Zmiany skóry wokół oczu. Jak radzić sobie z objawami starzenia
DANUTA CAPIGA • dawno temuSkóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa, a jej kondycja jest bardzo ważna dla młodego wyglądu twarzy. Najszybciej na niej widać oznaki starzenia, stres, zmęczenie. Najbardziej delikatne są powieki ze względu na swoją budowę anatomiczną i zmniejszoną grubość skóry. Cały obszar wokół oczu jest bardzo cienki w porównaniu ze skórą na ciele.
Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa, a jej kondycja jest bardzo ważna dla młodego wyglądu twarzy. Najszybciej na niej widać oznaki starzenia, stres, zmęczenie. Najbardziej delikatne są powieki ze względu na swoją budowę anatomiczną i zmniejszoną grubość skóry. Cały obszar wokół oczu jest bardzo cienki w porównaniu ze skórą na ciele.
Skóra wokół oczu jest podatna na różnego rodzaju problemy. Często to: zmarszczki mimiczne, cienie pod oczami, obrzęki i worki pod oczami, opadające powieki i przebarwienia. Choć różnią się od siebie, to zaczynają się zwykle z wiekiem.
Jedną z pierwszych oznak zmęczenia i starzenia się skóry wokół oczu jest pojawienie się zmarszczek mimicznych tak zwanych „kurzych łapek”, które tworzą się w okolicy zewnętrznego kącika oka. Za ich powstanie odpowiada nieustanne mrużenie i rozciąganie związane z bogatą mimiką twarzy, a także słońce, wiatr, niskie i wysokie temperatury powietrza, dym tytoniowy. Medycyna estetyczna proponuje szereg zabiegów, które skutecznie zniwelują zmarszczki mimiczne. Są to: toksyna botulinowa, mezoterapia igłowa, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, laser frakcyjny CO2, kwas hialuronowy, pillingi medyczne.
Pojawienie się cieni pod oczami i opuchnięcie dolnych powiek czyli tak zwane „worki pod oczami” nierzadko wiążą się z ograniczeniem snu, zmęczeniem, nieodpowiednią dietą, zbyt intensywnym trybem życia, wyczerpaniem organizmu oraz predyspozycjami genetycznymi. Mogą też być efektem zastojów limfatycznych lub odkładaniem się pod oczami tkanki tłuszczowej. Może to być objaw procesu chorobowego. Ich obecność sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, a my na pozbawionych energii do życia. Również i tym defektom można zaradzić w gabinetach medycyny estetycznej, korzystając z bogatych ofert zabiegowych.
Starzenie się skóry to jedna z najważniejszych przyczyn opadania powiek. Już po 30. roku życia zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, a mniejsze nawodnienie skóry sprawia, że traci ona jędrność i sprężystość. Dodatkowo słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi. Skutecznym zabiegiem będzie blefaroplastyka (plastyka powiek).
Za przebarwienia na skórze najczęściej odpowiadają geny, nadmierne opalanie, zaburzenia hormonalne, infekcje. Przebarwienia skóry wiążą się z nadmiarem produkcji melaniny w skórze. Można je usunąć za pomocą peelingów mechanicznych i mezoterapii iniekcyjnej.
Starzenie skóry jest procesem naturalnym. Żyjemy w czasach kultu urody, więc dbanie o dobry stan skóry staje się powoli czynnością rutynową. Jeżeli decydujemy się na zabieg poprawy wyglądu twarzy, to zawsze powinien być wykonany przez lekarza medycyny estetycznej.
Źródło: informacja prasowa Marzena Młynarczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze