Co to jest stalking?
DAMIESA • dawno temuStalking to rodzaj przestępstwa polegający na nękaniu drugiej osoby bezpośrednio bądź telefonicznie. Prześladowanie powoduje, że ofiara takich działań odczuwa obawę o swoje bezpieczeństwo. Słowo stalker oznacza oprawcę, kogoś, kto przyczynia się do tego, że zdrowie psychiczne prześladowanej osoby zostaje zaburzone, a to z kolei może wywoływać bardzo poważne konsekwencje.
Stalking w prawie
Termin ten pochodzi z języka angielskiego, gdzie stalking oznacza „podkradanie się”. Zjawisko to opiera się w głównej mierze na schematach psychologicznych. Dręczyciel najpierw stwarza złudzenie przyjaźni z upatrzoną do prześladowania osobą, a następnie rozpoczyna szereg działań, takich jak nagabywanie czy naprzykrzanie się, co ofiara odczuwa jako przemoc psychiczną. Rodzajem stalkingu może być także przemoc domowa czy maniakalna obsesja na punkcie danej gwiazdy. Do najczęstszych objawów stalkingu zalicza się: nękanie SMS i mailem, obsypywanie podarunkami czy śledzenie ofiary. Jeśli zaobserwuje się więc niepokojące symptomy, mogące świadczyć o pojawieniu się takich elementów w relacji dwóch osób, należy jak najszybciej interweniować. Takie działania są bowiem prawnie zakazane i ścigane przez organy sprawiedliwości. Choć na temat stalkingu nie ma konkretnej ustawy w prawie polskim, to przepisem, który w tym przypadku znajduje zastosowanie jest art.191 § Kodeksu karnego, który mówi o tym, że „ Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” oraz art. 190 § 1 Kodeksu karnego „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Zatem jeśli nękana osoba odczuwa zagrożenie czy obawę o bezpieczeństwo, a nawet martwi się o życie swoje lub bliskich, sprawa jak najszybciej powinna zostać zgłoszona na policję.
Skutki prześladowania
W stalkingu wszelkie działania prześladowcy zmierzają do całkowitego podporządkowania się jego woli, a każdy sprzeciw skutkuje groźbami i nękaniem. Dochodzi zatem do rozpowszechniania kompromitujących informacji na temat ofiary, niszczenia jej mienia, a nawet kierowania gróźb w jej stronę. Wszystkie te działania mają na celu zakłócenie spokoju prześladowanej osoby, wywołanie u niej poczucia strachu i lęku o własne życie. Skąd bierze się taka potrzeba i chęć uprzykrzania komuś życia? Jak się okazuje powodów może być wiele. Działanie takie może stanowić chęć zemsty, obsesyjna miłość czy być wynikiem uczucia odrzucenia społecznego. Może też być tak, że po rozstaniu osoba nie może przyjąć do wiadomości faktu zakończenia związku. Kiedy nie potrafi odnaleźć metody na to jak się odkochać, mści się, rekompensując sobie doznane krzywdy i jednocześnie próbując zamienić w koszmar życie drugiej osoby. Jednak jeśli chodzi o skutki, jakie stalking może wywołać u osoby prześladowanej to bardzo często jest to utrata pracy, uzależnienie czy nawet ciężka depresja i myśli samobójcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze