Na ratunek kręgosłupom
JADWIGA OLCZAK • dawno temuSpędzanie zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej i brak ruchu to najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem. Prowadzą one do hipokinezji będącej chorobą cywilizacyjną. Co zrobić, aby zapobiegać a nie leczyć?
Siedzący tryb życia niestety niekorzystnie wpływa na stan naszegokręgosłupa. Jest przyczyną osłabienia mięśni, niestabilności torebekstawowych i kręgów, a szczególnie przestrzeni między nimi.
— Jedynieruch może wzmocnić mięśnie, które odpowiadają za prawidłowefunkcjonowanie układu kostnego. – opowiada Roland Brehmer, ortopeda zfirmy Janpol. Gdy hipokinezja się rozwija, coraz więcej trudnościsprawia poruszanie się, a chęci do wysiłku fizycznego brakuje. Chorobanegatywnie wpływa także na układ nerwowy, pracę mięśnia sercowego iinnych organów.
Aby jednak w porę zapobiec rozwojowi hipokinezji, warto przekonać się doćwiczeń, które można nawet samodzielnie wykonywać w domu, bez potrzebywychodzenia i bez dodatkowego sprzętu, którego zakup wiązałby się zponiesieniem dodatkowych kosztów.
— Jednym z ćwiczeń stabilizacyjnych jest napięcie wszystkich mięśnibez wykonywania jakichkolwiek ruchów. Polega ono na tym, że leżąc nabrzuchu należy oprzeć się na przedramionach lub dłoniach i wykonaćruch jak do pompki. Z tą różnicą, że podnosić powinna sięwyłącznie klatka piersiowa, a dolna część brzucha powinna mieć stałykontakt z materacem. - radzi Roland Brehmer.
Poza tymi ćwiczeniami są także ćwiczenia mobilizujące. Polegają onena przyjęciu pozycji siedzącej. Stopy powinny być rozstawione, a ciałowyprostowane w ten sposób, aby głowa była przedłużeniem liniikręgosłupa. Splecione dłonie należy wyciągnąć przed siebie. Następnie nie zmieniając pozycji, przenosić ręce w prawo i w lewo jaknajdalej w tył. Ręce powinny znajdować się na wysokości barków.Ćwiczenia rozciągające można wykonywać na macie w pozycji leżącej.Nogi muszą być wyprostowane, a ręce ułożone wzdłuż tułowia,następnie trzeba unieść nogi i objąć je kolanami, jednocześnie mocnodo siebie przyciągając, aby pośladki oderwały się od podłogi. Wtakiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund, aby później powrócić dopozycji wyjściowej.
Dzięki tym prostym ćwiczeniom mięśnie są wzmacniane, a napięcie wnich nagromadzone rozluźniane.
Poza aktywnością fizyczną ogromne znaczenie dla naszego kręgosłupa matakże materac, na którym śpimy. Ponieważ spędzamy na nim 1/3 swojegożycia, bardzo ważne jest to, aby zapewniał nam komfortowe warunki wtrakcie nocnego odpoczynku.
— Dobry materac powinien mieć kilka streftwardości. Wynika to z faktu, że różne części ciała z różną siłą naciskająna jego powierzchnię. Przykładowo, leżąc w pozycji na plecach, kośćkrzyżowa i miedniczna muszą zagłębić się na tyle mocno w głąbmateraca, by część lędźwiowa również mogła uzyskać odpowiedniepodparcie. Podobnie przy pozycji na boku — bark i biodra muszą zagłębićsię, by talia miała kontakt z materacem, co zapewni odpowiednieodciążenie kręgosłupa. – radzi Roland Brehmer - ortopeda Janpol.
By zapobiec hipokinezji, zadbaj już dziś o odpowiedni materac, któryzagwarantuje ci zdrowie i wygodę. Pamiętaj jednak, że sam materac niewystarczy i przede wszystkim rozpocznij regularne ćwiczenia, którewpływają korzystnie nie tylko na kręgosłup.
Źródło: informacja prasowa Justyna Abrahamowicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze