Praca w branży IT. Jak skutecznie szukać zatrudnienia?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez No Fluff Jobs
Branżę IT cechuje niewątpliwie dynamiczny rozwój. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i to nie tylko w dziedzinie programowania. Nie bez powodu nazywa się ją rynkiem pracownika – to właśnie on stawia tu warunki i może negocjować wysokie wynagrodzenie. Czym dokładnie cechuje się branża IT? Jak znaleźć zatrudnienie, nawet bez doświadczenia i czy faktycznie trzeba znać wszystkie języki programowania?
Czym się charakteryzuje branża IT?
Branża IT stała się niezwykle popularna w ostatnich latach, przez co też powstało wokół niej wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że praca w tej dziedzinie jest na wyciągnięcie ręki, a na start dostaje się co najmniej kilkanaście tysięcy wynagrodzenia brutto. Niestety odbiega ono od rzeczywistości, dlatego należy wiedzieć, jak skutecznie szukać zatrudnienia.
Warto również zdawać sobie sprawę ze specyfiki tej branży. Poprzez powstawanie nowych technologii dynamicznie się rozwija, co z jednej strony może tworzyć nowe miejsca pracy, lecz z drugiej, stawia także pracownikom dość wysokie wymagania. Programiści, deweloperzy muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, często po godzinach pracy. Bez poszerzania umiejętności i poznawania nowych rozwiązań można bardzo łatwo wypaść z branży. Faktem jest jednak, że inwestowanie pieniędzy i czasu w ciężką pracę ma szanse odpłacić się w postaci wysokiego wynagrodzenia.
Praca w IT bez doświadczenia – od czego zacząć?
Praca w branży IT charakteryzuje się także dużą dowolnością, jeśli chodzi o lokalizację pracy. Jest to dziedzina, w której praca zdalna sprawdza się idealnie, dlatego można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie lub po prostu wejście do świata programistów. Jak jednak tego dokonać bez żadnego doświadczenia?
Ścieżek jest wiele. Można skończyć studia informatyczne, znaleźć interesujący staż w dużej firmie i rozwijać się pod jej skrzydłem. Druga opcja stawia na samouków, dla których kodowanie stało się hobby. Pracodawca będzie oceniał umiejętności takiego kandydata nie na podstawie wykształcenia, a raczej na bazie interesujących projektów, które stworzył. Obecnie wiele firm stawia na wyszkolenie pracowników poprzez odpowiednie wdrożenie i kierowanie. Dlatego też z chęcią zatrudniają juniorów, którzy swoim zaangażowaniem i chęcią do rozwoju nadrabiają brak doświadczenia.
Gdzie szukać ofert pracy w IT?
Jak jednak znaleźć interesujące firmy, które zapewnią nie tylko stabilne zatrudnienie, ale także warunki do rozwoju? W tym przypadku również jest kilka opcji. Jedną z nich jest skorzystanie z portalu pracy IT No Fluff Jobs, który jest przeznaczony szczególnie dla tej branży. Dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu można przefiltrować oferty pracy pod względem używanych technologii, języka pracy, lokalizacji, czy nawet poziomu wynagrodzenia. Są tam zebrane oferty nie tylko polskich, ale i zagranicznych firm z całej Europy. Innym sposobem na znalezienie pracy jest uczestnictwo w targach pracy, na których można bezpośrednio poznać potencjalnych pracodawców.
IT bez programowania – jakie są możliwości?
Świat IT kojarzy się w głównej mierze z programowaniem, jednak tworzenie kodów nie jest jedynym sposobem na znalezienie pracy. Osoby, które nie znają żadnego języka programowania, ale zamiast tego posiadają silne umiejętności przywódcze mogą postawić na rozwijanie się w kierunku IT Project Managera. W końcu w każdej firmie potrzebne będą osoby zarządzające zespołem. W branży informatycznej znajdzie się także miejsce dla grafików lub humanistów, którzy odnajdą się na stanowiskach UX (user experience) lub UI (user interface) designerów. Minimalnych umiejętności programowania będzie wymagała praca testera, choć nie zawsze jest to regułą.
To tylko wybrane z zawodów tej branży. Lista rozciąga się także na analityków, rekruterów, osoby wspierające, czyli IT support, a także handlowców. Wybór jest naprawdę szeroki i nie ogranicza się jedynie do umiejętności tworzenia kodów.
Materiał sponsorowany przez No Fluff Jobs
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze