudności, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co zrobić, by je zminimalizować.
Ćwiczenia dla dzieci z dysleksją
Na terapię dysleksji składa się kilka elementów, jednak to właśnie praca z dyslektykiemjest jednym z najważniejszych. W jaki sposób powinna się ona odbywać? Po pierwsze nie powinna panować tutaj całkowita dowolność. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia na dysleksjępowinny być przede wszystkim dostosowane do wieku danej osoby i stopnia zaawansowania dysleksji. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dane zadania dla dyslektyków będą odpowiednie i nie sprawią, że nasze dziecko szybko się zniechęci, należy skonsultować je z nauczycielem prowadzących albo też specjalistą z poradni. Po drugie ćwiczenia dla dzieci dyslektycznych przyniosą wymierne rezultaty tylko wówczas, gdy będą wykonywane konsekwentnie i regularnie. Ważne jest, by nasza pociecha była w odpowiedni sposób motywowana do zajmowania się znienawidzoną ortografią albo czytaniem. Cieszmy się zatem z najmniejszego sukcesu oraz nagradzajmy go. Zobacz, jak wyglądają przykładowe ćwiczenia ortograficzne dla dyslektyków.
Przykłady ćwiczeń dla dyslektyków
Dysleksja związana jest z pojawieniem się trudności w czytaniu. Z tego względu warto jest wspólnie z dzieckiem trenować tę umiejętność. Istnieje całe mnóstwo sposobów na to, by zachęcić dziecko do czytania. Możemy poprosić o ułożenie w odpowiedniej kolejności obrazków dotyczących opowiadania bądź też stworzenie mapy myśli w przypadku starszego dziecka. Ciekawą propozycją jest także zaproponowanie dziecku, by dalszą część opowiadania wymyśliło samodzielnie. Przydatne są również ćwiczenia polegające na zadawaniu pytań do przeczytanego tekstu oraz podejmowanie rozmów na tematy w nim występujące. Jeżeli chodzi o ortografię, nie pozostaje nic innego jak utrwalanie pisowni poszczególnych wyrazów. I tak, nasze dziecko może wybrać spośród kilku propozycji poprawnie napisany wyraz, rozwiązać ortograficzną krzyżówkę bądź wskazać zasadę, zgodnie z którą pisownia określonego wyrazu ma taką, a nie inną postać. W księgarniach można ponadto kupić specjalne zeszyty ćwiczeń dla dzieci z dysleksją, w których znajdują się ćwiczenia, które można robić samodzielnie bądź z rodzicami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze