Jak walczyć z alergią?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNadeszła wiosna. Nie wszystkich to cieszy. Jednym jest przyjemnie, gdy rozkoszują się zapachem kwitnących drzew i krzewów, inni zmagają się wtedy z uciążliwym katarem. Marzą o tym, by jak najszybciej wrócić do domu, a gdy już z niego wychodzą zaopatrują się w tony chusteczek higienicznych. Przyczyn alergii jest wiele, a oto kilka podstawowych sposobów na pozbycie się alergenów z otoczenia.
Pyłki roślin
Alergik powinien ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w okresie kwitnienia najbardziej uczulających roślin oraz w suche, wietrzne poranki, gdyż opad pyłków jest wtedy największy. Po powrocie do domu bardzo ważne są codzienne kąpiele i staranne mycie głowy szamponem w celu zmycia alergenów. Dobrze jest też zmienić ubranie na świeże. W okresie największego stężenia pyłków lepiej nie otwierać okien nie tylko w mieszkaniu, ale też podczas jazdy samochodem lub pociągiem. Planując wakacje, należy wziąć pod uwagę morze lub wysokie góry, ale przede wszystkim śledzić prognozę pogody i komunikaty dla alergików.
Zwierzęta w domu
Większość dzieci marzy o własnym zwierzaku. Niestety, sierść zwierząt może uczulać. Najczęściej psów i kotów, ale uczulają także papużki, kanarki i świnki morskie. W przypadku gdy zwierzę przebywa w domu razem z alergikiem, najlepiej byłoby przenieść je np. do ogrodu lub do innego pomieszczenia, by ograniczyć jego kontakt. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zadbać, by zwierzę nie wchodziło do sypialni alergika i by pokrowce materaców (uwaga na końskie włosie, które uczula) i pościel były ze specjalnych tkanin zabezpieczających przed osadzaniem się zwierzęcych alergenów. Bardzo ważne jest też dbanie o higienę zwierząt, właściwe odżywianie, systematyczne sprzątanie sierści gubionej przez ulubieńców i pilnowanie, by nie oddawały moczu w domu. Bywa jednak i tak, że konieczne jest znalezienie pupilowi nowych właścicieli. Dlatego przed kupnem zwierzęcia należy się poważnie zastanowić i zasięgnąć opinii lekarza, aby zarówno właściciel, jak i zwierzę uniknęły rozczarowania.
Kurz
Aby dobrze czuć się we własnym domu, należy dbać o porządek. Podczas nieobecności alergika trzeba codziennie odkurzać całe mieszkanie specjalnym odkurzaczem z odpowiednim filtrem lub odkurzaczem wodnym, który zatrzymuje kurz w wodzie, ścierać kurze mokrą ściereczką, dbać o czystość pluszowych zabawek, poduch, firan, zasłon, dywanów, które są największym siedliskiem kurzu. Z dywanów najlepiej zrezygnować, a firany i zasłony często prać lub zamienić na rolety, z których łatwiej zetrzeć kurz. Warto stosować preparaty roztoczobójcze i zainstalować filtr powietrza.
Jad owadów
Osoby uczulone na jad pszczół powinny unikać miejsc, w których jest dużo pszczół i os – lasy, wiejskie ogródki i zabudowania, ule. Niezbędne w sytuacji zagrożenia jest posiadanie leków, najczęściej przeciwhistaminowych i niezwłoczny kontakt z lekarzem.
Słońce
Podczas upalnych, słonecznych dni należy ograniczyć przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach 11–15 i pamiętać o osłonie na głowę: czapce, kapeluszu lub parasolce. Należy stosować kremy z wysokim filtrem UV.
Dieta
Pod kontrolą lekarza należy wykluczyć z diety alergika najbardziej podejrzane alergeny. Są to najczęściej: mleko krowie, owoce cytrusowe, pszenica, białka jaj, czekolada, kakao, grzyby, wołowina, wieprzowina, drób.
Pleśń
W celu wyeliminowania tego alergenu należy systematycznie wietrzyć mieszkanie — 2 razy dziennie po 30 minut, unikać przebywania w nieogrzewanych pomieszczeniach, dbać o czystość (zwłaszcza miejsc najbardziej narażonych na wystąpienie wilgoci) i dobrą wentylację łazienki. Niewskazane jest też suszenie ubrań w pomieszczeniach oraz posiadanie roślin doniczkowych.
Sposoby leczenia:
unikanie alergenów,przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków antyalergicznych,stosowanie zastrzyków odczulających, tzw. immunoterapia lub odczulanie pod nadzorem lekarza, terapia stosowana powyżej 5 roku życia,poddawanie się akupunkturze i akupresurze,leczenie ziołami i homeopatia,stosowanie medytacji, jogi i innych technik relaksacyjnych — nie są to terapie zastępcze, ale pomocne w leczeniu,właściwa dieta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze