Mule w winie
KAROLINA • dawno temuNiektóre potrawy traktowane są jako bardziej wyrafinowane niż inne. Nie bez znaczenia w tym przypadku często pozostaje cena produktów składowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jedzenie kawioru albo picie prawdziwego szampana. Propozycje takie kojarzą się nam z pewnego rodzaju luksusem, jednakże ten, kto miał okazję ich spróbować, nie zawsze zachwyca się ich smakiem, tęsknym wzrokiem wodząc za prostymi i smacznymi daniami. Istnieje jednak pewien zestaw potraw, które są zarazem pyszne i wyrafinowane. Niewątpliwie ogromne wrażenie na zaproszonych gościach zrobisz, przygotowując wyśmienite mule. Co więcej, to niezwykłe danie i znany afrodyzjak, który podniesie atmosferę przyrządzonej przez ciebie romantycznej kolacji. Nie daj się uprzedzić i już teraz dowiedz się więcej o mulach i zobacz, jak przygotować je w winie.
Co to są mule?
Jedzenie muli nie jest znamienne dla kuchni polskiej, co nie oznacza, że w innych rejonach świata nie jest popularne. Zanim jednak dowiemy się, w jaki sposób można je serwować, warto dowiedzieć się, co to są mule. Nazwa ta odnosi się do słodko- i słonowodnych mięczaków, dla których charakterystyczne są wydłużona oraz asymetryczna skorupka i mięsiste wnętrze. Zalicza się je do owoców morza i spożywa już od dawna. Mule jadane były bowiem przez rdzenną ludność Ameryki Północnej i stanowiły zamiennik dla brakującego w czasie II wojny światowej mięsa. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie małże mogą być wykorzystane przez nas w kuchni. Obecnie znanych jest i przyrządzanych jedynie 17 ich gatunków, cechujących się wysokimi walorami smakowymi. Ich popularność jest dość duża w różnych zakątkach świata. W kuchni francuskiej królują świeże pieczone małże, podczas gdy w Holandii zazwyczaj je się je z dodatkiem dobrego wina, ziół i frytek. Także kuchnia włoska wynalazła swój sposób na przyrządzanie muli. Są one głównie dodawane do innych owoców morza, jak też jedzone razem z wszechobecnym makaronem. Hiszpanie wszechstronnie wykorzystują mule w kuchni – dodają je do zup, sałatek i zapiekanek.
Warto zaznaczyć, że mięso omułków, bo taką też nazwę posiadają mule, bardzo szybko ulega zepsuciu, dlatego powinno się je jak najszybciej zjeść. Kupując je, sprawdź, czy mają zamknięte skorupki, co będzie świadczyło o ich świeżości. Jeżeli chcesz uniknąć kupienia nieświeżych owoców morza, zdecyduj się na mule mrożone. Mają może nieco gorsze walory smakowe, jednakże nie musimy już ich oczyszczać, co stanowi ich niewątpliwy atut.
Czas zadać sobie pytanie, jak jeść mule? Kiedy podajemy je na talerz, nie warto sięgać po widelec, bo i tak na niewiele on się nam zda. Mule je się rękoma i połową muszli, która ze swej natury świetnie nadaje się do wydobywania mięsa.
Przepis na mule w winie
Do przygotowania muli w białym winie będziesz potrzebowała:
- 1 kg muli,
- oliwy z oliwek,
- 2 cebul,
- 2 ząbków czosnku,
- białego wina,
- natki pietruszki,
- bazylii,
- oregano,
- soli,
- pieprzu.
Mule należy umyć pod zimną bieżącą wodą i pozbyć się tych, które mają naruszone skorupki. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy z oliwek trzeba zrumienić pokrojoną w kostkę cebulę, a pod koniec tego procesu dodać drobno posiekany czosnek.
Na patelnię należy dodać mule i około 250 ml białego wina, a następnie dusić wszystko pod przykryciem około 10 minut. W trakcie smażenia powinno się co jakiś czas mieszać mule, potrząsając patelnią, by nie przyległy do jej dna. Kiedy mule już się podduszą, wystarczy dodać umytą i posiekaną natkę pietruszki, świeże oregano i bazylię. Potrawę należy następnie doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Ewentualnie można dodać do niej odrobinę śmietany.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze