Naparów ziołowych nie można pić długo! Należy zmienić mieszankę
DANUTA CAPIGA • dawno temuHerbatki ziołowe są doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości, wspomagają odchudzanie, koją nerwy, walczą z bólami i wzdęciami. Należy pamiętać, że nie są one lekiem, a środkiem uzupełniającym. Niektóre zioła wpływają kojąco na tylko jedno schorzenie, większość jednak działa kompleksowo na wiele różnych dolegliwości, nie powodując przy tym żadnych ubocznych skutków.
Herbatki ziołowe są doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości, wspomagają odchudzanie, koją nerwy, walczą z bólami i wzdęciami. Należy pamiętać, że nie są one lekiem, a środkiem uzupełniającym. Niektóre zioła wpływają kojąco na tylko jedno schorzenie, większość jednak działa kompleksowo na wiele różnych dolegliwości, nie powodując przy tym żadnych ubocznych skutków.
— Naparu ziołowego nie możemy pić codziennie przez wiele lat. Nasz organizm się przyzwyczaja i będzie traktował to jako zwykły płyn, który dostarczamy sobie codziennie z pożywieniem. Jeśli chcemy, żeby właściwości zdrowotne ujawniły się w pełni w naszym organizmie, to po prostu pamiętajmy o tym, że pijemy to codziennie przez 2–3 tygodnie maksymalnie, a później robimy taką samą przerwę, albo lekko modyfikujemy skład tej mieszanki ziołowej – mówi Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea.
Są zioła, które w Polsce cieszą się szczególną popularnością. Do nich należy mięta, która działa rozkurczowo, pobudza apetyt, poprawia pracę żołądka. Dodatkowo jest smaczna i orzeźwiająca.
Pokrzywa zalecana jest kobietom w ciąży, ze względu na dużą zawartość wapnia, witamin i żelaza.
Dziurawiec wspomaga wątrobę, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Melisa uspokaja, ułatwia zasypianie, łagodzi bóle migrenowe.
Znany i często stosowany rumianek ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, wspomaga zaburzenia żołądkowo – jelitowe.
Dużą popularnością cieszą się też herbata rooibos. Jest to napar z ziela czerwonokrzewu, pochodzącego z Afryki. Stosowany jest w różnego rodzaju schorzeniach przewodu pokarmowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe. Rooibos nie zaburza snu, wręcz pomaga w zasypianiu.
W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszy się herbata yerba mate. Pobudza podobnie jak kawa, ale różni się od niej między innymi tym, że w przypadku kawy pobudzenie jest mocne i krótkie, a po yerba mate długotrwałe. Kawa wypłukuje z organizmu różne minerały jak magnez, a yerba mate ich dostarcza.
Picie herbat ziołowych można podnieść do rangi codziennego rytuału. Filiżanka odpowiednio przyrządzonego napoju powinna być wypita w ciszy i być dla nas relaksem. Niech to będzie chwila dla odprężenia i nabrania energii.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze