Praca w IT także dla humanistek
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez No Fluff Jobs
Czas obalić mit o introwertycznych programistach, spędzających całe dnie przed ciemnym ekranem, na którym mienią się kolorowe ciągi kodu. Dynamiczny rozwój branży IT, obiecujące zarobki oraz duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży sprawiły, że pracę w sektorze IT zaczęło rozważać coraz więcej osób. Branża IT nie należy do gatunku hermetycznych, zarezerwowanych dla ścisłego grona. Tutaj liczy się kandydat, jego umiejętności i kompetencje, które może zdobyć niejeden humanista.
Praca w IT możliwa bez studiów kierunkowych
Według raportu Kobiety w IT 2023 przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, wśród kobiet pracujących w IT, które nie ukończyły studiów kierunkowych, ponad 30% to absolwentki kierunków humanistycznych. Jedynie 22% kobiet w branży ukończyło studia technologiczne.
Humanistki stanowią zatem niemałą część specjalistek, choć przyznają, że początek pracy w IT nie był łatwy. 81% kandydatek z Polski uważa, że znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne.
Cenione kompetencje
Choć bez kompetencji twardych jak znajomość języków programowania o pracy w części zawodów IT nie ma mowy, rekruterzy przykładają dużą wagę także do osobowości kandydatów. Ważne są takie kompetencje jak umiejętność pracy w zespole czy łatwość w wyrażaniu myśli. Wbrew pozorom w IT praca zespołowa jest niezbędna przy współrealizacji projektów.
U kandydatów ceniona jest także zdolność analitycznego i krytycznego myślenia. Te umiejętności pomagają w skutecznym rozwiązywaniu problemów, tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, lepszej komunikacji oraz ocenie ryzyka i efektywności.
W jakich obszarach dobrze odnajdzie się humanista?
Osoby o wykształceniu humanistycznym mogą dobrze odnaleźć się w wielu obszarach i specjalizacjach w IT, a posiadany dyplom nie zamyka dla nich żadnej ścieżki rozwoju. Ze względu na posiadane przez wielu humanistów kompetencje, niektóre kierunki mogą szczególnie ich zainteresować:
Projektowanie UX/UI — w tej profesji ważne jest m.in. umiejętne zrozumienie potrzeb użytkowników, prowadzenie z nimi rozmów czy poczucie estetyki.
Zarządzanie projektami IT — to głównie koordynowanie zespołów i zasobów, zarządzanie komunikacją oraz planowanie i kontrolowanie realizacji celów projektów, poparte także techniczną wiedzą z branży.
Testing — ocena jakości, funkcjonalności i wydajności oprogramowania, mająca na celu identyfikację i naprawę błędów przed oddaniem produktu do użytku.
IT to nie tylko technologia – to także przestrzeń dla humanistów, którzy swoimi umiejętnościami mogą wzbogacić świat technologii. Ich kompetencje są cenione i mają szansę przyczynić się do sukcesu firm technologicznych. Warto przełamywać własne obawy, podejmować wyzwania związane z nowoczesnym rynkiem pracy i odkrywać możliwości, jakie oferuje branża IT.
Czytaj więcej na temat rynku pracy IT w Polsce w serwisie EnterTheCode.pl.
Materiał sponsorowany przez No Fluff Jobs
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze