Firanka z rzęs
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuDługość, gęstość i kolor rzęs zakodowane są w genach. Zazwyczaj na górnej powiece jest od 90 do 160 rzęs, które osiągają długość od 8 do 12 mm. Na dolnej powiece jest ich trochę mniej – od 75 do 80, długości od 6 do 8 mm. Proces ich wypadania i wzrastania nie jest zauważalny. Jeśli nie jesteś zadowolona z tego, czym obdarzyła cię Matka Natura, możesz ją poprawić. Piękne rzęsy to ozdoba oczu.
Kupując tusz do rzęs, zwróć uwagę na wygląd szczoteczki. Powinna być krótka, o gęstym włosiu i spiczasto zakończona. Zanim zaczniesz nakładanie tuszu, najpierw umyj rzęsy lub sprawdź, czy nie ma na nich resztek wczorajszego makijażu. Na zatłuszczonych rzęsach tusz źle się trzyma. Potem sprawdź szczoteczkę – nie może być oblepiona dużą ilością tuszu, bo wtedy rzęsy będą się sklejały. Po tym poznaje się, czy produkt jest dobrej jakości. Tusz musi być świeży. Jeżeli zaczyna się kruszyć na rzęsach, powinnaś kupić nową maskarę.
Pokrywanie rzęs tuszem zacznij od środka powieki. Najpierw pokryj zewnętrzną stronę rzęs, a potem resztką tuszu wewnętrzną. Malując rzęsy na górnej powiece, unieś nieco brodę, wtedy będziesz miała łatwiejszy dostęp do ich nasady. Opuść brodę, gdy będziesz malowała rzęsy na dolnej powiece. Zawsze maluj od nasady do ich końca. Poczekaj, aż wyschną. Jeśli efekt pogrubienia i wydłużenia cię nie zadowala, powtórz czynność. Wystarczy, że muśniesz ich końcówki. Pokryte tuszem rzęsy rozdziel delikatnie specjalnym grzebykiem, żeby się nie sklejały.
Jeśli co wieczór starannie usuwasz makijaż, twoje rzęsy nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Kremy, które wklepujesz w twarz, wystarczająco natłuszczają je i nawilżają. Szczęściary mające długie, gęste i sztywne rzęsy nie muszą ich nawet malować, wystarczy, że użyją bezbarwnego, połyskującego żelu. Niektóre kobiety nie zostały hojnie obdarzone przez naturę – ich rzęsy są cienkie, łamliwe, krótkie i rzadkie. Wymagają dodatkowej pielęgnacji – np. stosowania bezbarwnego tuszu, odżywki z olejkami, proteinami i kreatyniną lub maseczki z rycyny.
Tusze pogrubiające i wydłużające rzęsy zawierają jedwabne drobinki lub specjalne włókna, które dają efekt obfitości. Takie tusze nie są wskazane dla osób noszących szkła kontaktowe, gdyż włókna mogą dostać się pod szkła. Tusze kolorowe pasują kobietom o długich, czarnych i gęstych rzęsach. Panie, które nie mogą się takimi pochwalić, powinny używać czarnego tuszu. Warto kupić zalotkę. By dobrze wywinąć rzęsy, przyrząd należy przyłożyć do ich nasady. Najpierw wywiń, a dopiero potem pomaluj.
Zwykły tusz czy wodoodporny? Zwykły tusz rzadziej podrażnia oczy niż ten niezmywalny wodą, za to umalowana nim nie może płakać, wychodzić na deszcz i pływać. Zwykły tusz zmyjesz mleczkiem do demakijażu lub beztłuszczowym płynem, żeby zaś zmyć wodoodporny, musisz się trochę natrudzić – to przez specjalną, nierozpuszczalną w wodzie żywicę, którą zawiera. Zmywa się w tłustych kremach i specjalnych płynach. Podczas zmywania pod rzęsami, na powiece pojawiają się czarne obwódki, które są trudne do usunięcia. Tarcie wywołuje podrażnienia, dlatego trzeba kupić dobry płyn do demakijażu lub przed nałożeniem wodoodpornego tuszu pomalować rzęsy beztłuszczowym żelem do oczu.
Zwykły tusz nie jest odporny na wodę, bo tak samo jak krem składa się głównie z wody i tłuszczu, a więc jest zmywalny. Oprócz podstawowych komponentów w skład tuszu do rzęs wchodzą woski, barwniki i środki konserwujące, utrwalająca żywica, kreatynina wzmacniająca włosy i lanolina zapobiegająca ich łamliwości i kruchości. Tusz wodoodporny składa się prawie z tych samych składników, z wyjątkiem wody, dlatego przed nałożeniem należałoby lekko zwilżyć szczoteczkę. Wodoodporny tusz pozostawia na rzęsach powłokę, która optycznie je wydłuża.
Przed wakacyjnym urlopem warto ufarbować rzęsy. Nie trzeba wtedy malować ich wodoodpornym tuszem, by śmiało korzystać z kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. Farba utrzymuje się miesiąc. Możesz rzęsy ufarbować samą henną lub skorzystać z usług kosmetyczki. Farba musi być położona gęsto i równomiernie, aż do końcówek rzęs. Trzeba bardzo uważać, by nie dostała się do oczu. Jeśli tak się stanie, należy obficie przemyć oczy wodą i wezwać lekarza. Podczas schnięcia farby należy mieć oczy zamknięte. Środki do farbowania rzęs dostępne w drogeriach i sklepach zielarskich nie są tak silne jak te, których używa kosmetyczka, nie niszczą więc rzęs, ale jednocześnie są mniej trwałe.
Na „wielkie wyjście" możesz pomyśleć o mocniejszym akcencie — parze sztucznych rzęs. Z łatwością przytwierdzisz je wąską pęsetą i za pomocą specjalnego kleju. Jest sprzedawany zazwyczaj w zestawie z rzęsami. Takie rzęsy przyklejane są pojedynczo lub kępkami po 10 sztuk. Są trwałe. Możesz je usunąć po pięciu tygodniach. Nie należy ich jednak malować. Dobrze znoszą wodę, ale nie demakijaż – szybciej odpadają. Możesz też przykleić więcej sztucznych rzęs o zróżnicowanej długości – są one połączone cienką niteczką i są mniej trwałe. Przyklejaj je tuż przy nasadzie naturalnych rzęs, zaczynając od wewnętrznego kącika oka. Sztuczne rzęsy należy przykleić po uprzednim nałożeniu cieni do powiek. Kolejność jest ważna. Po wyschnięciu kleju można narysować delikatną kreskę u nasady rzęs, aby nie było widać różnicy między naturalnymi i przyklejonymi. Można je malować tuszem. Jeśli sztuczne rzęsy są zbyt długie lub wyraźnie dłuższe od naturalnych, należy je najpierw przyciąć, a dopiero później przykleić. Po imprezie najpierw ostrożnie zdejmij rzęsy, a dopiero później wykonaj demakijaż, nigdy nie zmywaj makijażu, mając je na powiekach. Takie rzęsy są wielokrotnego użytku. Oczyść je z tuszu, umyj i zachowaj na następny raz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze