Rozwój motoryczny i zabawa w jednym
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuDzieci pozostają w nieustannym ruchu, jednak rozwinięcie odpowiedniej sprawności motorycznej wymaga odrobiny zaangażowania ze strony rodzica. Na szczęście wykształcanie płynnych i skoordynowanych ruchów u najmłodszych pociech nie jest trudnym zadaniem, a ćwiczenia przybrać mogą atrakcyjną formę rozrywki. Dowiedz się, jak połączyć zabawę z treningiem zdolności motorycznych.
Rozwój motoryczny młodszych dzieci
Ganianie za bańkami to jedna z ulubionych zabaw dziecięcych. Jednocześnie służyć może poprawie koordynacji i skupienia twojej pociechy. Cała jej uwaga skoncentrowana jest na bańce, a wszystkie elementy ciała współpracują w celu wykonania odpowiednich ruchów, dosięgnięcia bańki i jej rozbicia.
Zabawa piłką nie jest przeznaczona wyłącznie dla starszych pociech – przynosi wiele radości i pożytku także najmłodszym dzieciom. Duże szkraby podczas zabawy mogą doskonalić zdolność chwytania (koordynacja oko-ręka) oraz ruchy ramienia. Maluchy skupiają się tymczasem na położeniu piłki, starając się ją dosięgnąć.
Chociaż zanim dziecko siądzie na rower, minie trochę czasu, od najmłodszych lat może posługiwać się trójkołówką lub specjalnym samochodzikiem na pedały. Opanowanie ruchów koniecznych do wprawienia pojazdu w ruch stanowić będzie nie lada wyzwanie dla dziecka, ale przyniesie mu wiele korzyści.
Turlanie po dywanie wywoła uśmiech na twarzy dziecka i skutecznie wspomoże jego rozwój motoryczny. Zmuszenie ciała do wykonania poleceń mózgu jest ogromnym wyzwaniem dla najmłodszych brzdąców. Tymczasem przetaczanie się z boku na bok pomoże mu szybko i skutecznie opanować tę zdolność.
Rozwój motoryczny starszych dzieci
Chodzenie po prostej linii to świetny trening równowagi – promuje współpracę mózgu i ciała. Podczas gdy umysł skupia się na linii, ciało stara się ruszyć naprzód.
Włącz muzykę i pobudź wyobraźnię dziecka. Taniec poprawi jego równowagę oraz pomoże budować kreatywność i pewność siebie.
Jeżeli twoje dziecko uwielbia wspinać się po drzewach, nie odwodź go od tego! W ten sposób nauczy ramiona, nogi i inne zaangażowane części ciała współpracować w celu osiągnięcia coraz wyższej i wyższej gałęzi.
Wieje wiatr? Tym lepiej. Idź z dzieckiem puszczać latawiec. Bieganie ze sznurkiem i łapanie wiatru wprawia w ruch wszystkie większe mięśnie w ciele młodego człowieka. Utrzymanie go w górze wymaga koncentracji i koordynacji. Stwórzcie własny latawiec – w ten sposób dziecko zdobędzie jeszcze więcej przydatnych zdolności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze