Jak kontrolować swoje emocje?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuOsoby o silnej kontroli emocjonalnejnie okazują emocji tak łatwo na zewnątrz. Nie znaczy to jednak, że ich nie odczuwają. We współczesnej psychologii istnieją w tej kwestii jakby dwa punkty widzenia: można powściągnąć swoje emocje dzięki kilku różnym technikom, i odwrotnie, można ujawnić emocje, ponieważ ich tłumienie jest szkodliwe dla zdrowia. Aczkolwiek podczas pracy w biurze druga metoda może okazać się jednak kiepskim pomysłem…
Złość i rozdrażnienie są naturalną reakcją ludzi na przykre wydarzenia, takie jak rozstanie, kłótnia czy utrata pracy. Jak sobie z nimi lepiej radzić? Istnieje wiele klasycznych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Wybierz tą, która pomoże ci najbardziej.
Spróbuj wyobrazić sobie wszystkie konsekwencje gniewu, zanim dojdzie do spięcia
Z reguły wybuch gniewu poprzedza krótki moment, kiedy możemy wybrać taktykę dalszego postępowania: przejąć kontrolę nad emocjami lub dać się im ponieść. Spróbuj właśnie w tym momencie, wyobrazić sobie wszystkie konsekwencje gniewu i zorientować się w sytuacji.
Złość jest raczej złym doradcą. Odczekaj kilkanaście sekund. Spokojnie policz od 1 do 10, a następnie powoli od 10 do 1. Z czasem uda ci się wyrobić nawyk dzięki któremu łatwiej opanujesz emocje.
Profilaktyka
Dla natychmiastowego, ale krótkoterminowego rozprawienia się z gniewem dobrą metodą jest aktywność fizyczna, która doskonale usuwa rozdrażnienie i agresję. Najefektywniejszy, a zarazem wymagający najmniej wysiłku jest klasyczny fitness, poranny jogging, jazda na rowerze czy basen.
Użyj mocy wyobraźni
Czasem w trakcie rozmowy masz ochotę zacząć płakać lub rzucić czymś ciężkim w inną osobę. Zrób to wszystko! Ale tylko w wyobraźni.
Możesz otoczyć się wyimaginowanym murem z trwałego materiału, który chroni od negatywnych i obcych hałasów. Może to być kopuła, stożek, dziura, cegły — wszystko, co da ci poczucie bycia „u siebie”.
Możesz sobie wyobrazić agresywne słowa pochodzące od jakiejś osoby jako błyskawice, przeciw którym masz potężny piorunochron.
Oddychaj głęboko, wyobrażając sobie, że inhalujesz się chłodnym, niebieskim powietrzem, że wypełnia ciebie spokój. Wypuszczając powietrze wyobraź sobie, że wraz z nim uchodzi napięcie, że jest ono ciepłe i czerwone, tak jak złość i irytacja, które właśnie ciebie opuściły.
Narysuj to, co czujesz
Weź papier i ołówek, i narysuj swoje uczucia lub nieprzyjemną sytuację w jakiej się znalazłaś. Pozwól sobie na ekspresję, nawet jeśli miałabyś stępić końcówkę ołówka. Kiedy dzieło zostanie ukończone możesz podrzeć kartkę na drobniutkie skrawki i wywalić do kosza. To taka symboliczna forma uporania się ze złością.
Jakie są prawdziwe powody takiego zachowania?
Potraktuj kontakt z osobą, która tak bardzo cię irytuje jako wyzwanie i praktykę umiejętności biznesowych komunikacji. Dowiedz się jak najwięcej od innych osób, które rozmawiały z twoim „przeciwnikiem”, jaki jest jego styl komunikacji. Zastanów się jakie są prawdziwe powody takiego zachowania? Dzwoni do domu co 15 minut? Może ma ciężarną żonę i roczne dziecko, które jest chore?
Zamiast mówić „on życzy mi źle” postaw siebie na miejscu tego człowieka i spójrz na tą sytuację z drugiej strony. Może być ci go nawet żal. Z reguły okazuje się bowiem, że dana osoba rzeczywiście ma powody, aby zachowywać się w taki, a nie inny sposób.
źródło: jejPsyche.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze